چرا دچار سرگیجه میشویم؟

سرگیجه ممکن است بعد از بروز بعضی بیماریها ایجاد شود و یا به دلایل خاص دیگری ممکن است اتفاق بیفتد. در برخی مواقع سرگیجه به دلیل قرار گرفتن شما در یک محیط خاص رخ می دهد، مثلا وقتی در بالای کوه یا در بالای پلی با ارتفاع زیاد قرار گرفته اید، دوست دارید اندک زمانی به پایین دست خود هم نگاهی بیاندازید، در چنین مواردی در برخی از افراد سرگیجه رخ می دهد.

چرا دچار سرگیجه میشویم؟

فضای اتاق در حال چرخیدن است، گویی شما سوار یک چرخ و فلک شده اید و با سرعت ملایم در حال دور زدن هستید. این نوع سرگیجه، سرگیجه دورانی یا Vertigo نام دارد. زمانی که در جایی همچون اتاق خوابتان باشید شاید این موضوع آنقدر اهمیت نداشته باشد. اما در راه سراشیبی یا در حیاط منزل بسیار خطرناک است. زیرا این حالت موجب افتادن شما و عواقب پس از آن می شود. ممکن است استخر کوچکی با لبه های تیز در نزدیکی شما باشد که  در هنگام سرگیجه و افتادن بر روی زمین، سر شما به این لبه برخورد کرده و شما را راهی بیمارستان کند.

آیا سرگیجه به خودی خود یک بیماری محسوب میشود؟

متأسفانه سرگیجه یک علامت در یک بیماری خاص نیست، بلکه می تواند در بیش از 300 نوع بیماری بعنوان یک علامت مهم تلقی شود. همچنین سرگیجه ی شما می تواند از نوع گذرا یا از نوع دائمی باشد و زندگی شما را مختل سازد. بررسی علایم همراه با سرگیجه به پزشک شما در تشخیص دقیق بیماری کمک زیادی خواهد کرد. در بیش از 60 الی 70 درصد موارد علت آن به دلیل اختلال در عملکرد گوش داخلی خواهد بود، پس مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی مفید خواهد بود. در اغلب موارد سرگیجه نشان دهنده ی یک مشکل جدی و حاد نیست.

سرگیجه علاوه بر گوش داخلی می تواند به دلیل اختلال در اعصاب حرکتی و حسی شما نیز باشد. پس باید هر یک از عوامل دخیل در این علامت بررسی شوند تا به علت اصلی پی ببریم و در این راه ممکن است که پروسه ی شما در حد چند هفته و یا در حد چند ماه طول بکشد.

علائم غیر اختصاصی همراه با سرگیجه:

تهوع

استفراغ

درد و احساس وزوز در گوش

مشکل در شنوایی و . . .

  شرح کامل از انواع سرگیجه:

انواع حالت های سرگیجه در شما می تواند به صورت احساس سبکی یا سنگینی سر، احساس چرخیدن اتاق یا مکانی که در آن قرار دارید به دور سر شما و عدم تعادل در راه رفتن یا ایستادن باشد.

 سرگیجه همراه با احساس سبکی:

این احساس اغلب به علت یک مشکل اساسی در وضعیت خونی شما می باشد. معمولا زمانی که به مدت طولانی در وضعیت دراز کش و یا خوابیدن قرار دارید ممکن است پس از بیدار شدن، چنین وضعیتی برای شما رخ بدهد. این علامت در موارد کاهش و یا افزایش فشار خون و همچنین در موارد بیماریهای قلبی می باشد. زمانی که در چنین وضعیتی به صورت افراد نگاه میکنید صورتی رنگ پریده و ضعیف دارند که باید سریعا اقدامات لازم جهت افزایش و یا کاهش فشار خون انجام شود.

حتما بخوانید :   روش های درمان گلودرد

 سرگیجه همراه با سنگینی سر:

علت پدید آمدن این احساس یعنی سنگینی سر می تواند به دلیل برخی از عوامل رخ دهد. این دلایل عبارتند از: مشکلات گوش داخلی، عفونتهای مکرر در داخل گوش، کاهش بیش از اندازه ی قند خون، اضطراب بیش از اندازه ، کاهش آب داخل بدن به دلیل فعالیت در روزهای گرم تابستان، مصرف برخی از داروها که دوز آن با بدن شما در تعادل نباشد و …

سرگیجه با حالت دوران:

این حالت همانطور که ذکر شد با حالت چرخش در سر همراه می باشد. برای از بین بردن این وضعیت شما مجبور می شوید که سر خود را گرفته و چشم ها را بسته و در گوشه ای بنشینید تا وضعیت بدن شما نرمال شود. دلیل اصلی آن به دلیل تغییرات موجود در سر و گوش داخلی شما می باشد. اگر چند دقیقه صبر داشته باشید به راحتی برطرف خواهد شد.

از دیگر علل سرگیجه ی دورانی می توان به التهاب داخل گوش، سکته ی مغزی، تومور موجود بر روی عصبی که در بین گوش با مغز شما خواهد بود، بیماری منییر و میگرن و… اشاره کرد.

 سرگیجه با حالت عدم تعادل:

همانطور که از اسم این نوع از سرگیجه مشخص است، فرد مبتلا در زمان ابتلا نمی تواند بر روی پاهای خود بایستد و راه برود. علل آن می تواند به دلیل مشکلات حسی در اعصاب پاها، مشکلات مربوط به مفاصل داخل زانو، بیماریهای سیستم عصبی همچون پارکینسون، ضربات وارده به مخچه، مصرف داروهای مربوط به اعصاب همچون مسکنها و یا داروهای ضد تشنج و… باشد.

راههای تشخیص علت سرگیجه:

برای تشخیص علت سرگیجه باید آزمایشاتی از قبیل موارد زیر صورت گیرد تا با بررسی هر یک از عوامل به تشخیص درست علت آن برسیم.این تستها عبارتند از:

آزمایشات مربوط به بررسی وضعیت مخچه و سیستم های تعادلی بدن از جمله گوش و…

آزمایشات مربوط به چشم که جهت تعیین وضعیت سلامت چشمها انجام می شود. (مثل حرکات صحیح چشم در زمانی که فرد به یک شی در حال حرکت نگاه می کند)

آزمایشات مربوط به سیستم عصبی کل بدن، بخصوص در مغز و پاها.

درمان سرگیجه:

گام اول در درمان سرگیجه کشف علت اصلی بیماری و درمان آن است. مادامی که علت صحیح مشخص نباشد درمان هم فایده ای نداشته و در نهایت علائم باز می گردد.

حتما بخوانید :   خطرات مصرف بیش از حد فست فود

خط اول هر درمانی پیشگیری است، پس سعی کنید که به مدت زیاد در یک وضعیت ثابت همچون وضعیت ایستاده یا نشسته و خوابیده قرار نگیرید.

زمانی که از خواب بیدار می شوید، کمی در جای خود بنشینید و سپس اقدام به حرکت کنید.

در صورتی که می دانید در حال حاضر سرگیجه دارید به امید آنکه خوب می شود اقدام به رانندگی نکنید، زیرا اضطراب ناشی از رانندگی علایم شما را تشدید خواهد کرد.

مراقب گوشهای خود باشید و در سرما آنها را محافظت کنید.

به فکر کم آبی بدن خود باشید و در روز به اندازه ی لازم مایعات بنوشید تا دچار کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها نشوید.

داروهای خود را با تجویز پزشک و دوز تعیین شده ی دقیق مصرف کنید تا دچار مشکلات مربوط به سرگیجه و عدم تعادل نشوید.

گام بعدی اقدامات درمانی در راستای از بین بردن علائم سرگیجه است. این درمان با توجه به تشخیص پزشک شما شامل داروهای مختلفی از جمله آنتی کولینرژیک، دیمن هیدرینات، دیازپام و…می شود. در صورتی که به بیماری منیر و یا میگرن دچار هستید باید داروهای خود را سر وقت مصرف کنید.

درمان سرگیجه در طب سنتی:

برای درمان سرگیجه مهم ترین گام، پاکسازی بدن است. موادی که می تواند سموم را از سر به پایین بدن بکشاند همچون آلوئه ورا در درمان علائم آن مؤثر خواهد بود. جهت تقویت بنیه بدن و کنترل سرگیجه استفاده از بادام، مویز، انجیر خشک خیسانده در آب و عسل و برگ تربچه توصیه می شود.

یکی دیگر از روشهای تسکین دهنده، ماساژ درمانی بخصوص ماساژ شقیقه ها می باشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.