هر آنچه که درباره لمینت دندان باید بدانید

دندان یکی از مهم ترین عضوها در زیبایی صورت می باشد. توجه به این عضو از بدن در نحوه ی صحبت کردن ، گیرایی چهره و زیبایی خنده ها تأثیر بسیاری دارد ، پس نباید بی توجه از کنار آن بگذریم. از انواع روش های زیبایی که برای ظاهر دندان کاربرد دارد ، می توان به لمینت دندان اشاره کرد. بعد از ارتودنسی ، لمینت دندان از جمله پرطرفدارترین روش ها برای داشتن دندانی زیبا به شمار می رود. در این مطلب همه چیز را درباره لمینت دندان خواهیم گفت.

هر آنچه که درباره لمینت دندان باید بدانید

اغلب افراد برای داشتن دندانهایی سفید و براق به لمینت دندان روی می آورند. در صورتی که آنها می توانند از جرمگیری هم استفاده کنند اما به دلیل طولانی بودن پروسه جرمگیری و همینطور دردی که باید در زمان انجام آن تحمل کنند، سعی دارند که به آن روش فکر نکنند. در این روش از لایه هایی بر روی دندان شما استفاده می شود که این لایه ها از جنس سرامیک (چینی) یا کامپوزیت هستند. بطور کلی به مواد کامپوزیتی که در جریان لمینت دندان مورد استفاده قرار می گیرد، ونیر گفته می شود. ضخامت لمینت دندان به گونه ای طراحی شده است که به 1 میلی متر هم نمی رسد. در نتیجه شما لمینت دندان را بر روی دندانهای خود احساس نمی کنید.

انواع لمینت دندان

بطور کلی لمینت ها از نوع کامپوزیت و یا سرامیک هستند. اما این دو، هر یک مزایا و معایب جداگانه ای را به دنبال خواهند داشت. مثلا افرادی که از نظر مالی ضعیف تر هستند و تنها دوست دارند برای مدتی، از ظاهر نا زیبای دندانهای خود رهایی پیدا کنند، می توانند از لمینت دندان از نوع کامپوزیتی استفاده کنند. در مقابل آنها افرادی هستند که حاضرند پول بیشتری بدهند اما لمینت دندان برای مدت طولانی بر روی دندان آنها قرار بگیرد و در نتیجه از نوع سرامیکی آن بهره می برند. معمولا لمینت دندان کامپوزیتی جنس مرغوبی ندارد و در مراحل انجام آن، دندان به اندازه ی زیادی تراشیده نمی شود و پس از مدتی هم شروع به تغییر رنگ می کند. اما لمینت دندان سرامیکی این گونه نیست و تا مدت های زیادی بر روی دندان شما دوام می آورد. لمینت ها معمولا بر روی سطح جلویی دندان شما استفاده می شوند.

برای تهیه ی قالب یک لمینت از جنس سرامیکی نیاز به لابراتوار می باشد، در حالی که چنین مراحلی برای لمینت از نوع کامپوزیتی وجود ندارد. شاید به لبخند برخی از افراد توجه کرده باشید. دندانها در حالت لبخند، حالت مصنوعی به خود می گیرند، در این زمان، می توان گفت که مواد به کار رفته از نوع کامپوزیتی بوده و به همین دلیل رنگی ورای واقعیت را به خود می گیرد.

حتما بخوانید :   روش های درمان قطعی بوی بد دهان

 کاربرد لمینت دندان:

لمینت دندان را نباید مثل یک معجزه در دندان خود تلقی کنیم و هر مشکلی را با آن حل کنیم. در صورتی که دندانهای شما از فرم عادی خود خارج شده است، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا درمان مناسبی را انجام دهد. لمینت دندان تنها در تغییر رنگ دندانها، دندانهای کج، دندانهایی که بر اثر ضربه تکه ای از آنها افتاده باشد و… کاربرد دارد. اما زمانی که تشخیص دندانپزشک برای دندان شما، ارتودنسی کامل باشد، دیگر لمینت دندان فایده ای نخواهد داشت. همچنین لمینت دندان برای پر کردن فاصله بین دندانها هم مناسب است. اما اگر این فاصله بسیار زیاد باشد، مواد، تکیه گاه مناسبی برای اتصال ندارند و ممکن است که از بین بروند. در نتیجه فواصل بین دندان اگر از حد متعارف بسیار زیادتر باشد باید با ارتودنسی ترمیم و سپس از لمینت دندان استفاده  شود.

مراحل کار لمینت دندان:

قبل از آنکه لمینت بر روی دندان شما قرار گیرد، باید بدانید که از کدام نوع مواد برای شما استفاده می شود. در صورتی که از مواد سرامیکی و کامپوزیتی برای شما استفاده گردد، به دلیل تراشی که باید بر روی دندان شما داده شود، نیاز به بی حسی موضعی دارید. اما اگر از مواد گرانتر همچون لمینت دندان از نوع لومینرز برای شما استفاده شود، به دلیل اینکه نیازی به تراش دندان وجود ندارد، در نتیجه به بی حسی هم نیازی نیست.

به این نکته توجه داشته باشید که تمام مراحل کار لمینت دندان از ساختن مواد تا نصب آنها بر روی دندان، در داخل مطب انجام می شود. دندانپزشک باید دقت و وقت زیادی در ادامه کار برای شما صرف کند. او باید تک تک لمینها را بر روی دندان شما نصب کند. در نهایت چسبی بر روی آن میزند تا بر اثر خوردن غذاهای مختلف، از جای خود بیرون نیاید. رنگ لمینت نباید تفاوت زیادی با دندان سفید و تمیز داشته باشد. گاهی لمینت دندان توسط افراد بی تجربه و تازه کار انجام می شود که رنگ بسیار زننده ای نسبت به لمینت های دیگر دارد.

 مراحل پس از انجام لمینت دندان:

باید یک رژیم غذایی مناسب پس از انجام لمینت داشته باشید. از مواد قندی همچون شکر، نوشابه، شکلات یا خوردن نوشیدنی های بسیار سرد و یا بسیار گرم خودداری کنید. زیرا این عوامل منجر به پوسیدگی دندان و همچنین از بین رفتن هزینه صرف شده برای لمینت دندان خواهد شد. پوسیدگی دندان مساوی با از بین رفتن لمینت است. لمینت دندان همچون دندانی نو ظهور است که نیاز به مراقب و رعایت بهداشت دهان و دندان از سوی شما دارد. نگران تغییر رنگ لمینت های کامپوزیتی خود نباشید. زیرا این مسئله با مراجعه ی دوباره به دندانپزشک برطرف خواهد شد. وی می تواند با استفاده از همان مواد، رنگ ایجاد شده را تغییر و به حالت قبل خود باز گرداند.

حتما بخوانید :   فواید ویتامین C برای بدن

 قیمت لمینت دندان:

همانطور که گفته شد قیمت لمینت بستگی به مواد به کار رفته و زمان صرف شده برای طراحی آن دارد تا تفاوت زیادی با دندان طبیعی شما نداشته باشد. در صورتی که در لمینت دندان، موادی همچون کامپوزیت به کار رفته باشد قیمتی در حدود 200 تا 800 هزار تومان برای هر دندان و اگر از مواد سرامیکی استفاده شده باشد قیمتی در حدود ششصد تا یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد داشت. تمام این قیمت ها برای یک دندان محاسبه می شود. 

به یاد داشته باشید برای افرادی که مبتلا به بیماریهای دهان و دندان می باشند، همچون کسانی که دندان قروچه انجام می دهند (فشار زیادی بر روی مواد لمینت وارد شده و در نهایت این مواد شروع به شکستن و از بین رفتن می کنند) یا کسانی که پوسیدگی های پیشرونده ای دارند (به دلیل وجود عفونت های فعال و عود کننده)، استفاده از لمینت دندان فایده ای ندارد، زیرا پس از مدت اندکی از بین خواهد رفت و چیزی جز افسوس باقی نمی گذارد. تعداد جلسات لازم برای انجام لمینت دندان بستگی به نوع مواد بکار رفته دارد که می توان بین یک تا سه جلسه طول بکشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.