تمام آنچه که باید درمورد “ریزش مو زنان” بدانید

اکثر زنان اختلال ریزش مو را تجربه کرده‌اند. همه ریزش موها یک علت ندارند و حتی همه ریزش‌ها هم به یک شکل  نیستند. اگر بتوانید نوع ریزش موهای خود را تشخیص دهید تا حد زیادی از نگرانی‌تان كاسته شده و راحت‌تر راه‌حل مناسبی برای ریزش مو پیدا می‌کنید.

تمام آنچه که باید درمورد “ریزش مو زنان” بدانید

 علت ریزش مو در زنان و راه های جلوگیری و درمان آن

زنان در سنین مختلف دچار ریزش مو می شوند که دلایل متفاوتی دارد زیرا یک زن در دوران بلوغ، بارداری، شیردهی و یائسگی سیستم بدنیش متفاوت عمل می کند و نیازها و کمبودهای مختلفی دارد.

ریزش مو

ریزش مو در زنان بیشتر از مردان است

برای یک خانم بسیار ناراحت کننده است وقتی می بیند روز به روز موهایش کمتر می شود. این در حالی است که ریزش مو در اکثر زنان رایج است با این حال مشکل و دلیل ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است.

شکل های مختلف ریزش مو به این صورت است که برخی مرکز یا جلوی سرشان به شدت خالی می شود و برخی فرق سرشان خالی و خالی تر می شود. برخی نیز موهای شان کم کم نازک و نازک تر شده تا جایی که کم پشت به نظر می رسد. در خانم ها بسیار کمتر از مردان پیش می آید که خط پیشانی شان عقب برود.

در خانم ها موهای قسمت پشت سر (بانک مو) براثر ریزش موی ارثی تغییر می کند این در حالی است که ریزش موی ارثی در آقایان در قسمت جلو، کم کم نازک شده و پوشانندگی خود را از دست می دهد.

ریزش مو در زنان

نازک شدن موها و خالی شدن فرق سر

انواع ریزش مو

سی علت متفاوت که باعث ریزش  مو در خانم ها می شوند وجود دارد به همین خاطر در بیشتر مواقع پزشکان نمی توانند علت دقیق ریزش مو را تشخیص دهند. پیدا کردن علت اصلی ریزش مو از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار است اولین و مهم ترین مرحله، درمان است که در برخی موارد باعث می شود موهای ریخته شده نیز دوباره بازگردند.

مشکلات تیروئیدی: هورمون های موجود در تیروئید که غده ای به شکل پروانه در جلوی گردن است، تنظیم کننده فرآیندهای موجود در بدن است. زمانی که این غده میزان بسیار کم یا بسیار زیاد هورمون ترشح کند در رویش موها اختلال ایجاد می شود که این کم یا زیاد شدن تولید هورمون علائم دیگری هم بجز ریزش مو دارد مانند افزایش وزن یا کاهش آن، تغییر در ضربان قلب، حساسیت به سرما یا گرما و …

ریزش موی مسری: ویروس های قارچی ممکن است به سر سرایت کند که نوع خاص ریزش مو را در بر دارد، مانند خارش، تکه های گرد کچلی. پوست این قسمت های کچلی قرمز و پوسته پوسته می شود ولی به سادگی می توان این نوع قارچ را با داروهای ضد قارچ درمان کرد ولی با تماس مستقیم فرد مبتلا با دیگر افراد، آنها را نیز به این نوع قارچ دچار می کند.

ریزش مو و قارچ

کچل کچل شدن سر به دلیل عفونت های قارچی

نازک شدن موی سر: یک نوع سندرم تخمدان به نام پلی کیستیک وجود دارد که برخی از خانم ها به آن مبتلا هستند موهای سرشان نازک می شود زیرا هورمون های منظمی ندارند و با تولید بیش از حد هورمون آندروژن موهای زائد بدن و صورتشان بیشتر می شود. با وجود این سندرم تخم گذاری دچار مشکل شده و جوش و آکنه را زیاد کرده و وزن را افزایش می دهد. بهترین و آشکارترین نشانه این سندرم نازک شدن موی سر است.

 مصرف داروها: داروهایی که مصرف آنها ریزش مو را به دنبال دارد از جمله داروهای فشار خون، رقیق کننده خون، قلبی، افسردگی، التهاب مفاصل، ضد بارداری و …هستند. از عوارض قرص های ضد بارداری ریزش مو است این قرص ها هورمون هایی را تولید می کنند که تخمک گذاری را متوقف کرده و موجب نازک شدن موها می شود مخصوصا در خانواده هایی که سابقه ریزش مو در آنها دیده می شود بیشتر است. در برخی موارد با متوقف کردن مصرف این قرص ها ریزش مو شروع می شود.

دارو و ریزش مو

مصرف برخی داروها باعث ریزش مو می شود

دوران بارداری: خانم هایی که بعد از زایمان دچار ریزش مو می شوند به این علت است که در دوران بارداری هورمون هایی ترشح می شوند که ریزش موی طبیعی را کم کرده و فرد تا حدودی موهای پرپشت تری خواهد داشت و موها در آن زمان در حال استراحت کردن هستند که این امر فقط تا زمان زایمان وجود دارد و بعد از به دنیا آمدن نوزاد ریزش مو سرعت بیشتری پیدا کرده زیرا هورمون ها به حالت طبیعی خود برگشته اند.

سفت بستن موها: باید به این نکته بیشتر توجه کنید که از قدیم همیشه می گفتند که موهایتان را خیلی سفت نبندید یا آنها را نکشید چون موها می ریزند. از کلیپس های کوچک و محکم که نزدیک به ریشه موها قرار می گیرند و پوست سر را تحریک می کنند استفاده نکنید و موهایتان را دم اسبی محکم نبندید زیرا موجب ریزش مو ها می شوند.

ریزش مو

سفت بستن موها یکی از علل ریزش مو

متخصصان به این نتیجه رسیدند که با رفتارهای اشتباه که بین خانم ها رایج است باعث ریزش موی غیر طبیعی می شود. چند رفتار و عادت هایی که در بین افرادی که دچار ریزش مو شده اند، وجود دارد که به اشتباه و ناآگاهانه آنها را تکرار می کنند را شرح می دهیم.

حتما بخوانید :   شیرینی بخورید و لاغر شوید

چند نمونه از رفتارهای نا درست

ریزش مو و خواب: خواب به موقع شبانه در رشد موها بسیار موثر است و در مقابل خواب کم موجب ریزش مو می شود. کسانی که به دلایل مختلفی شب ها بیدار می مانند یا دیرتر به خواب می روند نسبت به دیگر افراد از ریزش موی بیشتری رنج می برند مانند کسانی که مدت زیادی با کامپیوتر کار می کنند، افراد شاغلی که شب کار هستند، و کسانی که برای درس خواندن تا نیمه های شب بیدار هستند. بهترین ساعت برای خواب شبانه ساعت 23 تا 7 صبح می باشد.

تغذیه و ریزش مو: نوشیدن چای سبز باعث بهتر شدن رویش موها، کاهش سوخت و ساز بدن، کاهش میزان هورمون های مردانه در زنان و در واقع از ریزش مو ها جلوگیری می کند در صورتی که استفاده بیش از حد از چای سیاه باعث ریزش مو می شود. افرادی که چاق هستند به دلیل سخت شدن رگ ها ریزش موی بیشتری دارند که مصرف شیر و ماست پر چرب این اختلال را بیشتر کرده پس توصیه می شود از لبنیات کم چرب استفاده کنند.

ریزش مو

تغذیه مناسب از ریزش مو جلوگیری می کند

خوردن میوه و سبزیجات تازه به خصوص اسفناج که سرشار از ویتامین است از ریزش مو جلوگیری کرده و همچنین مصرف گوشت قرمز و مرغ که آهن بیشتری دارند به علاوه ماهی که دارای امگا 3 فراوانی است به بهبود رشد موها کمک می کنند. استفاده از سویا که استروژن گیاهی محسوب می شود از ریزش مو جلوگیری می کند. افرادی که دارای چربی خون بالا هستند، موهای چرب و خارش سر نیز دارند ریزش مو را بیشتر می کند.

رشد موها با ورزش: ورزش کردن متعادل و متناسب از سفیدی مو و ریزش آنها جلوگیری می کند زمانی که استرس کمتر شود موها بهتر رشد می کنند. با ورزش روزانه که باعث ترشح هورمون آندروفین می شود استرس را می کاهد. اما ورزش حرفه ای و قهرمانی در زنان این نتیجه را ندارد و باعث ریزش موی بیشتر می شود.

دخانیات و ریزش مو: افرادی که سیگار ، قلیان و الکل و دیگر مواد مخدر را استفاده می کنند ریزش موی بیشتری دارند که اثرات قلیان از سیگار بسیار بیشتر و شدیدتر است.

شانه کردن زیاد موها: در روز فقط یک نوبت باید موها را شانه کرد شست و شو و شانه کردن افراطی موها نیز ریزش را تشدید می کند افرادی که موهای چرب دارند در هر نوبت حمام کردن نباید شامپو برنند و باید تحت نظر دکتر متخصص از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند. شست و شوی بسیار کم و هفته ای یک بار نیز ریزش مو را بیشتر می کند.

شانه کردن

شانه کردن موها باعث ریزش مو

همانطور که می دانید ویتامین ها برای بدن بسیار مفید هستند و از بروز بسیاری از بیماری ها و اختلالات در بدن جلوگیری می کند. برای داشتن موهایی شاداب می توانید از برخی ویتامین ها البته به میزان لازم استفاده کرد. ویتامین های زیادی برای رشد بهتر و سالم تر موها وجود دارد که برخی از آنها بیشتر تاکید شده است.

معرفی برخی ویتامین ها برای رشد مو

بیوتین : یکی از بهترین ویتامین هایی که برای رشد مو و قوی و سالم تر شدن آن وجود دارد ویتامین B7  (بیوتین) یا ویتامین H است که رشد سلول موها و اسیدهای چرب مورد نیاز مو را تهیه می کند. در واقع ما هر روز با خوردن غذا از این ویتامین بهره می بریم ولی برخی از رژیم های غذایی سخت باعث می شود به تجویز این ویتامین توسط پزشک نیازمند شویم.

ویتامین B12: بعد از ویتامین بیوتین میتوان از ویتامین B12 که از خانواده B است استفاده کنید. این ویتامین نیز در محصولاتی از قبیل ماهی، گوشت، لبنیات و تخم مرغ وجود دارد. بدن ما به این ویتامین برای کار کردن و سوخت و سازش احتیاج دارد که اغلب در غلات صبحانه و نوشیدنی های انرژی زا نیز یافت می شوند. از مضرات کمبود این ویتامین می توان به سفیدی موی زود رس  و ریزش مو اشاره کرد.

ویتامین ها

ویتامین های لازم برای تقویت موها

ویتامین A: زمانی که پوست و موی شما خشک و شکننده می شود باید بدانید بدن شما به ویتامین A نیاز دارد. کمکی که این ویتامین به بدن ما می کند غدد ترشی را که باعث تولید سبیوم توسط پوست سر می شود را زنده و پوست سر و مو را مرطوب نگه می دارد. این ویتامین را می توان با مصرف میوه ها و سبزیجات تامین کرد.

حتما بخوانید :   تخم مرغ و فواید باور نکردنی آن

فولیک اسید: فولیک اسید یا ویتامین B9 یکی از ویتامین های مفید برای رشد مو است همانطور که می دانید این ویتامین یکی از ویتامین های معجزه آساست که از لحاظ گوناگونی برای بدن و به خصوص رشد و قوی کردن موها لازم و مفید است. علاوه بر میوه ها و گیاهان و غلات و محصولات حیوانی که دارای فولیک اسید هستند می توانید از مکمل های غذایی نیز استفاده کنید.

اسید پانتوتنیک : خانواده ویتامین B از مهم ترین ویتامین ها برای موهای سالم است که ویتامین B5 موهای بلند و سالم تری برای شما به ارمغان می آورد. این ویتامین را برای رشد سریع تر موها که به صورت مکمل های غذایی موجود است، مصرف کنید.

ویتامین E : این ویتامین برای سوخت و ساز بدن و گردش خون در پوست سر بسیار مفید است و سلامت مو را تامین می کند. همچنین این ویتامین علاوه بر اینکه ایمنی بدن را حفظ می کند برای پوست روشن، ناخن ها و موی بلند مفید و ضروری است.

ویتامین C: کمبود ویتامین C موجب شکنندگی و مو و موخوره می شود. این ویتامین برای رشد مو کمک بسیار خوبی است به این صورت که خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین ریشه مو را مستحکم می کند تا سخت تر شکننده شوند.

یک روش خانگی برای درمان رشد موها به وسیله پیاز

برای کمک به رشد مو می توانید از آب پیاز استفاده کنید تحقیقات علمی نشان داده است که آب پیاز برای رشد موی طبیعی و جلوگیری از ریزش مو موثر است. این ماده مانع از سفید شدن زود رس موها شده و برای قارچ های سر و شوره و موخوره مفید فایده است.

طریقه عمل کردن آب پیاز : گوگرد موجود در پیاز گردش خون سر را بالا برده و همچنین برای تولید موی جدید کلاژن لازم را تولید می کند. فولیکول ها که مو در آن تولید می شود به خون و کلاژن نیاز دارند و آب پیاز این مواد لازم را به فولیکول ها می رساند و آنها مواد مغذی برای رشد موها را دریافت می کنند تا موی جدید به وجود آید. گوگرد موجود در  پیاز دارای خواص ضد باکتریایی است که از رشد هر گونه باکتری و قارچ روی پوست سر جلوگیری می کند پیاز به استحکام موی سر کمک می کند که همین استحکام باعث رشد جدید موها می شود.

ریزش مو

پیاز ضد ریزش مو

طریقه استفاده از آب پیاز: ابتدا آب چند عدد پیاز را گرفته روی تمام پوست سرتان بمالید. نباید بوی تند آن شما را اذیت کند تا بتوانید از این روش نهایت استفاده رو ببرید. باید به مدت حداقل 30 دقیقه روی پوست سرتان بماند سپس با آب و بعد با شامپو موهایتان را بشویید. برای نتیجه گیری بهتر این کار را سه بار در هفته و به مدت 2 ماه انجام دهید. نتیجه آن شما را شگفت زده می کند.

۴ راه آسان برای استفاده از آب پیاز برای رشد مو

شما می توانید هر یک از این روش ها را به راحتی در خانه انجام دهید و باید فقط یک روش را به مدت 2 تا 4 ماه تکرار کنید حتما نتایج خوبی حاصل خواهید کرد

آبکشی موها با آب پیاز : روشی بسار ساده و راحت است پنج پیاز قطعه شده را در یک لیتر آب جوش گذاشته تا جوشانده شوند بعد از خنک شدن از صافی عبور دهید. بعد از شامپو کردن سر، موها را با آب آبکشی کنید. بوی آن باید در یک یا دو روز بعد از دوباره شسته شدن از بین برود.

آب پیاز و عرق نیشکر: یک پیاز خرد شده را در یک لیوان عرق نیشکر قرار داده و تمام شب درون لیوان قرار بگیرد بعد از حداقل 12 ساعت این مخلوط را صاف کرده ولی نباید آن را بنوشید، باید آن را روی پوست سرتان ماساژ دهید یا اینکه بعد از شامپو کردن موهایتان را با آن آبکشی کنید.

مخلوط آب پیاز و عسل: این مخلوط را می توانید به دو روش استفاده کنید می توانید آن را بخورید یا روی سرتان بمالید. یک چهارم فنجان آب پیاز و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید همین مخلوط را به صورت خوراکی مصرف کنید یا به مدت 15 دقیقه روی سرتان ماساژ دهید. برای گرفتن نتیجه سریع تر هر روز این کار را انجام دهید.

خوردن پیاز: پیاز را به رژیم غذایی تان اضافه کنید و با مصرف پیاز متوجه تغییر در رشد مو و بهبود و ترمیم موهایتان می شوید

معرفی چند روش برای درمان ریزش مو

روغن زیتون جلوگیری از ریزش و کمک به رشد موها و از ریزش مو جلوگیری می کند

روغن بذر کتان درمان ریزش مو

استفاده از زرده تخم مرغ برای جلوگیری از ریزش مو

سرکه سیب موثر در درمان ریزش مو

ریزش مو

زرده تخم مرغ تقویت کننده مو

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.