بیوگرافی شهاب حسینی

 شهاب الدین حسینی معروف به شهاب حسینی از بهترین بازیگران سینما و تلویزیون ایران است که تاکنون نقشهای به یاد

بیوگرافی شهاب حسینی

 شهاب الدین حسینی معروف به شهاب حسینی از بهترین بازیگران سینما و تلویزیون ایران است که تاکنون نقشهای به یاد ماندنی زیادی در سینما و همینطور در سریالهای تلویزیونی ایفا کرده است و جوایز گوناگون و بسیاری را تا کنون به دست آورده است . شهاب حسینی از بازیگران بسیار پر طرفدار است در زیر بخشی از زندگی شخصی و هنری اش را مطالعه میکنیم.

بیوگرافی و زندگی شخصی شهاب حسینی

در تهران و در روز 14 بهمن ماه سال 1352 شهاب حسینی به دنیا آمد. نام کامل او سید شهاب الدین حسینی تنکانی است که اصالت او و خانواده اش به تنکابن میرسد که ازشهرهای مازندران است. شهاب یک برادر و دو خواهر دارد که خودش فرزند اول این خانواده است.

شهاب حسینی در عرصه بازیگری، اجرا، کراگردانی، گویندگی فعالیت های زیاد و خوبی داشته است.

او در دانشگاه تهران در رشته روانشناسی قبول شد اما چون آن زمان قصد مهاجرت به کانادا را داشت تحصیلاتش را در این رشته به پایان نرساند و آن را نیمه تمام رها کرد.

شهاب حسینی در سال 1374 با خانم پریچهر حسینی ازدواج کرد. او داستان این آشنایی و ازدواج را اینگونه تعریف میکند:  

22ساله بودم که با بچه های تئاتر دانشگاه تهران کار می کردم؛ جوانی سرگشته از طبقه متوسط  جامعه که به امکانات تفریحی متمولانه دسترسی نداشت. تا  قبل از این که همسرم را ببینم، قصد ازدواج نداشتم تا این که روزگار ما را در برابر هم قرار داد. به او پیشنهاد آشنایی دادم اما همسرم هیچ اعتقادی به اینگونه دوستی ها و آشنایی ها نداشت و گفت: اگر کسی واقعا عاشق است و تمایل قلبی برای رسیدن به دختر مورد علاقه اش دارد، باید در این راه صادقانه گام بردارد و بنابراین موضوع را با خانواده ام در میان گذاشتم و مصمم به ازدواج شدم. دیگر تکه دوم زندگی ام را پیدا کرده بودم. بعد از صحبت های اولیه و رسم و رسومی که در این رهگذر طی می شود، بعد از 4-3 ماه نامزدی، عقد کردیم اما شرایط برگزاری جشن عروسی را نداشتم، از طرفی مایل بودم استقلال  در زندگی را با برگزاری جشن توسط خودم آغاز کنم؛ به همین دلیل 3 سال طول کشید تا ما به جشن عروسی برسیم.

فرزندان شهاب حسینی

در نهایت حاصل این ازدواج دو فرزند است پسر اولش به نام محمد امین که روز تولدش با پدرش یکی است و در همان، 14 بهمن سال 1382 متولد شد . پسر دیگر او امیر علی که در تابستان 1390 به دنیا آمد.  

شهاب حسینی درباره فرزند اولش میگوید: محمد امین قشنگ ترین هدیه خدا به من و زندگی ام بوده است.

شهاب حسینی و پریچهر حسینی در لواسان کافه ای دارند که آنجا را پریچهر حسینی مدیریت میکند.

فعالیتهای هنری شهاب حسینی

شهاب در تئاترهای دانشجویی فعالیت میکرد.

پس از آن کار خود را با گویندگی در رادیو آغاز کرد و گوینده برنامه هایی مانند: دو نیمه سیب، صدای ما و گلبانگ شادی بود.

سپس در سال 1377 وارد کار اجرا شد. در برنامه ای به نام اکسیژن در تلویزیون مجری بود.

برنامه های دیگری را نیز پس از آن اجرا کرد؛ برنامه هایی با نامهای برپا برپا، رنگ صبح، و سایه روشن.

حتما بخوانید :   عکس سلفی پوریا پورسرخ با آیفون 6

ورود به عرصه بازیگری

در سال 1379 در دنیای بازیگری وارد شد و با بازی در سریال پس از باران خود و هنرش را در این زمینه به آزمایش گذاشت و یک سال پس از آن با بازی در فیلم سینمایی رخساره در این آزمون موفق ظاهر شد.

 آنگاه با به دست گرفتن نقش اول سریال پلیس جوان به کارگردانی سیروس مقدم به خوبی درخشید و جایگاهش را در عرصه بازیگری محکم کرد.

از بهترین سریال های تلویزیونی که شهاب حسینی در آنها بازی کرده است باید به سریال مدار صفر درجه به کارگردانی حسن فتحی اشاره کرد که اوج بازیگری شهاب حسینی در تلویزیون بوده است.

اما شهاب در سال 1388 هم در سریال شوق پرواز که نقش عباس بابایی را بازی میکرده است توانست نظر مخاطبینش را جلب کند.

سریال خوب و موفق دیگری که شهاب توانست به خوبی در آن بدرخشد سریال زیبای تب سرد بود.

و یکی از سریال های دیگری که شهاب حسینی در آن موفق ظاهر شده است سریال شهرزاد است که کارگردانی آن را هم حسن فتحی به عهده داشته است و از سریالهای پخش رسانه خانگی بوده است.

شهاب حسینی و موفقیت در جشنواره های بین المللی   

فیلم سینمایی فروشنده را که اصغر فرهادی کارگردانی کرده است نقش اول آن را شهاب حسینی بر عهده داشت که این فیلم به جشنواره سال 2016 فیلم کن در فرانسه راه پیدا کرد.و در آنجا جایزه بهترین بازیگر مرد را شهاب حسینی از آن خود کرد.

جایزه ی بین المللی دیگری که قبل از آن شهاب حسینی کسب کرده بود در سال 2011 در جشنواره  بین‌المللی فیلم برلین بوده است که خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد را به‌ همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین به دست آورد.

فعالیتها و موفقیت های سینمایی شهاب حسینی

شهاب حسینی در فیلم سینمایی رستگاری در هشت و بیست دقیقه ی سیروس الوند به عنوان یک بازیگر خوب مطرح شد و در فیلم شمعی در باد کاراکتر بابک را به خوبی ایفا کرد و توانست دو سال متوالی در جشنواره فیلم فجر کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود.

 اما در سال 1387 پس از بازی در فیلم سوپر استار به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر انتخاب شد و سیمرغ بلورین را از آن خود کرد. که فیلم سوپراستار اوج محبوبیت و شهرت شهاب حسینی بود.

اما به غیر از آن هم فیلم های سینمایی

بچه‌های ابدی

محیا

دل شکسته

درباره الی

حوالی اتوبان

پرسه در مه

همگی با بازی های خوب و عالی شهاب حسینی مورد توجه قرار گرفتند و سالهای 1387 و 1388 از سالهای بسیار درخشان او بوده است. در سال 1386 به خاطر بازی خوب او در فیلم محیا دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد.

همچنین به دلیل بازی های موفق شهاب در پرسه در مه و درباره الی در جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد. 

در سالهای 1390 و 1391 فیلمهای سینمایی بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشت که فیلم حوض نقاشی به دلیل بازی متفاوت شهاب حسینی در کاراکتر رضا مورد توجه قرار گرفت و حسینی به همین دلیل جایزه ویژه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم لیسبون را توانست کسب کند.

حتما بخوانید :   بیوگرافی آشا محرابی ، عکس‌های آشا محرابی

شهاب حسینی در سال 2016 برای بازی در فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند در جشنواره اکشن ان فیلم آمریکا جایزه بهترین بازیگر مرد را نصیب خود کرد.

او با یک کارگردان غیر ایرانی به نام  سابین ژمایل در سال ۲۰۰۸ هم همکاری کرد و در فیلمی به نام نیلوفر به بازی پرداخت.

در سال 1393 شهاب حسینی برای دومین بار کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم دوران عاشقی شد.

در سال 1392 برنامه ی هفت نظرسنجی ای ترتیب داد که طبق این نظرسنجی  شهاب حسینی به عنوان بهترین بازیگر دهه هشتاد ایران انتخاب شد.

دیگر فعالیتها هنری

شهاب حسینی به غیر از بازی و گویندگی فعالیت های هنری دیگری را هم تجربه کرده و موفق هم بوده است.

کارگردانی

در سال 1392 شهاب حسینی تصمیم گرفت کار کارگردانی را تجربه کند و فیلم ساکن طبقه وسط را ساخت. این فیلم داستان مردی است که به یک ساختمان جدید برای زنذگی وارد میشود و از آنجا اتفاقات جدید و تازه زندگی او شروع مشود .

پس از تجربه موفقش در این زمینه؛ در سال 1394 دوباره با همکاری علیرضا نسایی و سینا آذین فیلم بیا با من را کارگردانی کرد.

تهیه کنندگی

شهاب حسینی در مهر ماه سال 1394 به تهیه کنندگی فیلم خورشید نیمه شب که کارگردانی آن را شبیر شیرازی بر عهده داشت، پرداخت.

موسیقی

دیگر فعالیت هنری شهاب حسینی در زمینه موسیقی است.

شهاب با همکاری برادرش سید مهدی حسینی و چند تن از دوستانش گروهی را تشکیل دادند که در زمینه موسیقی فعالیت میکرد و نام این گروه را هفت نامگذاری کردند.

تا به امروز از این گروه چهار مجموعه آهنگ وارد بازار شده و در دسترس همگان قرار گرفته است. در دو آلبوم اول شهاب حسینی به دکلمه پرداخته است و در دو آلبوم بعدی هم خوانندگی کرده است.

نام آهنگ هایی که شهاب حسینی در آنها خوانندگی کرده است به این ترتیب است؛ هفت سین

وقت رفتن، پرواز، خدا، خداحافظ، پریچهر، آشنای غریب، درود و همینطور تک آهنگ شهزاده رؤیا.

مستند سازی

کربلا جغرافیای یک تاریخ

من ناصر حجازی هستم

ساکن صحرای سکوت

برنامه های مستندی هستند که شهاب حسینی در آنها همکاری کرده است.

در تئاترهایی با نام های

بر کرانه باد

افسانه

ملاقات

به هنرنمایی پرداخته است.

فیلمهای دیگر شهاب حسینی

از دیگر فیلم های خوب شهاب حسینی که مورد توجه مخاطبینش قرار گرفته است میتوان به برادرم خسرو، سایه های موازی، پنج ستاره، آشغالهای دوست داشتنی، یکی میخواد باهات حرف بزنه، آفریقا، خانه پدری، برف روی شیروانی داغ، سوت پایان، به امید دیدار، حوالی اتوبان، تنگنا، بچه های ابدی، غیر منتطره، باغ آلوچه، پیشنهاد 50 میلیونی، قتل آنلاین، الهه زیگورات، شمعی در باد، آدمک ها، رستگاری در هشت و بیست دقیقه، تنهایی، امتحان نهایی، لابی و … نام برد .

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.