آیا سرطان کبد درمان پذیر است؟

آیا سرطان کبد کشنده است؟ درمان سرطان کبد در مراحل پیشرفته ی بیماری مشکل است، اما اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود احتمال درمان و از بین رفتن علائم سرطان کبد بسیار بالا است.

آیا سرطان کبد درمان پذیر است؟

کبد همچون یک پالایشگاه بزرگ در بدن عمل می کند. در طول روز هزاران مواد را به داخل خود راه می دهد ، از بین این مواد بهترین آنها را برگزیده و به داخل بدن هدایت می کند ، اما دیگر مواد غیر مفید را از بدن بیرون می کند.

کبد و گلبول قرمز دو یار جدانشدنی هستند. زمانی که برای کبد اتفاق بدی رخ دهد ، تعداد گلبولهای قرمز خون و همچنین شکل و کارکرد آنها نیز تغییر می کند. چنین وضعیتی می تواند با علائم آشکاری همچون زردی در پوست یا سفیدی چشم ، خود را نشان بدهد.

یکی از بیماریهایی که می تواند فرد را از پا در آورد و در واقع از بدترین بیماریها به شمار می رود ، سرطان کبد است. سرطان کبد یعنی رشد بیش از حد سلولهای کبدی که ازدیاد این تعداد ، مانع از عملکرد طبیعی کبد شده و در نهایت به غیرفعال شدن آن منجربه می شوند.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که علت سرطان کبد ، همیشه در داخل کبد نیست ، گاهی کبد بعنوان یک عضو مظلوم تحت تأثیر هجوم سلولهای سرطانی از نقاط دیگر بدن می شود. مثلا یکی از شایع ترین سرطان هایی که می تواند به کبد سرایت کند ، سرطان ریه می باشد. در واقع علت اصلی سرطان کبد در این موارد یک سرطان دیگر در جایی دیگر از بدن است.

درمان سرطان کبد در مراحل پیشرفته ی بیماری مشکل است ، اما اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود ، احتمال درمان و از بین رفتن علائم سرطان کبد بسیار بالا است. متأسفانه سرطان کبد یکی از مرموز ترین سرطان ها بشمار می رود. زیرا اغلب زمانی از وجود آن باخبر خواهیم شد که دیگر زمان طلایی درمان را از دست داده ایم.

ریسک فاکتورهای موجود برای سرطان کبد:

 • مصرف بیش از اندازه ی الکل و مشروبات الکلی
 • مصرف سیگار و دخانیات
 • سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان کبد در خانواده ی درجه یک
 • شیوع بیشتر در مردان با افزایش سن
 • ایمن نشدن بدن در برابر هپاتیت ب با تزریق نکردن واکسن
 • افراد مبتلا به هپاتیت   B و C ، کبد چرب غیر الکلی ، سیروز کبدی
 • چاقی بیش از حد و عدم تحرک و. . .

مهم ترین علائم سرطان کبد:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد بسیار شدید در ناحیه راست و بالای شکم
 • زرد شدن پوست صورت و بدن و همچنین زردی در سفیدی چشم ها
 • بی اشتهایی و لاغری ناشی از آن
 • تورم در ناحیه کبد
 • خستگی و بی حالی بدون دلیل قبلی
حتما بخوانید :   راهکارهای موثر برای لاغری سریع و زیبایی اندام

 انواع سرطان کبد:

سرطان کبد بر اساس اینکه کدام یک از سلولهای کبد را درگیر می سازد ، می تواند به موارد زیر تقسیم بندی شود:

هپاتوسلولار

کلانژیو کارسینوم

هپاتوبلاستوما

همانژیوسارکوم

سرطان کبد از نوع هپاتوسلولار از جمله سرطان هایی می باشد که تعداد زیادی از افراد را درگیر می کند. این سرطان از سرطانهای بدخیم در کبد می باشد. نام کارسینوم هپاتوسلولار از سلولهای هپاتوسیت برگرفته شده است. پس در نتیجه این نوع از سرطان کبد ، سلولهای هپاتوسیت درگیر و با تغییر ساختار ژنتیکی آنها ، منجربه اختلال در عملکردشان خواهد شد.

کلانژیو کارسینوم نوعی از سرطان کبد است که اغلب در مجاری صفراوی داخلی و خارجی کبد رخ می دهد. این نوع از سرطان هم بدخیم است و می تواند به نقاط دیگر از بدن نیز متاستاز پیدا کند. این سرطان کبد اغلب در سنین بالا اتفاق می افتد. اما درمان آن بسیار مشکل است.

هپاتوبلاستوما یک نوع تومور از نوع بدخیم در داخل کبد است که می تواند رشد کند. بدی این نوع از سرطان کبد ، وجود آن در بچه های خردسال می باشد. علامت اصلی در این بچه ها بزرگی غیر طبیعی شکم می باشد.

همانژیوسارکوم از دیگر سرطانهای بدخیم در کبد است که به صورت ویژه به رگهای خونی این عضو هجوم می برد و شروع به رشد و تکثیر می یابد.

تشخیص سرطان کبد:

آزمایش خون و بررسی آنزیم های کبد ، همچنین بررسی وضعیت بدن از نظر وجود ویروس هپاتیت در آن

از طریق انواع روش های عکسبرداری در پزشکی همچون ، سی تی اسکن ، ام.آر.آی یا سونوگرافی ، می توان کبد را مورد بررسی قرار داده و هر علامت مشکوک به سرطان کبد را به پزشک گزارش داد. معمولا در این نوع عکس ها ، وجود آب در داخل شکم و تورم کبد به وضوح قابل مشاهده خواهد بود .

گام بعدی در تشخیص سرطان کبد ، انجام یک نمونه برداری ساده از بافت کبد است. در زمانی که سلولهای کبد سرطانی باشند ، از نظر میکروسکپیک این سرطان در داخل بافت کبد هم نفوذ و می تواند منجربه تخریب آن شود.

روش های درمان سرطان کبد:

درمان سرطان کبد

همانطور که قبلا هم ذکر شد درمان سرطان کبد در صورتی امکان پذیر است که در مراحل اولیه ی بیماری تشخیص داده شود. یکی از بهترین راههایی که می تواند به این تشخیص کمک کند ، انجام آزمایش چکاپ سالیانه است. در این آزمایش عملکرد آنزیم های کبدی بررسی می شود و در صورت وجود کوچکترین اختلالی پزشک شما می تواند به بررسی های دقیق تری بپزدازد.

حتما بخوانید :   فاکتورهای خطر در بیماری سرطان پروستات

معمولا در سرطان ها گام اول درمان دارویی است. در سرطان کبد داروهای بسیار زیادی کشف نشده ، پس می توان به همان داروهای موجود هم اکتفا کرد. آنچه در سرطان کبد اهمیت دارد این است که بتوانیم آن را به طور کامل از بین ببریم. در صورتی که نتوانیم به چنین هدفی دست پیدا کنیم ، نیاز به روش هایی خواهیم داشت که روند رشد سلولهای سرطانی را کندتر کند.

شیمی درمانی و پرتو درمانی از جمله روش هایی هستند که می توانند سلولهای سرطانی موجود در سرطان کبد را از بین برده و بدین ترتیب بدن را از آنها پاک سازی کنند. در نتیجه از بزرگی تومورهای بدخیم هم بکاهند.

البته برای ازبین بردن سلولهای سرطانی در سرطان کبد روش های دیگری همچون ، سرما درمانی ، استفاده از الکل در سلولها و. . . هم کاربرد دارند .

در نهایت اگر این روش ها به درمان سرطان کبد کمکی نکند، می توانیم از برداشتن بخشی از کبد یا برداشتن کامل آن و پیوند یک کبد دیگر به جای کبد قبلی ، اشاره کنیم.

نقش طب سنتی در پیشگیری از سرطان کبد:

به واسطه ی کاری که کبد ما انجام میدهد ، سموم کبدی موجود در آن افزایش پیدا می کند. این سموم می تواند به کبد آسیب زده و منجربه سرطان کبد شوند. از بین گیاهان موجود در ایران 4 گیاه برای محافظت از کبد نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

اولین گیاه ، زردچوبه می باشد. در کسانی که مبتلا به کبد چرب هستند و از مشکلات کبدی رنج می برند ، از این گیاه باید به میزان بیشتری استفاده کنند.این میزان در حدود 3 گرم در روز می باشد.

دومین گیاه مؤثر در رفع مشکلات کبدی ، گیاه شاه تره می باشد. این گیاه مزه ی تلخی دارد و باید در حدود 5 تا 7 گرم در روز از آن مصرف کنید.

گیاه سوم کاسنی می باشد که هم به صورت جوشانده و هم با استفاده از ریشه و خود گیاه به بدن شما سود می رساند. میزان استفاده از آن هم در حدود 5 تا 7 گرم می باشد.

آخرین گیاه مفید برای عملکرد کبد ، گیاه خار مریم می باشد. دانه های این گیاه در ایران وجود ندارد ، اما قرص های گیاه خار مریم در داروخانه ها موجود می باشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.