فواید شگفت انگیز “حجامت” برای بدن / حجامت چیست؟

با وجود پیشرفت روزافزون علم پزشکی ، توسعه روشهای درمانی نوین و همچنین تولید داروها و قرص های شیمیایی ،

فواید شگفت انگیز “حجامت” برای بدن / حجامت چیست؟

با وجود پیشرفت روزافزون علم پزشکی ، توسعه روشهای درمانی نوین و همچنین تولید داروها و قرص های شیمیایی ، هر ساله افراد زیادی به روشهای درمانی و داروهای سنتی روی می آورند.روشهایی که قرن ها پیش توسط دانشمندان و طبیبان وقت برای بهبود وضعیت بیماران استفاده می شدند.

حجامت یکی از روشهای درمانی سنتی است که اخیرا توسط عده ای زیادی مورد استقبال قرار گرفته است.به نظر میرسد که عواملی از جمله نداشتن عوارض شیمیایی ،سهولت اجرا ، عدم نیاز به امکانات پیشرفته ،در دسترس بودن و قابلیت استفاده برای اکثر بیماریها از مواردی باشد که موجب اقبال عمومی جمعیت بیمار به سمت استفاده از حجامت شده است.امروزه نه تنها افراد بیمار برای درمان بلکه افراد سالم برای پیشگیری در برابر بیماریها از روش درمانی حجامت استفاده می کنند .

در نوشته حاضر سعی می کنیم که شما را با تاریخچه حجامت ،تایدیه ای علمی حجامت،حجامت در طب سنتی و آیین دینی ،موارد استفاده از حجامت و نحوه ی انجام عمل حجامت و…..آشنا کنیم.

حجامت و ریشه های دینی و تاریخی:

حجامت هم ریشه تاریخی دارد و هم در آیین دینی ما توسط بزرگان و پیشوایان توصیه شده است بطوریکه سالیان دور در کشور ما در فصل بهار مردم خود و کودکان خود را به اماکن های خاصی میبردند تا عید خون را گرامی بدارند.عید خون ،همان انجام عمل حجامت است که موجب دفع سموم و آفات از بدن می شد و سلامتی را برای جامعه به ارمغان می آورد.بهرام گور از جمله پادشاهانی است که دستور داد حجامت در ایران رواج گردد و خود یکی از درمان شدگان با این روش بود.

ابوعلی سینا در کتاب قانون ،محمد ذکریای رازی در کتاب الحاوی به شیوه گسترده ای پیرامون حجامت ،فواید و کاربرد آن مطالب مهمی به رشته تحریر در آوردند.

پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) خود حجامت می کردند و به مردم نیز سفارش می کردند .

نمونه معتبر این احادیث حدیث معراج پیامبر(ص) است که میفرمایند:((در شب مراج بر هیچ ملائکه ای گذر نکردم مگر اینکه گفتند: یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر فرما)).

حجامت چیست

یکی از روشهای درمانی است که توسط یک نفر متخصص حجامت با لیوان بادکش مخصوص حجامت و ایجاد خراش های سطحی در نقاط مختلف بدن شخص بیمار –بسته به نوع بیماری –وگرفتن خون او انجام می شود که باعث بهبود وضعیت سلامتی فرد می شود.حجامت به دو روش انجام می شود.

حتما بخوانید :   علائم و روش های پیشگیری از افسردگی

حجامت تر : که در این نوع حجامت بعد از بادکشی قسمت هایی از بدن توسط لیوان حجامت و ایجار خراش سطحی عمل خونگیری از فرد انجام میشود.

حجامت خشک:همه مراحل قبلی انجام می شود بجز مرحله خونگیری یعنی در این مرحله عمل خونگیری انجام نمیشود.

روش انجام حجامت:

پس از مراجعه بیمار به پزشک و انجام معاینات و تایید حجامت موضعی که قرار است حجامت شود ضد عفونی می شود و سپس توسط لیوان یکبار مصرف حجامت در محل مشخص شده بادکشی انجام می شود.با انجام این کار خون در زیر پوست جمع می شود و پوست فرد کبود می شود.سپس با ایجاد خراش های سطحی در موضع مشخص شده و با توجه به وضعیت جسمی ،بالینی و عروقی بیمار در سه الی پنج نوبت از وی خون گرفته می شود.

مدت زمان انجام عمل حجامت تا پایان خونگیری مجموعا 20دقیقه می باشد.

حجامت برای کدام بیماریها مفید است:

حجامت در مورد بیماریهای از جمله :چربی خون بالا ،بیماریهای پوستی ،درد های عضلانی ،سر درد های عصبی و میگرنی ،حساسیت های فصلی –غذایی-دارویی ،اعتیاد به مواد مخدر ،برخی از بیماریهای عفونی ،دردهای قائدگی و دوشیزگان،عوارض بعد از یائسگی ،بیماریهای هورمونی و دیابت (غیر وابسته به انسولین) کاربرد دارد.

ذکر این نکته ضروری است که حجامت به دستور پژشک معالج انجام شود.انجام عمل حجامت توسط افراد غیر مطلع نه تنها سبب درمان نمیشود بلکه باعث بروز مشکلات در شخص می شود.

افراد جامعه برای پیشگیری در برابر بیماریها می توانند هر سال چند نوبت حجامت کنند .بهتر است عمل حجامت در فصل بهار انجام شود .همچنین به دلیل اطلاعات محدود جامعه پزشکی ما از عمل حجامت و تعداد کم پزشکان آشنا به این روش درمان ،معمولا حجامت توسط همه پزشکان توصیه نمی شود.در کشورهایی مثل آلمان ،آمریکا و چین حجامت جزو منابع تدریسی در دانشگاههای پزشکی می باشد.

فواید حجامت:

کاربرد حجامت فقط برای درمان بیماریها نیست.مطالعات نشان دادند که حجامت با انجام مکانیسم خاص در بدن از جمله تنظیم سیستم ایمنی بدن موجب مقاومت بدن در برابر بیماریها و در نتیجه پیشگیری از بیماریها می شود.در واقع بیشترین کاربرد حجامت در بعد از بیماری است.

حجامت که از روش های درمانی بدون عوارض جانبی است در صورت استفاده تخصصی برتری های زیادی نسبت به روشهای جراحی یا مصرف داروهای شیمیایی دارد که برخی از این برتری ها عبارتند از:

حتما بخوانید :   روش های درمان سنگ کلیه

1)قابل استفاده بودن حجامت برای همه سنین (بجز 4ماه اول زندگی)

2)عدم نیاز به تجهیزات مدرن برای بیماریهای مزمن

3) نداشتن عوارض جانبی

4)سرپایی بودن(نیاز به بستری کردن شخص ندارد)

علاوه بر همه برتری ها ذکر شده حجامت یک توصیه دینی و جزو فرهنگ درمانی سنتی ماست.

کدام گروه ها نمی توانند حجامت کنند:

با وجود اینکه حجامت هم یک روش ساده و کم هزینه برای درمان و هم یک عمل پیشگیرانه بیماریها است فلذا انجام آن به همه افراد توصیه نمی شود.

گروههایی از افراد هستند که نمیتوانند حجامت کنند که عبارتند از :

1)کودکان تا قبل از 4 ماهگی

2)زنان در موقع بارداری (تا ماه چهارم) و ایام عادات ماهانه

3)افراد دارای پلاکت خون پایین

4)افراد دارای فشار خون مقطعی بالا

لازم به ذکر است که افراد مجاز به حجامت می توانند چند بار در سال این عمل را تکرار کنند.

برای انجام عمل عمل حجامت باید به کسانی که صلاحیت دارند و دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند مراجعه کنند.پزشکان و پیراپزشکانی که دوره اموزش و انجام را گذرانده اند می توانند برای انجام عمل حجامت بیماران را ویزیت کنند .

افزون بر انچه که در مورد فواید حجامت ذکر شده ،هنوز اطلاعات دقیق علمی در مورد برخی از ابعاد حجامت وجود ندارد. حجامت بستر مناسبی برای تحقیقات و پژوهش های دانشجویی و دانشگاهی را فراهم کرده است

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.