پرخوری و عوارض جبران ناپذیر آن

گاهی پیش می‌آید که همه‌ ما دلی از عزا در می آوریم و خواسته یا ناخواسته پرخوری می‌کنیم. پرخوری از آن دست مشکلاتی است که در سراسر دنیا میلیون ها نفر با آن مشکل دارند و به نوعی بی آنکه فرد احساس گرسنگی کند به سراغ خوردن می رود و در صدد است تا شکم خود را پر کند در حالی که علت این همه پرخوری را نمی داند.

پرخوری و عوارض جبران ناپذیر آن

علل پرخوری و پیش گیری از آن

واضح است که چاق شدن از پرخوری می آید، در واقع پرخوری نتیجه ناآگاهی است. وقتی میزان کالری سوزانده شده در بدن خیلی کمتر از کالری دریافتی باشد، چاق می شوید.این کالری های اضافی که از طریق خوردن بیش از حد نیاز یا همان پرخوری، در بدن ذخیره شده و به مرور زمان فرد را چاق می کند. این پرخوری ها دلایل متعددی دارد و در مقابل راه حل هایی نیز وجود دارد.

پرخوری و افزایش کالری

پرخوری میزان کالری بدن را بالا می برد

بسیاری از مردم به زیاد خوردن عادت کردند یعنی پرخوری به سرعت تبدیل به عادت می شود. آنها هر روز بیشتر و بیشتر می خورند بدون اینکه دلیل یا علت آن را بدانند و زمانی احساس سیری می کنند که بیش از نیاز بدن خود خورده باشند اما معمولا این عادت از کودکی کسب می شود.

پرخوری در کودکی

پرخوری از کودکی کسب می شود

یکی از انواع پرخوری ها که امروزه شاهد آن هستیم پرخوری های شبانه است که فرد را دچار افزایش وزن می کند چون بسیاری از افراد بعد از خوردن شام تازه احساس گرسنگی می کنند.بعضی ها عادت کرده اند بعد از شام ریزه خواری کنند اول میوه، هله هوله و تنقلات، بعد کمی تخمه و آجیل و به خصوص پسته که همه این ها میزان کالری بدن را بالا می برند.

وقتی که شما به این نتیجه برسید که بیش از نیاز خود می خورید بیشتر راه را رفته اید یعنی راحت تر می توانید پرخوری را کنار بگذارید و آن را ترک کنید.

پرخوری و چاقی

عذاب وجدان از پرخوری

زمانی که فرد تند و با عجله غذا می خورد دچار پرخوری می شود زیرا مغز فرصتی برای مخابره احساس سیری پیدا نمی کند. برای همین است که از قدیم مادرها توصیه می کردند که:”آرام غذا بخورید و لقمه ها را خوب بجوید.”

یک نوع پرخوری، پرخوری عصبی است. این ختلال در غذا خوردن با دوره های مکرر پرخوری همراه است، در این حالت فرد تلاش می کند که از چاق شدن جلوگیری کند به این صورت که از ملین ها استفاده می کند و یا برنامه های ورزشی بسیار سنگینی را اجرا می کند.

 علائم پرخوری عصبی

سازمان بهداشت جهانی چند معیار اصلی برای تشخیص پرخوری را اینگونه اعلام کرد:

اشتغال ذهنی مداوم به خوردن و یک میل مقاومت ناپذیر به خوردن مواد غذایی دوره های متداول پرخوری و خوردن حجم زیاد غذا در مدت زمان کوتاه پیشگیری از چاق شدن با استفاده از روش های شدید مانند: داروها، ملین ها، استفراغ خود خواسته هراس از چاقی که اغلب در این افراد دیده می شود. معمولا این دو اختلال با هم همپوشانی دارند شدیداً درگیر شکل بدن، ظاهر و وزن خود بودن احساس اینکه نمی توانید غذا خوردن خود را کنترل کنید ادامه دادن خوردن تا زمان درد یا ناراحتی
این موارد علائم بیماری ای به نام بولیمیا است که جنس مونث، دختران و زنان نسبت به پسران و مردان، بیشتر احتمال دارد که به بولیمیا مبتلا شوند.

حتما بخوانید :   علل و درمان تنگی نفس

پرخوری و بیماری

هر دو جنس به بیماری بولیمیا (پرخوری) دچار می شوند

  سن پرخوری عصبی معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دوران بلوغ شروع می شود.

راه حل و درمان پرخوری

زمان لازم برای مخابره دستگاه گوارش به مغز که معده پر شده است، 20 دقیقه می باشد. خودتان را کنترل و زمانی که احساس سیری تقریبی کردید کنار رفته و زودتر دست از غذا بکشید. در این زمان شما سیر شده اید فقط دستور آن از مغز صادر نشده چون کمی طول می کشد تا این سیگنال ها مخابره شوند.

یکی از دلایل هوس ها کم آبی بدن است که بسیاری از مواقع با گرسنگی اشتباه گرفته می شود که در آن زمان اگر یک لیوان بزرگ آب بنوشید آن هوس برطرف می شود که این همان چیزی بود که بدن به آن احتیاج داشت نه غذا خوردن.

این نشان می دهد که حدود 80 درصد مردم جهان به کمبود آب دچار هستند بنابراین هنگامی که احساس گرسنگی کردید ابتدا آب بنوشید و معده خود را از موادی که بدن به آن ها نیاز فعلی ندارد پر نکنید و بعد از نیم ساعت اگر هنوز احساس گرسنگی کردید به سراغ خوردن غذا بروید. این روش در بیشتر مواقع هوس شما را برطرف خواهد کرد.

توجه به این نکات بعد از یک وعده پرخوری:

بعضی ها بعد از یک وعده پرخوری تصمیم می گیرند در روزهای بعدی کمتر بخورند.این تصمیم اشتباه است و ممکن است به بدن خود صدمه بزنید.

خودتان را وزن نکنید زیرا در ساعات مختلف شبانه روز وزن شما متغیر بوده و به میزان یک کیلوگرم تغییر کاملا طبیعی است و ممکن است به دلیل نوشیدن آب زیاد اضافه وزن پیدا کرده باشید. بهترین کار این است که به اضافه وزن فکر نکنید تا بتوانید یک روز سالم را آغاز کنید و به مدت 48 ساعت صبر کنید تا اثر آب از روی وزن شما از بین برود و به وزن عادی برگردید.

صبحانه را حتما بخورید حتی اگر بخاطر پرخوری شب گذشته اشتها نداشته باشید؛ کنار گذاشتن صبحانه باعث می شود ناهار یا شام بیشتری بخورید. محققان به این نتیجه رسیده اند کسانی که صبحانه می خورند سالم تر و وزن کمتر و ایده آل تری نسبت به افرادی که صبحانه نمی خورند، دارند. اگر خوردن صبحانه به شما احساس ناخوشی و تهوع می دهد از میوه و نان تست و یا غلات صبحانه استفاده کنید.

بیش از حد ورزش نکنید، زیرا بعد از پرخوری با تمرینات سنگین به بدن فشار می آید و نمی توانید به یکباره تمام کالری اضافه شده را بسوزانید. اگر در طول روز 20 دقیقه ورزش می کنید همان 20 دقیقه را به همراه پیاده روی سریع انجام دهید تا بتوانید احساس سنگینی را کمتر و هضم غذا را بهتر کنید.

حتما بخوانید :   علت و روش های درمان قرمزی چشم

از خوابتان کم نکنید، به همان اندازه که همیشه میخوابید بخوابید. ساعات لازم برای خوابیدن و استراحت مغز 8 ساعت شبانه است و محققان دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدند این افراد رژیم سالم تری نسبت به افرادی که به دنبال فست فود و شیرینی هستند، دارند. علت این امر نخوابیدن یا کم خوابیدن افراد پرخور و کمبود انرژی مغز می باشد زیرا مغز استراحت کافی نداشته پس به جبران کمبودش برمی آید و باعث می شود بیش از حد غذا بخورد.

هرگز به یکباره خوردن یک نوع غذا را کنار نگذارید که بدترین کار بعد از یک روز پرخوری می باشد.اینکه به خودتان قول بدهید که دیگر غذاهای سرخ کرده و شیرینی جات را دیگر نمی خورید فقط چند روز یا چند هفته دوام دارد. برای کنترل رژیم غذایی تان،خوردن متعادل انواع غذاها ست. بهتر است بعد از پرخوری به میوه و سبزیجات تازه روی بیاورید تا به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

همیشه آب بنوشید زیرا به تنهایی می تواند اشتها را کم یا از بین ببرد. نوشیدن آب زیاد در طول روز باعث سیری کاذب می شود و مغز را فریب می دهد.

نوشیدن آب

نوشیدن آب اشتها را کم می کند

از ظروف و سفره و رومیزی های آبی رنگ استفاده کنید زیرا رنگ آبی اشتها را به طور طبیعی کم می کند.

مسواک زدن را فراموش نکنید زیرا به فرد احساس شادابی می دهد و از خوردن غذا اجتناب می کند. غذاهایی که حاوی اسید سیتریک هستند بعد از مسواک زدن در دهان طعم بدی ایجاد می کند زیرا به فلوراید خمیردندان واکنش نشان می دهد.

در روز وعده های غذایی خود را افزایش دهید ولی مقدار غذا را کمتر کنید در اینصورت دیگر گرسنه نمی شوید و پرخوری نمی کنید.

معرفی یک گیاه سحرآمیز ضد اشتها

برای خوش اندام شدن و جلوگیری از پرخوری بعد از یک برنامه غذایی مناسب می توانید از گیاه اسفناج استفاده کنید. این گیاه اشتها را کم کرده و میل به پرخوری را کاهش می دهد. محققان دریافتند که اسفناج حاوی ترکیباتی به نام تیلاکوئیدها می باشد که در پوسته برگ های سبز رنگش قرار دارد. این ترکیبات روده ها را برای هضم لیپیدها به کار می گیرد و روند هضم را کند می کند و همین امر باعث می شود فرد احساس سیری کند.

طرز استفاده از این گیاه اینگونه است که باید اسفناج را کاملا خورد و له کنید تا تیلاکوئیدهای آن آزاد شوند. افرادی که از اسفناج استفاده می کنند میل به ریزه خواری را از دست می دهند. پس به جای خوردن داروها و قرص های شیمیایی می توانید این گیاه پرخاصیت را مصرف کنید.

اسفناج و بی اشتهایی

استفاده از اسفناج در انواع غذا ها

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.