روش های درمان گلودرد

گلو درد یک بیماری مهلک برای هر فرد بشمار می رود. زمانی که به گلو درد مبتلا شوید به مدت

روش های درمان گلودرد

گلو درد یک بیماری مهلک برای هر فرد بشمار می رود. زمانی که به گلو درد مبتلا شوید به مدت چند روز از خوردن و آشامیدن در عذاب به سر می برید. زیرا هر آنچه که می خورید می تواند گلو درد شما را تحریک کرده و سوزش عجیبی در آن ناحیه پدید آورد. راحت ترین و سریع ترین راه حل برای رفع گلو درد از نظر مردم ، استفاده از آب نمک است. البته این راه حل بی تأثیر هم نیست و به اندازه ی خود می تواند علایم اولیه را رفع کند.

گلو درد معمولا در فصل پاییز و زمستان بیشتر از فصل بهار و تابستان رخ می دهد. این بیماری در بچه های سنین مدرسه نیز بیشتر اتفاق می افتد. گلو درد بیماری نیست که به راحتی بخواهید از کنار آن عبور کنید . این بیماری نیاز به توجه ، بررسی و تشخیص علت دارد تا درمان آن صورت گیرد. درمان گلو درد اگر در مراحل اولیه باشد بسیار راحت تر از زمانی است که این بیماری پیشرفت کند.درد گلو درد برای برخی از افراد آنقدر وحشتناک است که دست به استفاده از هر نوع  دارویی می زنند تا از آن رها شوند. البته نباید این موضوع را انکار کرد که مصرف انواع قرص ها یا آمپولهای تزریقی در درمان بیماری گلو درد مؤثر هستند.

در ایجاد بیماری گلو درد میکروارگانیسم های موجود در محیط از جمله ویروس و باکتری نقش زیادی را ایفا می کنند. گلو درد از نوع چرکی از شایع ترین انواع گلو درد است . عامل مؤثر در این نوع گلو درد باکتری استرپتوکوک می باشد. این باکتری در جاهای مختلف به خصوص در هوا پراکنده است و از راه تنفسی وارد بدن و راههای تنفسی ما می شود. در این نوع گلو درد علایم به وضوح دیده می شود. علامت اصلی وجود نقاط سفید رنگ ( چرکی) بر روی لوزه ها می باشد که با تابش نور به این ناحیه به صورت واضح مشاهده خواهد شد.

گلو درد در انواع مختلفی دسته بندی می شود که هریک علایم خاص خود را دارد. گلو درد می تواند تنها در همان حالت بماند ، یا با خلط همراه باشد. گلو درد می تواند با سرفه های خشک همراه باشد و یا آنقدر شدید باشد که از بلعیدن غذا هم جلوگیری نماید.

علایم همراه با گلو درد:

درد شدید در گلو و لوزه ها

حتما بخوانید :   لیپوماتیک ، عوارض این عمل برای افراد چاق

وجود تب

مشکل در بلع غذا و مایعات

آبریزش از بینی

سرفه های خشک و پی در پی

ضعف عمومی در بدن

درد و سوزش در گلو

لوزه هایی ملتهب و دردناک

علل ایجاد گلو درد:

عفونت های ویروسی

عفونت های باکتریایی

ریفلاکس اسید معده از داخل معده تا مری و گلو

آلودگی و خشک بودن هوای اطراف

راههای پیشگیری از تشدید گلو درد:

قرار گرفتن در هوای سرد و نوشیدن مایعات سرد همچون آب همراه با یخ می تواند به بدتر شدن علایم گلو درد شما کمک کند.

قرار گرفتن در هوای خشک منزل می تواند در تنفس و خشکی گلوی شما نقش داشته باشد. خشکی گلو به تشدید علایم گلو درد می تواند کمک کند. برای مرطوب کردن خانه می توانید از یک جای آب بر روی وسیله ی گرمایشی یا از دستگاه تصفیه کننده ی هوای منزل استفاده کنید.

استفاده از آب ولرم به همراه نمک و غرغره کردن آن در بهبود علایم گلو درد مفید است. نیازی نیست که به میزان زیادی از نمک استفاده کنید تنها یک قاشق از آن و آب ولرم متمایل به گرم می تواند عوامل ایجاد گلو درد را در آن ناحیه از بین ببرد.

سیگار و الکل را ترک کنید . استفاده از این مواد موجب تحریک سیستم هوایی بخصوص ناحیه ی گلو می شود . هر آنچه که تحریک ایجاد کند می تواند به تشدید علایم گلو درد هم کمک شایانی کند.

اگر سالهای متمادی است که از یک مسواک استفاده می کنید باید مسواک خود را تغییر دهید. استفاده از یک مسواک در مدت 6 ماه مجاز خواهد بود و تا این مدت نقش تمیز کننده ی دندان را برای شما ایفا خواهد کردو اما پس از آن به عنوان یک منبع آلودگی و تجمع میکروب ها بخصوص باکتری های به حساب می آید. شاید مسواک یک عامل مهم در گلو درد شما باشد و با تغییر آن ، این بیماری گام در راه درمان قرار دهد.

راههای درمان طبیعی گلو درد:

گلو درد از جمله بیماریهایی محسوب می شود که تنها راه درمان آن مصرف قرص و آمپول و . . . نیست. بلکه با استفاده از یک رژیم ساده می توان این مسئله را رفع کرد. مصرف برخی مواد گیاهی و درمان های درون خانه می تواند شما را از شر قرص ها و آمپولهای زیاد که شاید هیچ  ضرورتی هم برای تجویز آنها وجود نداشته باشد ، رها کند. در ادامه به برخی از این درمانها اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید :   آلزایمر و درمان آن ، همه چیز درباره بیماری آلزایمر

مخلوط عسل با لیمو بعنوان یک جادو در درمان و بهبود علایم گلو درد بشمار می رود. در زمانی که شما به سرماخوردگی یا گلو درد مبتلا هستید می توانید مخلوط آب گرم ، عسل و لیموی تازه را امتحان کنید تا به راحتی بهبود حاصله را احساس نمایید.

سعی کنید در زمان ابتلا به بیماری گلو درد مصرف میوه و سبزیجات سبز را هرگز ترک نکنید زیرا وجود ویتامین ها و املاح معدنی به روند بهبودی شما کمک بسیاری خواهد کرد و مصرف آنان سود بیشتری نسبت به ترک آنان به همراه دارد. از طرفی با تأمین این ریز مغذی ها ضعف عمومی بدن شما که حاصل از بیماری گلو درد می باشد از بین می رود.

استفاده از مواد دارای اسید می تواند به رفع درد ناشی از گلو درد کمک کند . از بین مواد غذایی موجود که دارای اسید می باشند می توان به آب لیمو ترش تازه که به صورت ولرم باشد و همچنین جوش شیرین اشاره نمود. سعی کنید که این اسیدها به صورت غرغره وارد گلوی شما بشوند و هرگز آنها را بلع نکنید. زیرا در مواردی که معده ی شما حساس باشد این اسیدهای خارجی می تواند اسید داخلی معده شما را بیشتر کرده و در نتیجه درد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

برای دوران بیماری خود یک برنامه ی غذایی مشخصی داشته باشید. سعی کنید که حتما از سوپ و مایعات داغ بیشتر استفاده کنید. داخل سوپ شما حاوی سیر به همراه لیموترش باشد که هر دوی آنها بعنوان یک آنتی باکتریال طبیعی محسوب می شوند. همچنین یکی دیگر از ضد عفونی کننده های طبیعی مصرف پیاز خام به همراه غذا می باشد.

جوشانده ی 30 گرم از ریشه ی گیاه شیرین بیان در داخل حدود یک لیتر از آب می تواند علایم عفونتهای گلو را از بین ببرد.

در صورتی که در داخل منزل خود انجیر و شیر را در اختیار دارید ، حتما این دو را با هم بجوشانید و از آن استفاده کنید تا با تسکین گلو درد خود روبه رو شوید. زیرا این جوشانده خاصیت نرم کنندگی گلو را دارد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.