قبل از جلسه خواستگاری این مطلب را بخوانید!

زمانیکه بین دو خانواده دختر و پسر قرار خواستگاری گذاشته میشود. باید تمام آداب و مراسم خواستگاری به صورت کاملا درست و مناسب و مودبانه تا پایان جلسه به خوبی رعایت و برگزار شود. دو جوان که تصمیم به ازدواج گرفته اند با موافقت و نظر خانواده ها قرار اولین جلسه خواستگاری گذاشته میشود که در هر خانواده ای طبق آداب و رسوم خود این جلسات برگزار میشود.

قبل از جلسه خواستگاری این مطلب را بخوانید!

آداب مهم خواستگاری که باید در تمام خواستگاری ها حتما رعایت شود بسیار مهم است. قبل از رفتن به خواستگاری دختر، خانواده پسر باید با خانواده دختر روز و زمان خواستگاری را تعیین کنند تا خانواده دختر بتوانند خود و شرایط خانه را برای حضور خانواده ی پسر جهت برگزاری یک خواستگاری رسمی آماده کنند.

فواید خواستگاری آن هم با مشورت و در جمع خانواده ها چیست؟

وقتی ازدواج با مشورت و نظر خانواده ها از همان ابتدا و از همان اولین جلسه خواستگاری پایه ریزی شود آن ازدواج دوام و پایداری و کیفیت بالا و بسیار خوب و بهتری خواهد داشت.

بهترین زمان برای برگزاری این مراسم که تمام افراد مهم خانواده باید حتما در آن حضور داشته باشند از جمله پدر و مادر دختر و پسر؛ بین ساعات 4 تا 7 بعد از ظهر و یا ساعات 9 تا 11 شب است.

برای ازدواج، طرفین باید از قبل شناختی؛ هر چند کم از هم داشته باشند. این شناخت با کمک خانواده ها بهتر صورت میگیرد. وقتی خواستگاری در جمع خانواده ها صورت میگیرد دختر یا پسر میتوانند اطمینان داشته باشند که اگر خود در شناخت طرف مقابل دچار اشتباه یا تردید شده اند با کمک گرفتن از خانواده هایشان و با گوش دادن به نظرات آنها انتخاب دقیق تر و مناسب تری برای ازدواج آینده خود میتوانند داشته باشند و با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم نهایی خود را خواهند گرفت.

توصیه هایی برای  جلسه خواستگاری همیشه وجود دارد که اگر آنها را مد نظر داشته و به خوبی انجام دهید مراسم خواستگاری خیلی خوبی خواهید داشت.

طرفین حتما باید با هم به گفتگو بپردازند. حالا یا در همان اولین جلسه خواستگاری با در جلسات بعدی خواستگاری.

 اما این گفتگو باید بعد از خواستگاری رسمی همراه با خانواده ها و پس از آنکه تحقیقات در مورد هر دو طرف و خانواده هایشان صورت گرفت انجام شود.

در مورد گفتگو هایی که قرار است در خواستگاری با هم داشته باشید از قبل فکر کنید و سوالات و صحبت های خود را در ذهنتان آماده کنید. یعنی برای این گفتگو باید از قبل آمادگی ذهنی داشته باشید. سعی کنید گفتگو را در فضایی آرام بدون ترس و فشار و استرس از خواستگاری انجام دهید.

اولین دیدار و اولین گفتگو ها همیشه خیلی مهم هستند. دختر و پسر هنگام خواستگاری هر دو باید پوششی مناسب و شیک و مرتب داشته باشند. سعی کنید معطر باشد.

طوری بنشینید که راحت باشید و فشار و استرس بر روی شما وجود نداشته باشد. در گفتار خود صداقت داشته باشید. برای طرف مقابل نقش بازی نکیند و هر آنچه که هستید را نشان دهید. از رفتارتان تا گفتارتان. حرفهایی که میزنید از روی صداقت باشد و مطمئن باشد که خودتان هم به حرفهایتان معتقدید و ایمان دارید و به تمام حرفهایی که میزنید متعهد هستید.

در گفتگوی خواستگاری که قرار است بینتان انجام بگیرد فاصله ی مناسب را رعایت کنید نه خیلی از هم دور باشید و نه خیلی به هم نزدیک طوری با فاصله از هم بنشید که صدایتان آرام و واضح بدون نیاز به بلند صحبت کردن به هم برسد. جهت نشستن هم مهم است. کاملا رو به روی هم نشینید و کمی متمایل باشید.  

حتما بخوانید :   روش های سریع برای درمان چاقی

خوب شنیدن و خوب صحبت کردن مهارت بسیار خوبی است که در این جلسه از خواستگاری و در این گفتگوی اولیه باید حتما آن را رعایت کنید. زیرا به شما کمک میکند که از گفتگوی خود رضایت کامل داشته باشید.

 به صحبتهای طرف مقابل خوب گوش دهید و گاهی جواب های کوتاهی متناسب با صحبتهای او بدهید که متوجه شود شما کاملا به او گوش میدهید. خود نیز هنگام صحبت کردن شمرده و سنجیده بدور از رفتار های جلف و نامناسب و در کمال وقار و متانت صحبت کنید. سعی کنید در مورد مسائل غیر ضروری صحبت نکیند و صحبتهای خود را بیش از حد طولانی نکنید و اجازه دهید طرف مقابل هم حرفهایش را بزند.

تا به حال به این فکر کردید که چه سوالاتی در جلسه خواستگاری و گفتگوی اولیه باید پرسیده شود؟

آقا پسر که به خواستگاری آمده است باید اولین سوال کننده باشد این برای ارج و احترام دختر خانم بهتر است. سوالاتی وجود دارد که بین دختر و پسر مشترک است پس اول پسر میپرسد و دختر جواب میدهد و پسر میتواند در همین زمینه نظر خود و جواب سوال خود را نیز بدهد.

ممکن است آقا بجای آنکه سوالاتی را بپرسد نظرات خود را مطرح کند سپس از دختر خانم بخواهد که نظراتش را در این مورد خاص بگوید این روش هم برای رسیدن به سوالاتی که میخواهید مطرح کنید مناسب به نظر میرسد.

سوالاتی هم در همان جلسه اول خواستگاری و گفتگو مخصوص دخترها و یا مخصوص پسرها هستند و هر یک خواهان جواب کامل و منطقی از طرف مقابل هستند باید هر دو این را بدانند که برای پرسیدن این سوالات خود باید بعد از صحبت در مورد مسائل کلی و پرسیدن سوالات مشترک مطرح کنند.

در جلسه خواستگاری سوالات مشترکی  وجود دارد و معمولا پسر باید آغاز کننده این سوالات باشد.

معرفی؛ خواهان معرفی شخص و خانواده اش هستند و میخواهند اطلاعات بیشتری در مورد شخص و خانواده اش بدانند.

اعتقادات؛ میخواهد بداند طرف مقابل او تا چه حد به مسائل و موضوعات دینی و مذهبی اعتقاد دارد و به آنها پایبند است؟

خط مشی کلی زندگی؛ زندگی آینده خود را بر اساس چه اصول و تفکراتی میخواهد بسازد؟

میزان پایبندی به ارزش های فرهنگی ؛ ارزشهایی مانند میزان و شکل و شمایل پوشش و میزان ارتباطات با دوستان و آشنایان و فامیل و غریبه ها تا چه اندازه است؟ و آیا خط قرمز هایی هم در این ارتباطات وجود دارد؟ 

استقلال فکری؛ چه میزان استقلال فکری دارد؟ آیا در زندگی مشترک همیشه به نظرات دیگران از جمله پدر و مادر خود متکی است و یا از آنها فقط در حد مشورت کردن کمک میگیرد؟ آیا دهن بین و بسیار وابسته است است یا خیر؟ 

حتما بخوانید :   علت و درمان بیش فعالی کودکان

 اهدف کلی زندگی؛ چه هدف هایی در زندگی آینده خود میخواهد دنبال کند؟ آیا با اهداف زندگی من هم خوانی و سازگاری میتواند داشته باشد؟

همه سوالاتی از این نوع را میتوانید در جلسه خواستگاری خود بپرسید و جواب قاطع و دقیق بگیرید و برای تصمیم گیری نهایی آن جوابها را درنظر بگیرید.

در جلسه خواستگاری دختران باید چگونه رفتاری داشته باشند؟

در مجلس خواستگاری دختران معمولا دچار استرس و نگرانی میشوند و همین امر سبب میشود که خواسته یا ناخواسته رفتار نامناسب بروز دهند و این رفتار بر تایید شدن یا رد شدنشان از منظر خواستگارشان تاثیر میگذارد.

قبل از هر چیز دختران باید بدانند که اعتماد به نفس میتواند همه چیز را بهتر کنترل کند. یعنی باید سعی کنند این ویژگی را در خود تقویت کنند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند و در اولین برخود خیلی آرام، متین، منطقی و بدور از استرس رفتار اجتماعی مناسبی داشته باشند. یادتان باشد که باید احساسات خود را کنترل کنید.

در جلسات خواستگاری دختران باید طوری باشند که خوش برخورد و خوش رو و سرزنده به نظر بیایند و البته نباید این را با شوخی کردن های بی مورد و رفتار های جلف و سبک اشتباه گرفت. باید سعی کنید لبخند به لب داشته باشید و خیلی جدی و نکته سنج نباشید. جلسه اول خواستگاری و گفتگو های اولیه بعد از صحبت در مورد مسائل مهم فرصت خوبی برای گفتن علایق و سرگرمی ها و خلاقیت های شما میتواند باشد.   

میگویند در جلسه اول خواستگاری نباید زیاد ارتباط چشمی برقرار کنید. بله این حرف درست است اما گاهی تماس چشمی با طرف مقابل این حس را به او منتقل میکند که شما در حال گوش دادن به حرفهای او هستید و کاملا به حرفهایش توجه دارید اما خیلی به چشمهایش خیره نشوید این کار اصلا درست و عاقلانه نیست و نباید زیاد به چشمهای طرفتان نگاه کنید.

در پایان این مطلب باید بگوییم که خواستگاری از شما ممکن است به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد اما در کل قضیه تفاوتی ندارد و باید در نهایت از همان راه مرسوم آن وارد شد تا بتوانید زندگی موفقی برای خود بسازید .

با دانستن نکات مهم و اولیه ی خواستگاری میتوانید به گرفتن نتیجه مطلوب امیدوار باشید.

 اگر آشنا یا دوستی؛ دختری به شما معرفی کرده است یا، پسری را برای خواستگاری از شما معرفی کرده است. اطلاعات مهمی از شخصیت طرف و خانواده اش میتوانید از طریق همین واسطه به دست آوردید. این اطلاعات در روند خواستگاری و گرفتن بهترین نتیجه از آن میتواند به شما کمک کند.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.