رژیم لاغری | چطور سریع لاغر شویم؟

در خصوص مواد غذایی در ابتدا باید بدانیم که از چه مواد غذایی استفاده کنیم تا در رژیم لاغری ما

رژیم لاغری | چطور سریع لاغر شویم؟

در خصوص مواد غذایی در ابتدا باید بدانیم که از چه مواد غذایی استفاده کنیم تا در رژیم لاغری ما مؤثر باشد ، یعنی به میزان ورودی و خروجی مواد غذایی در رژیم لاغری باید توجه کنیم. ما می توانیم در خصوص مواد غذایی ورودی به بدن نقش مهمی ایفا کنیم و اما در مورد متابولیسم و سوخت وساز بدن خود ( خروجی) نقشی نخواهیم داشت. در واقع در رژیم لاغری مورد دیگری که ما می توانیم روی آن مانور لازم را داشته باشیم در خصوص ورزش های لاغری می باشد.

میزان انرژی  که در رژیم لاغری مصرف می شود به سه قسمت تقسیم می شود که عبارتند از: سوخت و ساز پایه ، انرژی  گرمایی غذا ( یعنی انرژی که صرف سوخت و ساز و گوارش است) ، فعالیت فیزیکی . در واقع این سه عامل نقش مهمی در رژیم لاغری شما نیز دارد. پس برای آنکه بر روی تناسب اندام و رژیم لاغری یک فرد تمرکز کنیم ،  باید میزان انرژی ورودی را کم کند و در طرف دیگر میزان خروجی انرژی را در رژیم لاغری افزایش دهیم .  در مورد انرژی گرمایی مواد غذایی مصرف شده هم که کاری از دست ما بر نمی آید ، اما در خصوص متابولیسم پایه چند فاکتور وجود دارد که در تداوم و تأثیر رژیم لاغری بسیار مهم است.

آنچه در متابولیسم پایه و رژیم لاغری نقش مهمی دارد بررسی فعالیت هورمونهای تیروئید در آزمایش خون است. کم کاری تیروئید علایمی همچون پف کردن صورت ، ضعف بدن ، کندی فعالیت ها و . . . را با خود دارد. کمبود هورمونهای تیروئید سوخت و ساز را کاهش و بیش از اندازه بودن آنها سوخت و ساز را افزایش می دهد.

نکته ی مهم بعدی در رژیم غذایی توده ی عضلانی بدن می باشد. بافت چربی سوخت و سازی ندارد . یعنی با اینکه بافت زنده ای محسوب می شود اما سوخت و سازی را ندارد. اما در نقطه ی مقابل آن بافت ماهیچه ای قرار دارد که سوخت و ساز انرژی در آن بسیار بالا است. در صورتی که دو فرد وزن یکسانی دارند اما در یک فرد ماهیچه ی بیشتری دارد در نتیجه سوخت وساز آن بیشتر است. در نتیجه میزان بیشتری غذا می تواند مصرف کند بدون آنکه تغییری در وزن و رژیم لاغری آن ایجاد شود.

عامل مهم دیگر در سوخت و ساز بدن ، سن می باشد. در زمانی که سن بیش از 35 سال باشد میزان سوخت و ساز آن پایین می آید. ممکن است همان فرد همین غذا را در 20 سالگی استفاده میکرد اما بدین صورت اضافه وزن نداشته ، در نتیجه می توان اینگونه نتیجه گرفت که سوخت و ساز بدن آن کاهش یافته است. پس باید غذای کمتری را نسبت به گذشته مصرف کند تا بتوان با رژیم لاغری به وزن ایده آل رسید.

حتما بخوانید :   جدیدترین و زیباترین مدل‌‌های آرایش عربی چشم در سال 2016

عامل دیگر در سوخت و ساز بدن تب است. وجود تب در افراد می تواند سوخت وساز بدن آنها را افزایش دهد. در نتیجه در زمان تب باید میزان دریافت انرژی بالاتر از حد طبیعی باشد تا این میزان سوخت و ساز نیز جبران شود. در افزایش سوخت و ساز دارو و برخی مواد غذایی همچون فلفل هم تأثیر به سزایی دارند. از دیگر موادی که در رژیم لاغری سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد در واقع مصرف چای سبز است. معمولا در مواد غذایی ماده ای وجود ندارد که اثر چربی سوزی داشته و به صورت معجزه آسا وزن شما را به سرعت کاهش دهد.

برای افزایش سوخت و ساز و خروجی بدن باید ورزش را افزایش دهیم. در طول هفته باید 150 دقیقه ورزش و فعالیت فیزیکی داشته باشیم. این فعالیت نباید به صورت شدید باشد و باید در حد متوسط نیز باشد. به طور کلی روزی 30 دقیقه و 5 بار در هفته باید فعالیت فیزیکی نیز داشته باشید. در ابتدای فعالیت بدنی مثلا در حدود 10 دقیقه ی اول میزان قند و ذخیره ی گلیکوژن کاهش می یابد و هرچه زمان ورزش طولانی تر شود از این زمان به بعد چربی سوزی صورت می گیرد. هرچه ورزش شما طولانی تر باشد چربی بیشتری هم سوزانده می شود.

بطور کلی در بین رژیم لاغری دو نوع از آنها بسیار رایج و پرکاربرد است. یکی رژیم لاغری کم کربوهیدرات و دیگری رژیم لاغری کم کربوهیدرات می باشد. در واقع از سالهای گذشته همیشه بین این دو نوع رژیم لاغری اختلاف نظرهای بسیاری وجود داشته است. بحث های مختلف بر روی این است که رژیم لاغری کم کربوهیدرات تأثیر بیشتری خواهد داشت. البته رژیم لاغری کم کربوهیدرات باید با نظر پزشک و زیر نظر پزشک متخصص باشد. یعنی رژیم لاغری کربوهیدرات با رژیم لاغری کم چرب کم انرژی  برابراست. در رژیم لاغری کم چرب باید میزان انرژی را کاهش دهیم اما در رژیم لاغری کم کربوهیدرات به تنهایی اثر دارد. زیرا در رژیم لاغری کم کربوهیدرات باید منابع چربی (از منابع طبیعی مثل روغن زیتون ، میوه آووکادو ) را افزایش دهیم.در واقع چربی ها و پروتئین ها مفید از معده ی ما دیرتر تخلیه می شود. بنابراین احساس سیری طولانی تر و مواد مفید دیرتر از معده ی ما تخلیه می شود.

اتفاق دیگری که می افتد این است که استفاده از قندهای ساده می تواند اشتهای شما را افزایش دهد. زیرا این قندهای ساده زودتر از حد طبیعی جذب می شود و سریع تر قند خون بالا می رود در نتیجه بدن برای کنترل قند خون انسولین بیشتری تولید می کند. پیرو این اتفاق باید غذای بیشتری مصرف کنیم. در برخی بیماری در واقع از رژیم کتوژنیک استفاده میکنیم. در این رژیم میزان دریافت مواد قندی بسیار کم است. در نتیجه کتون بیشتری تولید می شود. در این ژیم لاغری میزان مصرف مواد کربوهیدراتی در حدود 10 گرم و بسیار کم است. این میزان قند هم از میوه و سبزی دریافت می شود. رژیم لاغری کتوژنیک لاغری بسیاری را در پی دارد اما باید کاملا تحت نظر پزشک باشد. زیرا این رژیم می تواند چربی خون را بالا ببرد  و سنگ کلیه ایجاد کند. برای جلوگیری از این اتفاق باید پزشک مربوطه قرص خاصی برای پیشگیری از سنگ کلیه به فرد بدهد. این رژیم می تواند خون را اسیدی کند و یبوست بسیار شدید دهد. چون در این رژیم دریافت فیبر بسیار کم است. رژیم لاغری کتوژنیک می تواند جایگزین خوبی برای اعمال جراحی در افراط بسیار چاق شود.

حتما بخوانید :   طرز تهیه کوکو سبزی

رژیم لاغری | چطور سریع لاغر شویم؟

اما آنچه در خصوص انواع رژیم لاغری بسیار ارزش دارد این است که نباید به یکباره کربوهیدرات یا چربی را حذف کنیم. باید از هر کدام از این موارد به میزان متوسط مصرف شود. همچنین بهترین راه  حل این است که از انواع طبیعی و مناسب آنها استفاده شود. سعی کنیم منابع پیچیده ی قند همچون نان سبوس دار را به میزان بیشتری مصرف کنیم. در خصوص چربی خون باید از نوع بهتر آن استفاده کنیم. در خصوص روغن ها همیشه گفته می شود که روغن جامد و روغن حیوانی مصرف نشود اما از روغن مایع هم به میزان زیاد استفاده میکنیم. ما چند نوع روغن داریم که از نوع تک اشباع به روغن زیتون و از نوع چند اشباع می توان به امگا 3 اشاره کرد. مصرف این مواد هم به تناسب اندام و رژیم لاغری شما کمک زیادی می کند. اما آنچه مهم است این است که در روغن مایع امگا 6 به امگا 3 بیشتر است و خاصیت کمتری دارد و بدن ما را به سمت التهاب مزمن می برد.   از گردو و روغن کلزا و کانولا استفاده کنید که نسبت امگا 3 به امگا 6 بیشتراست. این نوع روغن ها را در سرخ کردنی های طولانی مدت استفاده نکنیم زیرا مقاومت زیادی ندارد.

پس بسیار مهم است که برای رژیم لاغری خود از رژیم های عجیب و غریب استفاده نکنید. زیرا این نوع رژیم لاغری به بدن آسیب زیادی می رساند و کاهش وزن سریع می تواند ذخایر چربی را به حرکت درآورد که این خود می تواند در مرحله ی قطع رژیم بسیار تأثیرگذار باشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.