رهایی از شر خجالت و کم رویی!

افرادی که همیشه خجالت می کشند نمی توانند در اجتماع براحتی زندگی کنند. آنها خیلی وقتها از این رفتار خود خسته و کلافه میشوند میخواهند که از شر این احساس خجالت و کم رویی خلاص شوند اما راهی برای آن نمیابند یا نمی دانند که از چه طریق باید به این هدف برسند. این مقاله میخواهد روش های مبارزه با کم رویی و خجالت را به شما آموزش دهد، این مطلب را تا آخر بخوانید.

رهایی از شر خجالت و کم رویی!

افرادی هستند که براحتی نمیتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و از جلو رفتن و آشنا شدن با افراد جدید خجالت میکشند. میخواهند در جمعی صحبت کنند و نظرات خود را بیان کنند اما نمیتوانند و احساس خجالت دارند پس ترجیح میدهند که سکوت کنند. در مجامعی که دیگران تلاش میکنند تا خود را بیشتر مطرح کنند آنها در گوشی ای فقط نظاره گر دیگران هستند و حتی از معرفی کردن خود خجالت میکشند. اما باید بتوانند بر کم رویی خود غلبه کنند.

برای ارتباط برقرار کردن با دیگران باید رفتار های اجتماعی خود را اصلاح کنیم. گاهی در این رفتارها دچار اختلال میشویم. کم رویی و خجالت کشیدن یکی از این اختلالات است. باید تلاش کرد و حس خجالت را در خود برای راحت تر زندگی کردن در اجتماع برطرف کرد. این امر میسر نمیشود مگر با خواست خود فرد و اراده کردن.

چه دلایلی برای خجالت کشیدن و کم رو بودن وجود دارد؟

شخصی که خجالت میکشد یک احساس ترس و وحشتی در خود دارد؛ که از بی اعتنایی دیگران یا توجه نکردن دیگران به خودش میترسد. یا ترس از اینکه مورد قضاوت و یا در معرض انتقاد قرار بگیرد دارد.

او با زندگی خانوادگی، اجتماعی و حرفه ای خود نتوانسته است کنار بیاید به همین دلیل هم کمرو و خجالتی شده است. او نمیتواند خود را با شرایطی که در آن قرار گرفته است تطبیق دهد و از آن شرایط میترسد. 

خجالت و کمرویی یک دلیل دیگر آن که معمولا بین افراد خجالتی به خوبی قابل درک است این است که آنها فکر میکنند که از نظر دیگران ممکن است مضحک، مسخره، دست و پا چلفتی و پخمه به نظر بیایند و میترسند که مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند. به همین دلیل سعی میکنند خود را از دیگران دور نگه دارند و کمتر در معرض توجه و نظر دیگران قرار بگیرند. تا وقتی که از خود چنین تصوری دارند و اسیر این افکار خود هستند نمی توانند حس خجالت و کم رویی را از خود دور کنند.

افرادی که خجالت می کشند و کم رو هستند چه احساسی دارند؟

گاهی دیده شده که فرد با این مشکل خود جنگیده و توانسته است به خود کمک کند و حس خجالت را در خود برطرف سازد.

حتما بخوانید :   شوره هرگز! | روش های درمان شوره سر

اما بعضی افراد هم نتوانسته اند آن را برای خود حل کنند و با کمرویی و خجالتی بودن خود کنار آمده و آن را پذیرفته اند.

کم رویی و خجالت باعث میشود تا فرد به مشکلات روحی، عاطفی و جسمی دچار شود.

کم کم ممکن است او را به یک فرد منزوی و افسرده هم تبدیل کند. 

 احساس خجالت و کمرویی هم مثل خیلی از رفتار ها و احساسات انسانی نشانه هایی دارد. میتوان افراد خجالتی را از طریق این نشانه ها شناخت و به آنها در رفع خجالت و کمرویی کمکشان کرد.

نشانه های افراد کم رو و خجالتی:

دست ها و پاهای لرزان و بی قراری دارند.

لب هایشان به وقت حرف زدن می لزرد.

بزاق دهانشان خشک میشود.

به شدت عرق میکنند.

صورتشان سرخ میشود یا صورتشان بیرنگ میشود یا به اصطلاح رنگ صورتشان میپرد.

به وقت صحبت کردن سعی میکنند سریع حرف بزنند و یا سخنانی خارج از کنترل بیان میکنند. ممکن است نتوانند در پاسخ به یک تعارف براحتی جواب دهند.

بسیار به تنهایی و گوشه نشینی و انزوا تمایل دارند.

راه های مقابله با کم رویی و خجالت:

از حس خجالت و کم رویی خود درک قابل قبولی داشته باشید.

به کمرویی و حس خجالت خود بیشتر توجه کنید و تاثیرات آن را در زندگی خود ارزیابی کنید. بسنجید و ببینید که در همان لحظه ای که احساس خجالت دارید چه حسی در شما ایجاد میکند و باعث میشود شما نسبت به چه چیزی نگران باشید. بسنجید و ببینید این حس در چه موقعیت ها و مکانی هایی به سراغ شما می آید. 

 برای خود ارزش قائل شوید. 

قبل از هر چیز خودتان برای خودتان ارزش قائل باشید. افکار منفی و غیر واقعی که در مورد خود ساخته اید از ذهنتان بیرون کنید. احساسات و استعدادهایی را که دارید بشناسید و آنها را دوست داشته باشید. زمانی را برای خود درنظر بگیرید و به خودتان رسیدگی کنید و مدام با خود تکرار کنید (هیچ چیزی در من برای خجالت کشیدن وجود ندارد) 

از اشخاص برای خود تصور بزرگ نسازید.

با فردی که میخواهید صحبت کنید مانند یک فرد عادی و معمولی صحبت کنید. تصور بزرگی از او در ذهن خود نسازید. او هم مثل شما و دیگر انسانها عیب ها و خصوصیات مربوط به خود را دارد و هیچ چیزی که او را از شما و دیگران متمایز کند در او وجود ندارد. اجازه ندهید متوجه شود که برای او اهمیت ویژه ای قائل هستید اگر متوجه این موضوع شود طبق آنچه که شما درباره او فکر میکنید با شما رفتار خواهد کرد. شما با او برابر هستید. همین را در برخورد با او در نظر داشته باشید برای رفع حس خجالت خود بسیار موثر است.

حتما بخوانید :   چای سیاه ، چه فواید و مضراتی برای بدن ما خواهد داشت!!!

شناسایی نقاط قوت و مهارت ها و افزایش اعتماد به نفس

 نقاط قوت خود را بشناسید و روی همان ها تمرکز کنید. شما هم مثل افراد دیگر ویژگی های منحصر به فرد خاص خود را دارید. شما هر کاری که میخواهید انجام دهید را به طور کامل انجام دهید حتی اگر نتیجه آن با آنچه که معمول است متفاوت باشد. شما حتما در یک کاری مهارت خوبی دارید پس همان را تقویت کنید. وقتی که مهارت ها و توانایی های خود را بشناسید اعتماد به نفستان بیشتر میشود و خجالت شما کم کم از بین میرود.  

 از اینکه آنطور که میخواهید نتیجه نگیرید، نترسید.

از اینکه در گفتگویی شکست بخورید و یا در ارتباط با شخصی آنطور که در ذهن خود تصور میکردید موفق نشدید اصلا به خود احساس ضعف یا خجالت راه ندهید. قرار نیست که شما همیشه همه جا موفق باشید. احتمال شکست همیشه برای همه و در همه جا وجود دارد این فقط مختص شما نیست. شما میتوانید از این شکست به عنوان یک تجربه ی خوب درس بگیرید و در ارتباط های بعدی از آن به نحو بهتری استفاده کیند.

 تمرین خجالت نکشیدن

برای اینکه بهتر بتوانید با حس خجالت و کمرویی خود مبارزه کنید و آن را از خود دور کنید باید مانند کسب هر مهارت دیگری تمرین کنید.

خود را همیشه در موقعیت هایی که از بودن در آن خجالت میکشیدید و میترسیدید تصور کنید و بر روی خود و توانایی ها و طرز صحبت کردن خود تمرکز کنید و صحبت هایی را که میخواهید به طرف مقابل بگویید با خود تمرین کنید.

شما با تمرین کردن و تصور بهتری از خود میتوانید حس خجالت و کمرویی خود را کنترل و آن را برای همیشه مهار کنید.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.