مهمترین نکاتی که درباره سزارین باید بدانید

هنگامی که وقت زایمان مادر فرا میرسد دردهای زیادی را تا زمان وضع حمل باید تحمل کند. در بسیاری موارد برای سریعتر خلاص شدن از این دردها اکثر مادران زایمان توسط عمل سزارین را انتخاب میکنند. شاید سزارین نسبت به زایمان طبیعی مزیت هایی داشته باشد اما در کنار این مزیت ها، تعداد عوارض سزارین هم کم نیستند.

مهمترین نکاتی که درباره سزارین باید بدانید

زایمان، نقطه ی اوج هر بارداری می باشد. هر زن بارداری وقتی به این زمان نزدیک می شود از خود سوال می پرسد که کدام روش را انتخاب کنم. آیا زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟ عوارض زایمان طبیعی بیشتر است یا عوارض سزارین؟ با ما همراه باشید تا در ادامه در خصوص مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین توضیحات بیشتری داده شود.

 پروسه ی زایمان یک امر فیزیولوژیک است که از ازل خلقت وجود داشته است. اگر از منظر معنوی نگاه کنیم، زایمان یک پروسه ی شیرین برای هر خانمی می باشد. البته نباید از این قضیه چشم پوشی کرد که زایمان به هر روشی انجام بگیرد با درد و استرس همراه خواهد بود. علم پزشکی هم با روش های گوناگون از جمله سزارین، درصدد برآمده، راحتی زایمان را دوچندان کند.

با به کار گیری روش سزارین، رفته رفته استفاده از این نوع روش نسبت به زایمان طبیعی پیشی گرفت. کشور ایران در آمارهای جهانی، دومین کشور استفاده کننده از روش سزارین می باشد. این آمار بسیار بالاست. علت عمده ی این آمار بالا، عدم فرهنگ سازی در خصوص زایمان می باشد. در واقع به مادر، در خصوص هر یک از روش ها اطلاعات کافی داده نمی شود.

 روند جراحی سزارین:

 عمل سزارین یک عمل جراحی است که با برشی در شکم و رحم همراه می باشد تا به کمک آن نوزاد درون رحم مادر، به دنیا پا نهد. عفونت و آسیب های مختلف از عوارض سزارین است که احتمال آن در این عمل نسبت به زایمان طبیعی بسیار زیاد می باشد. پس تا سعی دارید از سزارین استفاده نکنید.

در سزارین بنا به درخواست مادر از طریق بی حسی موضعی در نخاع و از کمر به پایین یا توسط بیهوشی عمومی، مادر بی حس می شود تا دردهای حین عمل را احساس نکند. البته در اکثر موارد مادر به دلیل اینکه لحظه ی تولد نوزاد خود را ببیند و اولین ارتباط پوستی بین نوزاد و مادر برقرار شود از نوع بی حسی نخاعی استفاده می شود.

 سپس نوزاد توسط پزشک متخصص زنان و زایمان برداشته می شود و محل های برش زده شده، لایه به لایه دوخته و بخیه زده می شود. بخیه های داخلی از نوع جذب شونده، اما بخیه بیرونی می تواند از نوع جذبی یا با نخ و سوزن مخصوص بخیه، دوخته شوند. پس از عمل جراحی سزارین، با توجه به وضعیت مادر و جنین، مادر حداقل 1 الی 2 روز در بیمارستان بستری شده، تا روند بهبودی او بررسی شود.

حتما بخوانید :   تغذیه مناسب برای "پایین آوردن تب"

معمولا” برش هایی که در شکم و رحم زده می شود از نوع افقی می باشد. زیرا این نوع برش ها برای سزارین بعدی مشکلی پیش نمی آورد.

در طی عمل توسط مانیتورهای موجود، وضعیت حیاتی زن باردار و جنین داخل شکمش لحظه به لحظه بررسی می شود.

دلایل افزایش زایمان سزارین نسب به زایمان طبیعی:

کاهش دردهای قبل از زایمان (که به درخواست خود مادر سزارین انجام می شود)

افزایش سن مادر در زمان زایمان (می تواند آمار بیماریهای حین بارداری مثل مسمومیت بارداری، دیابت بارداری و عوارض ناشی از آنها را افزایش دهد. همچنین با افزایش سن، انعطاف پذیری مفاصل کاهش می یابد.)

استفاده از تجهیزات خاص برای مانیتور کردن جنین (این تجهیزات به پایش لحظه به لحظه ی وضعیت جنین کمک می کند. حتی اگر در ضربان قلب جنین کوچکترین تغییری رخ بدهد، توسط دستگاه ها  هشدار داده می شود. در اینگونه جنین ها استفاده از روش زایمان طبیعی، کمی خطرناک می باشد.)

وضعیت قرار گیری جنین (به صورت بریچ یعنی پاها به سمت کانال زایمانی قرار دارد)

زایمان سخت (جنین به سختی بیرون می آید، که این می تواند هم برای او و هم برای مادر خطرناک باشد)

چاقی مفرط یا اضافه وزن در زن باردار

با نظر پزشک انجام زایمان طبیعی برای مادر و جنین خطرناک بوده و باید سزارین صورت گیرد.

دلایل علمی برای انجام سزارین:

انجام عمل سزارین در زایمان قبل (البته در برخی موارد هم می توان زایمان طبیعی را برای مادر انجام داد، به شرطی که دلیل سزارین قبلی، تنگی لگن مادر نبوده باشد، یا به دلیل ضربان قلب نامنظم جنین یا دفع مدفوع در رحم مادر سزارین صورت گرفته باشد. ولی مادر و جنین باید بطور مداوم مانیتور شوند، چون احتمال عوارض سزارین بالاست.)

قرارگیری نامناسب جنین به صورت عرضی یا بریچ ( در برخی موارد بریچ انجام زایمان طبیعی موردی ندارد)

سابقه ی انجام یک سری جراحی ها بر روی رحم مثل فیبروم رحمی (چون در عمل قبلی، رحم برش خورده است، انقباضات مربوط به زایمان طبیعی را نمی تواند تحمل کند، در نتیجه امکان پاره شده رحم وجود دارد؛ پس باید سزارین صورت گیرد)

در مواردی که مادر باردار در حین بارداری دارای فیبروم یا توده ای در رحم می باشد و این توده بر اساس اندازه های بدست آمده بزرگ بوده، همچنین در مسیر کانال زایمان هم قرار گرفته باشد.

حتما بخوانید :   علل ایجاد سرفه و روش های درمان سرفه

سرطان دهانه ی رحم

بدشکلی های لگن مادر (به دلایل ژنتیکی یا در اثر ضربه های وارد شده به لگن)

زنان باردار مبتلا به بیماری ایدز، زگیل تناسلی و … 

وزن بالای جنین بیش از 4 کیلوگرم (وزن بالای جنین در مادران دیابتی در حدود 4200 خواهد بود)

برخی ناهنجاری های ژنتیکی در جنین

اشکالات عروقی بند ناف و جفت

 عوارض سزارین:

میزان خونریزی ناشی از سزارین ، 4 برابر زایمان طبیعی است.

استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که هر کدام عوارض مربوط به خود را دارند و این عوارض، که از عوارض سزارین هستند در آینده آشکار خواهند شد.

به دلیل اینکه عمل سزارین یک عمل جراحی باز محسوب می شود، احتمال آسیب به اعضای مجاور رحم، آسیب به مثانه، روده ها، حالب و مجاری ادراری هم از عوارض سزارین است که ممکن است رخ دهد.

مرگ مادر

آسیب های وارده به جنین در حین بیرون آمدن از شکم مادر

علایم پس از عمل جراحی:

ضعف، لرز و ترس در هنگام به هوش آمدن (به دلیل تأثیر داروهای بیهوشی می باشد)

درد بسیار شدید در جای عمل (استفاده از شیاف های درد مؤثر است)

احساس کشیده شدن پوست شکم توسط بخیه ها (با مصرف داروهای مسکن و تعویض پانسمان کم کم بهبود می یابد)

خستگی و بی حالی

عدم توانایی در راه رفتن (به دلیل احساس درد شدید در زیر شکم یا در محل تزریق داروی بیهوشی که در کمر می باشد)

عدم توانایی در کنترل ادرار و مدفوع (بعد از 1 الی 2 روز برطرف می شود)

مراقبت های پس از عمل سزارین:

مصرف آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت در محل زخم تجویز خواهد شد. همچنین تعویض استریل پانسمان زخم ضرورت دارد.

بهتر است برای کاهش درد راه بروید و سعی کنید دراز بکشید. (بسیاری از مادران پس از زایمان به دلیل درد ناشی از بلند شدن و نشستن، کل روز را در وضعیت نشسته به سر می برند که این موجب فشار بر روی محل زخم و در نتیجه درد بیشتر می شود)

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.