علت و روش های از بین بردن جوش های زیر پوستی آزار دهنده

آیا برای شما هم پیش آمده است که به دلیل بروز جوش های زیر پوستی ریز و درشت بر روی صورتتان تمایلی به دیدن تصویر خود در آیینه نداشته باشید؟ کاملا حق با شماست زیرا این جوش های زیر پوستی گاهی ظاهر بسیار زشتی پیدا میکنند و از زیبایی چهره کم میکنند اما اگر علت ایجاد و راه درمان آن را بدانید براحتی میتوانید از شر آنها خلاص شوید.

علت و روش های از بین بردن جوش های زیر پوستی آزار دهنده

جوش و انواع جوش های زیر پوستی

زائده ی کوچک که بر روی پوست بروز پیدا میکند را جوش میگویند. به گفته ی پزشکان ضایعاتی که به نام جوش بر روی پوست ظاهر میشوند به دو دسته ی غیر التهابی و التهابی تقسیم میشوند. جوش های زیر پوستی غیر التهابی را کومدون میگویند. خود این جوش های زیر پوستی به دو دسته ی سر سیاه و سر سفید تقسیم میشوند.که کومدون های سر سیاه، باز هستند و کومدون های سر سفید، بسته. دسته دوم جوش ها همان جوش های التهابی هستند که قرمز رنگ و گاهی چرکی میشوند.

جوش های زیر پوستی جوش های زیر پوستی دو نوع سرسیاه و سر سفید هستند.

چه نقاطی از بدن بیشتر در معرض جوش زدن هستند؟

صورت، یکی از اصلی ترین قسمتهای بدن است که بروز جوش های زیر پوستی در آن بسیار شایع است. سایر قسمتهای بدن که گاهی با ظاهر شدن جوش های زیر پوستی در آن مواجه میشویم عبارتند از: کمر و بیشتر قسمت های بالایی کمر، شانه ها و سینه.

جوش های زیر پوستی صورتصورت یکی از اصلی ترین قسمتهای بدن در بروز جوش های زیر پوستی است

جوش های زیر پوستی بیشتر در چه گروه سنی نمایان میشوند؟

شاید خیلی با قاطعیت نتوان محدوده ی سنی خاصی برای بروز جوش های زیر پوستی بیان کرد. اما آنچه که بیشتر رایج است جوش های زیر پوستی معمولا در سنین نوجوانی و جوانی و هنگام بلوغ در صورت و بدن نوجوانان ظاهر میشوند. و تا زمانی که از سن بلوغ خارج شوند ممکن است به طور مرتب بر روی بدنشان جوش های زیر پوستی مختلفی ظاهر شود. این مسئله هم وجود دارد که اگر این جوش ها درمان هم بشوند و فرد از سن بلوغ هم عبور کرده باشد گاهی ممکن است باز هم جوش هایی بر روی پوست یا صورتشان ظاهر گردد. آنچه که معمول است این است که اکثر افراد تا زیر سی سالگی ممکن است هر از چند گاهی جوش های زیر پوستی ریز و درشتی بر روی صورت و بدن خود بزنند. اما گاهی بالای این سن هم دیده شده است که افرادی این نوع جوش ها بر روی پوستشان ظاهر میشود. اما جوش زدن در سنین بالا دیگر از نوع جوش های زیر پوستی نیست و بیشتر از نوع جوش های التهابی قرمز رنگ هستند.

جوش های زیر پوستی کوچکجوش های زیر پوستی معمولا در دوران نوجوانی و هنگام بلوغ ظاهر میشوند

علت ایجاد و بروز جوش های زیر پوستی چیست؟

برای آنکه بتوان جوش های زیر پوستی را درمان کرد باید علت ایجاد آنها را دانست.

در انتهای فولیکول مو غدد چربی پوست قرار دارند زمانی که این غدد بیش فعال شوند نتیجه آن ظاهر شدن برآمدگی کوچکی بر روی پوست است که اصطلاحا آن را جوش می نامیم.

جوش زیر پوستی غدد چربی زیر پوست بیش فعال میشوند و جوش های زیر پوستی پدید می آیند

بیش فعالی این غدد به دلایل مختلفی ایجاد میشود و مقدار زیاد چربی تولید میکند و کاملا در چربی غرق میشوند. به طور معمول بر روی پوست ارگانیسم های زنده ای که کاملا میکروسکوپی هستند وجود دارد. وقتی که غدد چربی پوست در چربی های تولید شده از خود غوطه ور میشوند این ارگانیسم های زنده میکروسکوپی در این مقدار زیاد چربی تولید شده محبوس میشوند و کم کم ترشحات بعدی آنها شروع میشود و در این میان آلودگی هایی بر روی پوست ایجاد میشود. همین امر سبب میشود تا نتیجه ی این بیش فعالی ها و آلودگی ها به صورت جوش بر روی پوست ظاهر شوند. پوستهایی که جنس آنها چرب است بیشتر در معرض زدن جوش های زیر پوستی هستند. گاهی ایجاد جوش های زیر پوستی به دلیل آن است که راه خروجی غدد چربی ساز پوست بسته شده است. وقتی غدد چربی ساز فعالیت زیادی داشته باشند و راه خروج چربی ها مسدود شده باشد، این چربی ها زیر پوست جمع میشوند و به شکل جوش های زیر پوستی ظاهر میشوند. 

حتما بخوانید :   طرز تهیه حلوای سنتی

شاید بتوان گفت در بعضی از موارد هم ارث و ژنتیک در ایجاد و بروز بعضی از این جوش ها دخالت داشته باشد.

چرا غدد چربی زیر پوست بیش فعال میشوند و چربی زیاد تولید میکنند؟

مواد خوراکی خاصی وجود دارد که گاهی خوردن آنها باعث تحریک غدد چربی زیر پوست میشوند و در نتیجه سبب ایجاد جوش های زیر پوستی میشوند. بعضی غذاهایی که خیلی چرب هستند و یا روغن زیادی در آنها وجود دارد و مواد خوراکی ای مانند گردو، فندوق، شکلات ها و شیرینی ها و همچنین انواع چیپس ها که دارای چربی زیادی هستند همگی باعث تحریک و بیش فعالی این غدد میشوند.

 علل جوش های زیر پوستی خوردن مواد خوراکی چرب مثل شکلات و گردو غدد چربی ساز زیر پوست را تحریک میکند

استرس و نگرانی های زیاد هم یکی از دلایل بیش فعالی غدد چربی زیر پوست هستند. قرار گرفتن در محیط و یا شرایط پر از استرس و اضطراب (مانند شبهای پر استرس امتحانات و کنکورها) باعث میشود تا غدد چربی فعالیت بیشتری انجام دهند و نتیجه این فعالیت را به صورت جوش بروز دهند.

غدد چربی زیر پوست گاهی بیش فعال میشوند اما تا زمانی که راه خروج این چربی ها باز باشند هیچ اثری از جوش بر روی پوست نشان نمیدهند. پس وقتی از لوازم آرایشی و یا کرم ها و پماد های مختلف روی پوست استفاده میشود منافذ پوست بسته شده و بیش فعالی این غدد چربی ساز باعث ایجاد جوش هایی مانند جوش های زیر پوستی بر روی پوست میشود.

ایجاد جوش های زیر پوستیاز علل ایجاد جوش های زیر پوستی مسدود شدن منافذ پوست با استفاده از لوازم آرایشی به مدت طولانی

روش هایی برای درمان جوش های زیر پوستی

استفاده از ماسک های طبیعی و خانگی یکی از روش های فوق العاده ی درمان جوش های زیر پوستی است. یکی از بهترین ماسکهایی که میتوانید در خانه به دست خودتان درست کنید مخلوط خیار،جو دو سر، انگور و مخمر است که میتواند در برطرف کردن جوش های زیر پوستی بسیار کاربردی و مفید باشد.

 ماسک و جوش های زیر پوستی استفاده از ماسک های طبیعی و خانگی یکی از روش های فوق العاده ی درمان جوش های زیر پوستی است

کسانی که پوست چربی دارند بیشتر در معرض زدن جوش های زیر پوستی هستند. یک ماسک خوب طبیعی که میتواند هم پوست آنها را تمیز کند و هم به از بین رفتن جوش های آنها کمک کند مخلوط ماست و مخمر است. این ماسک را با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری مخمر و یک قاشق غذا خوری ماست و خوب هم زدن و رقیق کردن آنها تهیه کنید. پس از تهیه، ماسک را بر روی صورت خود و خصوصا قسمتهای چرب صورت بمالید و اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی صورتتان بماند سپس صورت خود را با آب گرم به خوبی بشویید. این ماسک عالی خانگی به خوبی چربی های اضافه ی پوست را از بین میبرد.

انار و پوست انار دارای ویتامین C و خواص آنتی اکسیدانی است و به همین دلیل در خود خاصیت ضد جوش دارد که میتوان از آن برای درمان جوش های زیر پوستی استفاده کرد. برای تهیه این ماسک ابتدا پوست انار را خشک کنید و آن را پودر کنید سپس کمی گلاب و یا آب لیمو به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک مخلوط خمیری مانند درست کنید. سپس آن را روی پوست خود و قسمتهای جوش زده بمالید، 15 دقیقه روی صورت خود نگه دارید، آنگاه آن را بشویید.

جوش های زیر پوستی و انار ماسک پوست انار و  آب لیمو در درمان جوش های زیر پوستی موثر است

یک درمان بسیار عالی برای از بین بردن جوش ها و علی الخصوص جوش های زیر پوستی استفاده از ماسک خانگی و طبیعی لیمو و تخم مرغ است. این ماسک فوق العاده را به این شکل تهیه کنید که؛ نصف لیمو را آب گرفته و آب آن را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و شب قبل از خواب آن را روی پوست خود بمالید به شکلی که به دهان و چشم هایتان نفوذ نکند، سپس صبح آن را با آب گرم خوب بشویید. از ویژگی های بسیار خوب این ماسک این است که برای انواع پوستها کاربرد دارد و قابل استفاده است. هم تاثیر آن را در از بین بردن جوش ها خواهید دید و هم در شفاف و لطیفتر شدن پوست خود.

حتما بخوانید :   جدیدترین و زیباترین مدل‌‌های آرایش عربی چشم در سال 2016

 درمان جوش های زیر پوستی ماسک سفیده تخم مرغ و آب لیمو راه موثری در درمان جوش های زیر پوستی است

برای پیشگیری از بروز جوش های زیر پوستی چه باید کرد؟

وقتی که پوست بسیار چرب باشد و منافذ آن کاملا بسته باشند، فعالیت های غدد زیر پوستی به صورت چرک و آلودگی ها و ضایعات پوستی مانند جوش نمایان میشوند. پس بهترین راه برای پیشگیری از بروز چنین ضایعاتی و از جمله بروز جوش های مختلف و خصوصا جوش های زیر پوستی پاکسازی مرتب پوست و صورت است.

با استفاه از انوع ماسکهای پاک کننده صورت که اکثر آنها را میتوان در خانه و به صورت طبیعی از مواد خوراکی موجود در منزل به دست آورد به پاکسازی پوست خود بپردازید.

یکی از ماسکهای پاک کننده صورت که کاملا ساده و راحت تهیه میشود، دانه های انگور است. چند دانه انگور را به دو نیم کرده و آن را به صورت خود بمالید و پس از چند دقیقه آن را با آب بشویید.

ماسک پاک کننده ی بسیار خوب دیگری که برای پاکسازی پوست بسیار مفید است. عسل است که از آن به این شکل میتوان استفاده کرد. ابتدا صورت خود را با آب گرم خوب شسته و به آرامی خشک کنید با این کار تمام منافذ بسته شده پوست شما باز میشوند، سپس لایه ای از عسل را به تمام صورت خود بمالید و به مدت 30 دقیقه آن را روی صورت خود نگه دارید پس از آن صورت خود را دوباره با آب گرم بشویید و خشک کرده سپس با آب سرد شسته تا از بسته شدن مجدد منافذ پوست جلوگیری کرده باشید. عسل نه تنها پوست و صورت را پاکسازی میکند بلکه در لطیف تر شدن و درخشان شدن پوست شما نیز تاثیر بسیار خوبی دارد. تکرار روزانه آن رسیدن به این نتیجه را به خوبی ثابت میکند.

پیشگیری از جوش های زیر پوستی ماسک عسل از بهترین پاک کننده های صورت برای پیشگیری از پدید آمدن جوش های زیر پوستی است

پوست نیز به ویتامین نیاز دارد. باید ویتامین آن هم تامین شود. سعی کنید با خوردن منابع غذایی ای که دارای ویتامین ها و به خصوص ویتامین های B و C هستند این نیاز پوست را تامین کنید تا کمتر به جوش زدگی مبتلا شوید.

درمان جوش های زیر پوستی با مواد شیمایی و صنعتی روز 

درمانهای صنعتی و شیمیایی دیگری مثل انواع کرم های از بین برنده جوش و یا انواع صابون های پاک کننده پوست و صورت وجود دارد که گاهی دیده شده افرادی پس از استفاده از آنها به نتیجه مطلوب رسیده اند، اما این مواد صنعتی هیچ گاه نمیتوانند جای ماسکهای طبیعی را برای تمیزی و درمان پوست بگیرند. شاید بتوان گفت تنها ماسک های خانگی هستند که میتوانند به زیباتر و جوانتر شدن پوست و صورت و همچنین از بین بردن جوش ها و دیگر ضایعات پوستی کمک کنند. ماسکهایی که تمام مواد اولیه آنها را میتوانید در آشپزخانه منزل خودتان براحتی به دست آورید. اگر شما تنها یک یا چند روش از درمانها و ماسکهای طبیعی را امتحان کنید دیگر برای زیبایی پوست و صورت خود هرگز به سراغ مواد صنعتی و شیمیایی نخواهید رفت.

کرم های ضد جوش های زیر پوستیکرم ها و صابون های صنعتی نمیتوانند جایگزین مناسبی برای از بین بردن جوشهای زیر پوستی باشند

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.