زیباکلام: شکست همیشه یک پدر دارد و پیروزی چندین پدر!

صادق زیبا کلام استاد دانشگاه در خصوص اختلافات داخلی در جریان اصلاح طلب گفت: یک مثل معروف امریکایی هست که میگه «شکست همیشه یک پدر دارد و پیروزی چندین پدر دارد»

زیباکلام: شکست همیشه یک پدر دارد و پیروزی چندین پدر!

زیباکلام: شکست همیشه یک پدر دارد و پیروزی چندین پدر!

فرارو/ صادق زیبا کلام استاد دانشگاه در خصوص اختلافات داخلی در جریان اصلاح طلب گفت: یک مثل معروف امریکایی هست که میگه «شکست همیشه یک پدر دارد و پیروزی چندین پدر دارد» به این معنی که وقتی شکست می خوریم هیچ کس گردن نمی گیرد که دلیل شکست بوده، اما زمانی که در یک رویدادی مثل انتخابات به پیروزی می‌رسیم همه مدعی هستند که آنها زمینه این موفقیت را فراهم کرده اند.

وی ادامه داد: این دقیقا مصداق وضعیت این روزهای جریان اصلاح طلب است. ماجرا از این قرار است که اصلاح طلبان به عنوان مثال در سال 88 وضعیت به ظاهر شکست خورده ای داشتند و چیزی در این میان نبود که بخاطر آن مدعیان زیادی پیدا شوند. اما آنچه که در انتخابات شورای شهر و قبلا هم در انتخابات مجلس دیده شد، در زمینه فراکسیون ها و بعضی مسائل اختلافاتی بروز کرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یک سوی این اختلافات اصلاح طلبان بودند و در سوی دیگر طرفداران دولت ایستاده بودند و بر سر اینکه چه کسی رئیس کمیسیون شود یا چه کسی سخنگو باشد، اتفاق نظر نداشتند. امروز هم ما شاهد هستیم که همان داستان به شکل عیان تری در جریان شورای شهر اتفاق می افتد که چه کسی شهردار شود.

زیبا کلام افزود: البته قبل از این علائمی دیده می‌شد. یعنی زمانی که اصلاح طلبان به دنبال بستن لیست انتخاباتی برای شورای شهر بودند هم شواهدی مبنی بر این اختلافات دیده می‌شد که چه کسی در لیست اصلی شورای شهر قرار بگیرد. بنابراین آنچه که امروز می بینیم هم ادامه همان وضعیت است.

وی گفت: من به شخصه معتقدم آنچه که به وجود آمده تا حدود زیادی طبیعی است. حتی اگر نگاه کنید می بینید در جریان اصولگرایی هم شرایط تا حدود زیادی مشابه همان وضعیتی است که اصلاح طلبان در فاصله سال های 84 تا 92 داشتند. شکست سنگینی که در اردیبهشت خوردند یک حالت سکوت در میان آنها ایجاد کرده است.

او تاکید کرد: اما من شک ندارم که اگر در انتخابات ریاست جمهوری آقای رئیسی پیروز می شدند، الان شاهد کشمکش های زیادی در جریان اصولگرایی بودیم و از یک طرف جمنا می خواست در کابینه وزیر داشته باشد و از طرف دیگر دلواپسان به دنبال حضور در کابینه بودند و از طرف دیگر هم اصولگرایان میانه رو و هیچ اختلافی در جریان اصلاح طلب نبود.

حتما بخوانید :   نظر محمدعلی ابطحی درباره کابینه دوازدهم

این تحلیلگر مسائل سیاسی عنوان کرد: منظورم این است که تا حدود زیادی این اختلافات در جریان اصلاح طلب که از یک سو طرفداران حزب اتحاد ملی که میشه گفت همان جبهه مشارکتی ها و اصلاح طلبان رادیکال‌تر هستند و از سوی دیگر کارگزاران سازندگی هستند و راس هرم که طرفداران دولت حضور دارند، عجیب یا نگران کننده نیست. زیرا یک مقدار طبیعی است که این رقابت ها در داخل احزاب باشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.