علت بی خوابی و چند راه حل معجزه آمیز برای رفع آن

ممکن است شما هم برخی مواقع دچار بی خوابی شده باشید، اکثر مردم جهان با مشکل بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند. تمام انسان ها به خواب احتیاج دارند و میزان خواب آنها به نوع فعالیت و سن و جنسیت آنها متفاوت است. میزان خواب نرمال و کافی برای بدن و مغز حداقل 7 ساعت در شبانه روز است.

علت بی خوابی و چند راه حل معجزه آمیز برای رفع آن

علت و درمان بی خوابی

بی خوابی، کمبود خواب و یا بدخواب بودن می ­تواند علل مختلفی داشته باشد مانند عوامل محیطی (سرو صداها)، استرس، مشکلات جسمی و ابتلا به بیماری­ها، اختلالات روحی و روانی. در بسیاری از موارد علت بی خوابی به دلیل عدم رعایت دکوراسیون مکان خواب یا عدم توجه به فضای لازم برای محل خواب است.

 بی خوابی

بی خوابی در سنین مختلف رخ می دهد

عوامل محیطی:

یکی از علت­ های مهم بی خوابی سرو صداهای زیادی است که در اتاق خواب افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند، وجود دارد. چون دیوار و سقف های آپارتمان ها خاصیت عایق صدا را ندارند.

عوامل محیطی

عوامل محیطی یکی از علل بی خوابی

علت دیگر محیطی سرما و گرمای زیاد است که باعث بیدار شدن های مکرر یا مانع خواب فرد شده است.

یکی دیگر از موانعی که در این دسته از عوامل محیطی قرار می گیرد و از خواب راحت فرد جلوگیری می کند نور محیط است. هرچه میزان نور بیشتر باشد راحتی فرد در خواب کمتر می شود.

استرس:

به افرادی که در طی روز با استرس های زیادی روبرو هستند به خصوص استرس های شغلی، توصیه می شود 2 الی 3 ساعت قبل از خوابشان حتی الامکان از بحث و بگو مگوهایی که احتمال می دهند استرس زا باشند، دوری کنند تا محیطی آرام داشته باشند.

استرس و بی خوابی

استرس های شغلی عامل اختلال در خواب

مشکلات جسمی و ابتلا به بیماری ها:

وقتی فرد دچار بیماری می شود نیازش به خواب افزایش میابد مانند بیماری های عفونی، اما بعضی از بیماری ها نیز باعث اختلال خواب و یا حتی بی خوابی می شود، مخصوصاٌ بیماری هایی که با درد همراه هستند مانند: بیماری اسکلتی-عضلانی، کمر درد، درد زانو و دردهای اندام فوقانی و … .

درد های دیگری چون سردرد، درد معده، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، ابتلا به بزرگی پروستات که فرد مجبور است بارها برای دفع ادرار از خواب بیدار شود و همچنین مصرف داروهای مختلف که شب هنگام مصرف می شوند می تواند فرد را بد خواب و یا حتی بی خواب کند مانند دارو های فشار خون، داروهای اعصاب و روان، داروهای قلبی و عروقی.

سر درد

سردرد عامل بی خوابی

فرد مبتلا به بی خوابی ابتدا باید علت بی خوابی را شناسایی کند و سپس آن را درمان کند. همانطور که مسائلی چون استرس و اضطراب و افسردگی که بیشتر علل بی خوابی را شامل می شود در مقابل، عادت فرد در طول روز، روال خواب و سلامت جسم نیز می تواند نقش مهمی در ایجاد یک خواب راحت داشته باشد.

برخی درمان های بی خوابی

مغز هورمونی به نام ملاتونین را برای کمک به تنظیم چرخه خواب تولید می کند.وجود نورهای مصنوعی بیش از حد مغز را از ترشح این هورمون بازمی دارد و آن را سرکوب می کند. برای اینکه به طور طبیعی به خواب بروید باید ابتدا مغزتان را برای خواب آماده کنید. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی، عدم استفاده از عینک آفتابی درمواردی که خیلی خطرناک نیست، اجتناب از نور مصنوعی در شب و نور روشن، دوری از نورهای مانیتور و گوشی های هوشمند حداقل یک ساعت قبل از خواب و استفاده از ماسک خواب.

با کم کردن اضطراب قبل و هنگام خواب می توان خواب راحتی داشت. افکاری که در زمان خواب به سراغ فرد می آید باعث می شود فرد را از رفتن به رختخواب بترساند. باید مغزتان را به این موارد عادت بدهید که اتاق خواب فقط برای خواب است و از کار در اتاق خواب و تماشای فیلم و استفاده از کامپیوتر و گوشی ها در اتاق خواب ممنوع است. هدف این است که وقتی شما در رختخواب هستید مغز و بدن باید یک سیگنال قوی ارسال کند که زمان خواب است. برای خنثی کردن استرس و اضطراب زمانی که نمی توانید به خواب بروید خودتان را مجبور به خوابیدن نکنید. اتاق خواب را ترک کنید و مشغول کارهای آرامش بخش شوید مانند گوش دادن به موسیقی، کتاب خواندن، دوش گرفتن و … و سپس زمانی که خواب آلود شدید به رختخواب بازگردید. همچنین برای کم کردن اضطراب ساعت هشدار دهنده را بیرون از اتاق خواب قرار دهید زیرا که وجود ساعت یک عامل استرس زا است.

حتما بخوانید :   علائم سرطان معده / درمان سرطان معده

گیاهان خواب آور

ادویه جات و گیاهان دارویی

کارهایی چون تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و تای چی باعث تمدد اعصاب و آرام شدن ذهن می شود. این کارها سرعت به خواب رفتن فرد را بالا می برد و از عوارض داروهای خواب و آرام بخش جلوگیری می کند و حتی اگر در طول شب بیدار شدید سریع تر به خواب برمی گردید.
کارهای تمدد اعصاب را هنگام دراز کشیدن انجام دهید این تمرین ها فرد را زودتر و راحت تر به خواب می برد. تنفس شکمی را تکرار کنید. در حالت دراز کش قرار بگیرید و ماهیچه هایتان را شل کنید از پاها شروع کنید و این کار را برای تمام ماهیچه ها انجام دهید. ماهیچه را منقبض کنید تا 10 بشمارید و سپس رها کنید.

برای استفاده از قرص های خواب باید زیر نظر پزشک و آگاهانه باشد. گاهی ممکن است فرد را وسوسه کند. مصرف این داروها و مکمل ها باید عاقلانه باشد زیرا مصرف این نوع داروها فقط مسکن موقتی بوده و بی خوابی را به هیچ عنوان درمان نخواهد کرد.

تجربه نشان داده است برای خواب بهتر و برای کسانی که به دنبال خوابی آرام و راحت هستند هیچ گاه از گونه هایی گیاهان مختلف چای گرفته می شود (کاملیا سیننسیس و کاملیا آسامیکا) استفاده نکنند زیرا دارای کافئین طبیعی هستند که همین کافئین یکی از عامل های بی خوابی است. با این حال می توان از دمنوش های گیاهی که از گیاهان فاقد کافئین هستند استفاده کرد.
برخی از ترکیب های گیاهی که خواص آرام بخشی دارند قبل از خواب مناسب هستند. وجود برخی از دمنوش های بسیار قوی پیدا کردن بهترین ترکیب را اندکی سخت کرده که باید وقت صرف پیدا کردن دمنوش مناسب کرد که این کار برای بهبود کیفیت خواب ارزش زیادی دارد.

چای دارویی

چای های گیاهی

برخی از دمنوش های گیاهی مناسب بی خوابی

دمنوش رازیانه: برای آرام کردن معده قبل از خواب دمنوش رازیانه بنوشید این دمنوش از دانه های این گیاه تهیه می شود و فواید زیادی از جمله برای دستگاه گوارش دارد. نوشیدن این دمنوش در آخر شب اشتها را کم و بدن را آرام می کند.

دمنوش بابونه: یکی دیگر از دمنوش های مناسب بی خوابی دمنوش بابونه است که عارضه ای نیز ندارد. این دمنوش برای افراد بی خواب مخصوصا خانم های باردار و مادران شیرده که دچار بی خوابی شده اند بسیار مناسب است. این گیاه برای مزاج های سوداوی و صفراوی مناسب بوده و به این صورت آماده و مصرف می شود که مقداری از بابونه را در یک لیوان آب جوش ریخته و بعد از 15 دقیقه آن را صاف کرده و نوشید.

حتما بخوانید :   روش های درمان بیماری میگرن

دمنوش

دمنوش بابونه

دسته ای از افراد هستند که به خشکی مغز مبتلا هستند یعنی به سرما و گرمای زیاد حساسیت دارند و باعث بی خوابی این افراد می شود که هنگام خواب باید دمای اتاقشان را متعادل نگه دارند. این افراد که به سوداوی مزاج معروفند در زمستان و سرما و صفراوی مزاج در تابستان و گرما با مشکل بی خوابی مواجه هستند.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

تخم کدو حلوایی: یکی دیگر از داروهای گیاهی برای درمان بی خوابی تخم کدو حلوایی است این گیاه که کمتر مورد توجه قرار می گیرد برای درمان بی خوابی های شبانه بسیار مناسب است. تهیه این گیاه آسان بوده و برای استفاده باید تخم کدو را کوبید و در توری داخل آب جوش قرار داد بعد از چند دقیقه توری را فشرد تا شیره تخم کدو گرفته شود و با شیر و عسل مخلوط کرده و نوشبد.

یک نوع سوپ نیز برای رفع بی خوابی افراد یائسه و پرخور وجود دارد، این سوپ مانند سایر سوپ های دیگر پخته می شود که از کدو حلوایی، دو برگ کاهو، گشنیز، هویج، شیر ساخته می شود.

آب: یکی دیگر داروهایی که برای درمان بی خوابی می توان استفاده کرد و در دسترس همه افراد هست آب می باشد. همانطور که ورزش باعث سلامتی است بعضی مواقع ورزش بیش از حد باعث خستگی و بی خوابی و از بین رفتن بلغم و رطوبت بدن می شود. این افراد باید طی روز آب زیاد بنوشند تا رطوبت در بدنشان بالا رود. برای رفع اختلال خواب نباید رطوبت مغز را بیش از حد بالا برد که این کار باعث خواب آلودگی و کسالت خواهد شد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.