زندگی شخصی و هنری مهران مدیری

مهران مدیری چهره ی شناخته شده عرصه سینما و تلویزیون. کارگردان و بازیگر محبوب و معروف و پرطرفدار که همه

زندگی شخصی و هنری مهران مدیری

مهران مدیری چهره ی شناخته شده عرصه سینما و تلویزیون. کارگردان و بازیگر محبوب و معروف و پرطرفدار که همه مردم  وی را با نقش های کمدی و فیلم ها و سریالهای طنز میشناسند. ولی مهران مدیری به غیر از کار طنز و کمدی کارهای جدی فاخر بسیاری دارد. در زمینه های دیگر هنری مانند موسیقی و گویندگی هم کارهایی را ارائه داده و تجربه کرده است. در اینجا به زندگی شخصی و هنری مهران مدیری خواهیم پرداخت.

بیوگرافی و زندگی شخصی مهران مدیری

مهران مدیری متولد فروردین ماه است. در 18 فروردین سال 1346 در میدان بروجردی، سر آسیاب دولاب تهران متولد شد. مهران مدیری سه برادر بزرگتر از خودش دارد. که مهران فرزند آخر خانواده 6 نفریشان است.

همسر مهران مدیری در رشته ی ادبیات تحصیل کرده است و خانه دار است و نویسندگی میکند اما برای خودش و هیچ وقت نخواسته است که نوشته هایش را به چاپ برساند.

مهران مدیری دو فرزند یک دختر و یک پسر دارد. نام دخترش شهرزاد است.

پسرش فرهاد در 18 اردیبهشت 1370 متولد شد.

به هنرستان موسیقی رفت و پس از آن به جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت .

آغاز فعالیت های هنری مهران مدیری

مهران مدیری شانزده ساله بود که با تئاتر آشنا شد.

در سال 1368 به رادیو رفت و شش سال در برنامه داستان شب به عنوان گوینده فعالیت میکرد.

مهران مدیری در سال 1372 اولین برنامه تلویزیونی خود را با داریوش کاردان برای نوروز ساخت.

 در همان سال نمایش های تئاتری زیادی را با نام های شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و… اجرا کرد.

و اولین مجموعه طنز تلویزیونی خود را با نام پرواز 57 برای دهه فجر سال 1372 ساخت و پا به عرصه کارگردانی گذاشت.

در نمایش های رادیویی قصه های شب نیز به عنوان بازیگر در همان سالها به هنرنمایی پرداخت.

اما آغاز شهرتش همان مجموعه طنز نوروزی سال 72 بود. پس از آن مهران مدیری به ساخت مجموعه های  تلویزیونی طنز زیادی پرداخت که در همه آنها یا به کار کارگردانی مشغول بوده و یا هم بازی و هم کارگردانی میکرده است.

مجموعه ساعت خوش مهران مدیری را باید آغازگر حرکت جدیدی در ساخت برنامه های کمدی در آن زمان دانست.

پس از آنکه مجموعه پرواز57 از شبکه یک پخش شد مهران مدیری ساخت سریال جدیدی به نام ساعت خوش را در پیش گرفت و در سالهای 1372 و 1373 هفته ای یکبار این مجموعه پخش میشد و با آنکه بازیگران مطرحی در آن حضور نداشتند ولی مورد توجه و استقبال بینندگان قرار گرفت.

پس از آن مهران مدیری مجموعه های طنز زیادی را برای تلویزیون ساخت و به پخش هم رسید.

مجموعه هایی با نام های سال خوش، نوروز 76 ،  جنگ 77 ، بببخشید شما، پلاک 14، 90 شب، طنز 80،  پاورچین،

نقطه‌ چین، جایزه بزرگ، شب‌های برره، باغ مظفر، مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره، در حاشیه، دورهمی

که مهران مدیری در همه آنها به عنوان بازیگر، مجری و کاگردان نقش داشته است.

مهران مدیری پس از ساخت سریال مرد دو هزار چهره برای تلویزیون در سال 1388 تصمیم گرفته بود که سریال جدیدی با نام قهوه تلخ را برای پخش از تلویزیون بسازد. اما چون پخش آن از تلویزیون با مخالفتهایی رور به رو شد تصمیم گرفت آن را برای پخش از شبکه نمایش خانگی بسازد و در شهریور 1389 پخش و مورد استقبال عممی قرار گرفت. پس از آن بود که دیگر از مهران مدیری مجموعه ای برای پخش در تلویزیون دیده نشد و منجر به منتشر شدن خبرهایی مبنی بر اینکه مهران مدیری با تلویزون قهر کرده است و دیگر برای تلویون کار نمیکند شد.

حتما بخوانید :   درگذشت ناگهانی حسن جوهرچی + زندگینامه

مهران مدیری پس از پخش موفق سریال قهوه تلخ کار خود را برای ساخت مجموعه هایی کمدی که از شبکه نمایش خانگی پخش میشدند ادامه داد و سریالهای دیگری هم ساخت که در مورد هر کدام ازآنها مختصری میگوییم.

سریال ویلای من

در سال 1391 مهران مدیری سریال ویلای من را ساخت که به موفقیت سریال قهوه تلخ نرسید اما مخاطبینی برای خود جلب کرد.

سریال شوخی کردم

بلافاصله پس از سریال ویلای من مهران مدیری در سال 1392 ساخت سریال شوخی کردم را که سبک سریالهای داستانهای آیتمی است شروع کرد. در این سریال سعی شده بود که هر قسمت نسبت به یکی از معضلات اجتماعی جامعه بپردازد.

عطسه و گنج مظفر

مهران مدیری سریال گنج مظفر را هم برای پخش در شبکه خانگی ساخت و منتشر کرد. همچنین سریالی با نام عطسه را که باز هم به صورت آیتم های مختلف طنز ساخته شده بود و همینطور دارای موضوعات اجتماعی بود در ده قسمت به صورت دو هفته یکبار در شبکه نمایش خانگی پخش کرد.

اما پس از یک دوره 6 ساله؛ دوری از تلویزیون مهران مدیری بار دیگر در نوروز سال 1394 سریالی را با نام در حاشیه که مانند سریالهای سابق هم در آن به ایفای نقش پرداخته بود و هم کارگردانی آنرا بر عهده داشت به تلویزیون بازگشت. که طراحی صحنه و لباس این سریال را هم خود مهران مدیری به دست گرفته بود.

مهران مدیری در برنامه سه ستاره در سال 1392 که موفق به دریافت دو جایزه شده بود حضور یافت و در مورد بازگشتش به تلویزیون گفت :

    من فرزند  تلویزیون هستم و عمدهٔ زندگیم و همچنین مهمترین آثارم را در تلویزیون انجام دادم و هیچوقت نمیشود از تلویزیون رفت و برنگشت.

    شبکه نمایش خانگی قابل مقایسه با تلویزیون نیست برای اینکه من یک مخاطب ۷۰ میلیونی را عوض کردم با یک مخاطب ۳ میلیونی که این من را در این سال‌ ها آزار داده است.

    برای این که احساس می‌کنم مردم به شدت نیاز دارند به حال خوب، خنده، و به لحظات شاد و این تنها کاریست که از دست من بر می‌آید و فکر می‌کنم وقتش است برگردم و این وظیفه را انجام دهم.

پس از آن هم سریال در حاشیه 2 را ساخت و در شبکه سه سیما پخش شد.

مجموعه دورهمی که از شبکه نسیم سیما در نوروز1395 پخش شد و به تازگی پایان یافته است. آخرین ساخته مهران مدیری تا به امروز است این مجموعه خیلی زود مخاطبین را به خود جذب کرد و واقعا مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفت.

مهران مدیری به دلیل رفتارهای خاصی که در اوایل پخش مجموعه دورهمی به ویژه با مهمانان برنامه داشت و انتقادهایی که برای این مسئله  به وی شد از طرف صدا و سیما اخطار گرفت و رضا حسین پور قائم مقام معاون سیما در این خصوص گفت: قبول دارم که در برنامه بعضاً سوالاتی مطرح شده که با فرهنگ ایرانی – اسلامی همخوانی ندارد! و نیز با رفتار تنبیه آمیز مجری شأن میهمانان برنامه نادیده گرفته شده است؛ این موارد که به ما انعکاس داده شده است و بررسی کردیم بلافاصله به عوامل برنامه تذکر جدی داده شده است تا نسبت به موارد اخلاقی و رعایت سبک زندگی ایرانی اسلامی دقت بیشتری شود

حتما بخوانید :   بیوگرافی آشا محرابی ، عکس‌های آشا محرابی

خوانندگی و کار موسیقی مهران مدیری

مهران مدیری در خوانندگی و موسیقی هم موفق عمل کرده است.

او برای سریالها و فیلم ها خوانندگی کرده است. خواننده سریالها و فیلمهایی چون هم نفس، مهر و ماه، شبهای برره، باغ مظفر ، قهوه تلخ، دورهمی و زعفرانی مهران مدیری بوده است.

همچنین آلبومی به اسم از روی سادگی را خواند و منتشر کرد و یک آلبوم برای کودکان خوانده است.  در آلبومی به نام دلتنگی اشعار هاتف علیمردانی را دکلمه کرده است. همچنین یک تک آهنگ در آلبوم گروه دارکوب دارد.

مهران مدیری به غیر از کار بازیگری و کارگردانی و خوانندگی به فعالیت های هنری دیگری از جمله دوبلری، تهیه کنندگی، طراح صحنه و لباس و همچنین مجری طرح پرداخته است.

مهران مدیری در رادیو فعالیت های هنری خیلی خوب و موفقی داشته است.

گویند ه برنامه های داستان شب، و جلوه های پایدار بوده است و در نمایش های رادیویی دیوانه از قفس پرید، دژ، واسکادلوگاما، موشها و آدمها بازیگری کرده است.

اما طبق گفته های خود مهران مدیری که در تیر ماه 1395 در برنامه هفت بیان کرده بود میخواهد با سریال سازی خداحافظی کند. او در این مورد گفته بود : حوصله ندارم. خیلی وقت است که حالم خوب نیست. یک نوع دگردیسی نیاز است برای ترک تلویزیون و سینمای خانگی به سمت سینما می‌روم و سالانه یک یا دو سینمایی خواهم ساخت. برای اینکه از این شکل کار خسته و اشباع شده‌ام. اصلاً دیگر دوست ندارم و ارضایم نمی‌کند.

از جوایزی که مهران مدیری در طول سالهای فعالیت خود گرفته است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در تئاتر خرگوش در سال 1353 طوطی طلایی بهترین بازیگر را گرفت.

در هفتمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر در سال ۱۳۸۲ به عنوان بهترین بازیگر کمدی تلویزیون برای سریال پاورچین تندیس حافظ را به دست آورد. همین تندیس را در سال 1385 به عنوان بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون البته به طور مشترک با سیامک انصاری و در سال 1386 برای بهترین ترانه مجموعه و فیلم سینمایی در سریال باغ مظفر، و همچنین در سال 1390 بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون برای مجموعه‌های مرد دو هزار چهره و قهوه تلخ  تندیس حافظ را از آن خود کرد. 

و در سال 1395 هم بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی تندیس حافظ را دریافت کرد.

مهران مدیری یک دکتری افتخاری هم دارد.

در 21 تیر ماه سال 1390 مراسمی در دانشگاه لیبرتی واقع در لس‌آنجلس برگزار شد که به پاس تمام فعالیتهای هنری و انسانی مهران مدیری این دانشگاه به او یک دکتری افتخاری اهدا کرد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.