درمان کم کاری تیروئید/ علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) : غده ی تیروئید ( با وزن 15 الی 20 گرم)  از غدد داخلی بدن در

درمان کم کاری تیروئید/ علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) :

غده ی تیروئید ( با وزن 15 الی 20 گرم)  از غدد داخلی بدن در ناحیه گردن می باشد و ترشحات خود را به داخل خون می ریزد. این غذه در هرجایی که گیرنده ی هورمون حضور داشته باشد شروع به انجام اعمال متابولیکی خود می کند. غده ی تیروئید بصورت فعال ، ید را از دستگاه گردش خون می گیرد . با کمک ید و پروتئینی به نام تیروگلوبولین که ید بر روی آن قرار دارد ، هورمون های تیروئید ساخته می شود.

 از مهم ترین غربالگری هایی که در بدو تولد و در 3 تا 5 روزگی صورت می گیرد ، غربالگری بیماری کم کاری تیروئید است. زیرا غده ی تیروئید با رشد مغز ارتباط نزدیکی دارد و اختلال در عملکرد این غده می تواند بر روی عملکرد مغز هم تأثیرگذار باشد. تشخیص این بیماری در سال اول زندگی یک نوزاد بسیار حائز اهمیت است.

زمانی که میزان هورمون های تیروئید کمتر از حد طبیعی باشد ،کم کاری تیروئید رخ می دهد. گرچه کم کاری تیروئید می تواند موقتی باشد اما معمولا” یک وضعیت دائمی خواهد بود . در برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که 3 درصد مردان و همچنین 10 درصد زنان به کم کاری تیروئید مبتلا هستند.

علایم کم کاری تیروئید:

خستگی و خواب آلودگی

فراموش کاری

مشکلات یادگیری

ناخن و موهای خشک و شکننده

پوست خشک و خارش دار

صورت پف آلود

یبوست

ناراحتی عضلات

اضافه وزن و احتباس ادراری

نازایی

جریان قاعدگی سنگین یا غیر طبیعی

افزایش فراوانی سقط

افزایش حساسیت به داروها

افسردگی بی دلیل

عدم کاهش وزن با وجود ورزش فراوان

تغییرات غیرعادی در بدن نسبت به سایر افراد ( مثلا” ممکن است در محیطی قرار داشته باشیم که همه ی افراد احساس گرما کنند ، اما فرد مبتلا به کم کاری تیرئید در این محیط احساس سرما می کند) و . . .

علل کم کاری تیروئید:

نوع خود ایمنی کم کاری تیروئید ( دستگاه ایمنی می تواند بر علیه غده ی تیروئید واکنش نشان دهد که در نتیجه کم کاری تیروئید رخ می دهد. همچنین این عامل در اکثر موارد منجربه گواتر می شود)

درمان با ید رادیواکتیو (در اثر استفاده بیش از اندازه از ید رادیواکتیو که یکی از روش های درمانی در پرکاری تیروئید است، کم کاری تیروئید اتفاق می افتد)

شروع خود به خودی ( ممکن است بدون علت واضحی میزان تولید هورمون تیروئید کاهش یابد )

جراحی غده ی تیروئید( زمانی که بر روی غده ی تیروئید جراحی صورت گیرد، بخصوص اگر بیشتر این غده برداشته شود، بیماری تیروئید اتفاق می افتد )

حتما بخوانید :   بهترین راهکار برای "جلوگيری از پوكی استخوان"

داروها ( اینترفرون در بیمار مبتلا به ام اس ، آمیودارون در بیماران قلبی ، کورتون و . . . )

التهاب تیروئیدی تحت حاد ( التهاب دردناک و بدون علت غده ی تیروئید، که پس از یک دوره بیش فعالی تیروئید موجب کم کاری تیروئید به مدت 6 ماه تا 1 سال خواهد شدو این التهاب بخصوص در پاییز و زمستان بیشتر رخ می دهد)

التهاب تیروئید پس از زایمان ( غده ی تیروئید پس از زایمان برای مدتی به پرکاری و سپس به کم کاری تیروئید مبتلا می شود. اما نگران نباشید زیرا پس از این زمان همانند قبل به عملکرد طبیعی خود باز می گردد)

مشکل مادرزادی در غده ی تیروئید ( نقص آنزیمی یا نقص در بافت تیروئید که اجازه ی تولید طبیعی هورمون به آن داده نمی شود)

تشخیص کم کاری تیروئید:

با انجام آزمایش خون و تعیین فاکتورهای زیر میزان سلامت غده ی تیروئید بررسی می شود.

افزایش هورمون TSH در خون ( این هورمون در زمانی که میزان ترشح هورمون تیروئید به اندازه خیلی جزئی هم کم شده باشد ، در خون افزایش می یابد)

T4 آزاد یا تیروکسین ( از جمله هورمون های تیروئیدی فعال و بسیار مهم در خون می باشد)

در برخی مواقع که مشکل مربوط به هیپوفیز فرد باشد ، در آزمایش خون تغییراتی رخ می دهد از جمله اینکه TSH  تغییری نمی کند ولی T4 کاهش می یابد. در اینجا به تبحر پزشک بستگی دارد تا به کم کاری تیروئید با منشأ اختلال در هیپوفیز پی ببرد.

درمان کم کاری تیروئید:

شامل مصرف قرص هایی می شود که حاوی هورمون تیروئید بوده ( مثل لووتیروکسین) و میزان این هورمون را در خون بالا می برد تا به اندازه ی طبیعی باز گردد. دوز دارو بر مبنای سن ،جنس ، وزن و بیماریهای همراه در افراد مختلف متفاوت است. قرص تیروئید بهتر است در صبح ناشتا در حدود یک رب تا نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود. 

در صورتی که فرد ید درمانی کند و یا تمام غده ی تیروئید او از طریق جراحی برداشته شده باشد ، یک درمان مادام العمر را تجربه خواهد کرد. اما در مواردی همچون التهاب تیروئید ، پس از صرف دوره ی 1 ساله ، مصرف قرص های کم کاری تیروئید قطع می شود.

مورد بعدی کم کاری تیروئید پس از زایمان، در ماه های 3 تا 6  شیردهی است. در این مادران عزیز بخصوص در صورت و اندام های آنها حالت پف  ایجاد می شود که میل به شیردهی را در آنها کاهش می دهد. به این نوع کم کاری تیروئید ، کم کاری تیروئید پس از زایمان گفته می شود. دوره ی درمان این موارد هم کوتاه بوده و درمان پس از مدتی قطع می گردد.

حتما بخوانید :   روش های کاهش استرس

در افراد سالمند حتما باید تیروئید بصورت مرتب چکاپ شود زیرا در صورتی که کم کاری تیروئید وجود نداشته باشد و این افراد برحسب عادت قرص خود را ادامه داده باشند می توانند کاندید مناسبی برای پوکی استخوان باشند.

بغیر از مواردی که ذکر شد در سایر موارد کم کاری تیروئید دائمی و پیشرونده بوده و در نتیجه ضروری است که درمان کم کاری تیروئید به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید با شروع حاملگی به هیچ عنوان نباید در خوردن قرص های خود تنبلی کنند و حتی آن را قطع کنند.

زیرا عدم مصرف قرص تیروئید در بارداری می تواند عوارضی همچون سقط را به دنبال داشته باشد. در طی دوران بارداری میزان دوز دارو بین 20 تا 50 درصد افزایش می یابد. زن باردار هر 3 ماه یکبار باید آزمایش بدهد تا میزان TSH در خون او در یک رنج نرمال باشد و از آن فراتر نرود.

بهتر است هر 6 ماه تا سالی یکبار آزمایش خون بدهیم و نتیجه آن توسط متخصص غدد بررسی شود. زیرا ممکن است در طول این 6 ماه تغییراتی در بدن رخ داده که نیاز باشد دوز داروی مصرف شده بیشتر یا کمتر شود.

تغذیه و رژیم درمانی در کم کاری تیروئید:

غذا در بروز یا عدم بروز بیماریهای غده ی تیروئید من جمله کم کاری تیروئید بسیار مؤثر می باشد. رعایت یک الگوی غذایی ثابت و منظم به همراه فعالیت بدنی مناسب می تواند در سلامت بدن شما نقش کلیدی را ایفا کند.پس به نکات زیر توجه فرمایید.

مصرف برخی غذاها برای جلوگیری از بیماری کم کاری تیروئید مناسب می باشند که عبارتند از:

توت فرنگی، تخم مرغ، پیاز، کدو، ماست کم چرب، غذاهای دریایی، قارچ، سیر، موز و . . .

سعی کنید از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید، زیرا بر عملکرد غده ی تیروئید بی اثر نخواهند بود. این مواد عبارتند از :

بادام زمینی، لوبیا سویا ، کلم بروکلی،  شلغم ، کلم پیچ و . . .

به خاطر داشته باشید که آب آشامیدنی و نمک حاوی کلر هستند . این کلر و نمک می تواند عملکرد ید را مختل کند . برای جلوگیری از این اختلال بهتر است از آب معدنی ، نمک دریایی ، آب جوشیده یا آب فیلتره شده استفاده نمایید.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.