علل تکرر ادرار و روش های درمان آن

تکرر ادرار یکی از نشانه هایی است که اغلب در افراد بزرگسال به دلایل گوناگون رخ می دهد. اما امروزه در جوانان هم دیده می شود. تکرر ادرار در زنان بیش از مردان اتفاق می افتد. تکرر ادرار زمانی اتفاق می افتد که مثانه ی شما کارکرد طبیعی خود را از دست می دهد و همچون قبل نمی تواند از ادرار شما محافظت کند.

علل تکرر ادرار و روش های درمان آن

مثانه یک عضو در داخل لگن می باشد که علاوه بر آن، عضلات اطراف هم در کارکرد طبیعی مثانه بسیار اهمیت دارد. اگر در شرایطی، این مثانه از جای خود تکان خورده و جابجا شود یا عضلات آن فعالیت کمتری را از خود نشان بدهند، در نتیجه این عضو دچار مشکل می شود. یکی از این اشکالات و اختلالاتی که در کارکرد مثانه ایجاد میشود تکرر ادرار است. شاید تا پیش از این مثانه در حدود 250 سی سی از ادرار شما را به راحتی برای مدت چندین ساعت در خود نگه می داشت، اما حالا با یک لیوان آب هم باید به توالت رفته و عمل تخلیه را انجام دهید. گاهی این تکرر ادرار به شما این اجازه را نمی دهد که از جای خود بلند شده و به توالت بروید.این تکرر ادرار به یکباره برای شما رخ داده است، پس مسلما بی دلیل نیست و برای رفع آن باید به پزشک مراجعه کنید.

طرز عملکرد مثانه

وظیفه ی دستگاه ادراری تصفیه ی خون از مواد زائد است. یعنی خون به سمت کلیه ها حرکت کرده و در آنجا مواد زائد موجود در خون گرفته شده و این مواد به صورت مخلوطی از آب از بدن دفع می گردند. این مواد و آب از کلیه به حالب، از حالبها به مثانه و از آنجا به بیرون رانده می شود.

هنگام بروز تکرر ادرار چه باید کرد؟

وقتی ندانسته و ناخواسته گرفتار تکرر ادرار میشوید باید بدانید که دلیلی وجود داشته که مثانه ی شما دچار این اختلال شده است و در عملکرد صحصیح خود به مشکل برخورده است. پس هر چه سریعتر باید به نزد پزشک مراجعه کنید. یکی از پزشکانی که می تواند علت تکرر ادرار را در شما به راحتی تشخیص دهد پزشک اورولوژیست می باشد. زیرا در این زمینه تخصص لازم را دارد. این پزشک ممکن است از شما سوالاتی در رابطه با گذشته بپرسد مثل: زایمان طبیعی در زنان، بیماری دیابت، استرس روحی، عزیمت به مکانهای سردسیر و…

تعداد دفعات ادرار در روز بر اساس میزان غذا و مایعات مصرف شده در هر فردی متفاوت است، اما بطور کلی تکرر ادرار یعنی تعداد دفعات ادرار شما در یک روز بیش از 7 بار باشد. آنچه در جریان تولید ادرار در بدن شما نقش مهمی ایفا می کند، دو عضو بسیار مهم به نام کلیه و مثانه است. هرگونه مشکلی که در این دو عضو رخ دهد می تواند در میزان ادرار شما نیز مؤثر باشد.

حتما بخوانید :   بدن انسان به چه میزان آب احتیاج دارد؟

علل تکرر ادرار:

اگر کلیه های شما به خوبی کار کند همچون یک فرد عادی با خوردن یک لیوان آب مجبور به تخلیه ادرار نمی شوید بلکه برای مدتی آن را نگه می دارید. وجود تکرر ادرار برای افراد از نظر روحی و روانی و اجتماعی تبعاتی را به بار خواهد آورد. مثلا این افراد به دلیل تکرر ادرار نمی توانند با جمع همراه باشند و مثل آنها رفتار کنند. نمی توانند به سفرهای طولانی بروند، همه ی این موارد می تواند آنها را به انزوا بکشاند.

در برخی موارد علت تکرر ادرار شما ممکن است به دلیل مصرف دارو باشد و با قطع آن مشکل برطرف شود. برخی داروها همچون داروهای مدر یا داروهای ضد فشار خون، برای دفع سموم مربوط به دارو می توانند به افزایش ادرار شما روی آورند. این داروها را خودسرانه قطع نکنید. بهتر است مشکل خود را با پزشکتان مطرح کرده و داروی دیگری را جایگزین داروی مورد نظر کنید.

اغلب افرادی که تکرر ادرار از نوع شدید دارند، به افتادگی مثانه مبتلا هستند. این افراد بدون آنکه از خود اختیاری داشته باشند و یا چیزی را احساس کنند، متوجه خیسی در ناحیه نشیمنگاهی خود می شوند. چنین صحنه ای می تواند برای آنها بسیار خجالت آور باشد.

علل دیگر تکرر ادرار:

عفونت مجاری ادراری

التهاب کلیه

مصرف مواد مدر همچون چای، آبمیوه، قهوه و…

التهاب پروستات

بی اختیاری در ادرار به دلیل از کارافتادگی ماهیچه های ارادی

عفونت مثانه

 عدم تخلیه کامل ادرار ( به دلیل سنگهای مجاری ادراری یا بزرگی پروستات)

افزایش سن (میزان تولید ادرار در افراد مسن نسبت به افراد جوان در شب بیشتر است، به همین دلیل تکرر ادرار شبانه دارند)

در برخی از افراد به دلیل وجود برخی از سرطان ها در ناحیه لگن، باید پرتو تراپی در آن نواحی صورت گیرد. این پرتو درمانی می تواند به برخی سلولها آسیب وارد کرده و عملکرد طبیعی آنها را با اختلال رو به رو کند. یکی از آن اعضا مثانه است، که در داخل لگن نهفته شده است.

علائم تکرر ادرار:

نیاز به دفع ادرار به صورت فوری

درد و سوزش در هنگام ادرار در مسیر خروج ادرار

باقی ماندن کمی ادرار در مثانه

وجود کمی خون در ادرار که می تواند رنگ ادرار را به قرمز یا قهوه ای تبدیل کند.

حتما بخوانید :   دمنوش لاغری و کاهش وزن

تشخیص تکرر ادرار:

انجام آزمایش ادرار

معاینه ی لگن و حرکت ماهیچه های مثانه

گرفتن شرح حال کامل از گذشته بیمار جهت تعیین علت تکرر ادرار

بررسی بیمار از نظر وجود برخی از بیماریها همچون دیابت، التهاب پروستات، سنگهای ادراری و…

در آخرین مرحله که دقیق ترین تشخیص برای تکرر ادرار هم به حساب می آید، می توان به سیستوسکوپی اشاره کرد. در این روش با استفاده از لوله ای که بر سر آن دوربینی کوچک قرار داده شده است، به بررسی بخش های داخلی مثانه پرداخته می شود، تا در صورت وجود مشکل داخلی، به تشخیص و درمان آن پرداخته شود.

درمان تکرر ادرار:

جهت درمان تکرر ادرار باید علت آن مشخص گردد. اما به طور کلی از روش های زیر در تکرر ادرار می توان استفاده کرد:

تغییر در سبک زندگی (انجام ورزش های روزانه، مصرف غذاهای سالم، اجتناب از مصرف سیگار و قلیان، کاهش وزن و…)

در مواردی که مشکل تکرر ادرار به دلیل افزایش سن و کاهش فعالیت بدنی باشد، انجام فیزیوتراپی بسیار مفید می باشد. زیرا یکی از علل تکرر ادرار، عدم فعالیت مناسب ماهیچه های موجود در اطراف مثانه می باشد، که با انجام ورزش های خاص می توان به رفع آنها پرداخت.

یک برنامه ی منظم را برای خود در نظر بگیرید. مثلا به خود قول بدهید که اگر امروز تکرر ادرار داشتم تا 1 دقیقه خودم را نگه میدارم و بعد به توالت می روم. این زمان را هر روز اضافه کنید تا مشکل شما بهبود یابد.

در تکرر ادرار پزشک سعی بر رفع علایم به صورت طبیعی و به دور از استفاده از درمانهای دارویی خواهد داشت. اما در مواقعی هم ممکن است از داورهای کاهنده ی ادرار برای شما استفاده کند.

در مواردی خاص که تکرر ادرار به بی اختیاری ادرار تبدیل می شود می توان از روش های جراحی همچون:

تزریق بوتاکس داخل مثانه، تحریک عصب، بزرگ کردن مثانه با روده، بالا کشیدن گردن مثانه و… استفاده کرد.

راهکارهای طب سنتی برای درمان تکرر ادرار:

استفاده از شیره ی حاصل از تخم خیار جویده شده برای کاهش تکرر ادرار

افزایش طول مدت استحمام می تواند به بهبود علایم تکرر ادرار کمک کند.

مصرف آب خیار، اسپرزه، هنداونه، ماست، خیار و… هم در کاهش علائم آن موثر هستند.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.