راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر از همان دوران کودکی به تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان توجه داشته باشیم در سنین بزرگسالی کمتر دچار بیماری های مختلف خواهند شد.حتی تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند به جلوگیری از سرطانها هم منجر شود. تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق خوردن غذاهای مفید و مغذی و دوری از مصرف مواد مضر و انجام ورزش های مناسب و … به دست خواهد آمد.

راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن به صورت منسجم از فرق سر تا نوک پای ما را فرا گرفته است، در نتیجه آگاهی از راههای تقویت سیستم ایمنی بدن برای ما بسیار با ارزش خواهد بود. زیرا بدین طریق از آن به خوبی محافظت خواهیم کرد. تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند به پیشگیری از بیماریها کمک کند. این بیماریهای به ظاهر ساده می تواند به بیماریهای بسیار خطرناکی تبدیل شود که درمان آن سخت خواهد بود. با تقویت سیستم ایمنی بدن می توانیم از یک بیماری حتی در مرحله ی ورود به بدنمان هم جلوگیری کنیم.

سیستم ایمنی بدن چیست؟

سیستم ایمنی بدن یک مجموعه ی عظیم در سرتاسر بدن ما می باشد که از ورود هرگونه عامل مزاحمت زا به بدن جلوگیری می کند.این که امروز من دست به قلم گرفته و توانایی نوشتن این مطلب را دارم همه و همه مرهون فعالیت منظم سیستم ایمنی بدن می باشد. سیستم ایمنی بدن شامل چشم، پوست، مژک های داخل بینی و… می باشد.

مهم ترین سد در برابر ویروس و باکتریهای بیماری زا، سیستم ایمنی بدن ما می باشد. از آشنا ترین اجزای آن می توان به غدد لنفاوی گردن، کشاله ی ران، زیربغل اشاره کرد که در صورت وجود عفونت با تورم خود به شیوه ی ظاهری خبر از یک اتفاق می دهد.  

شاید با برخی از افراد روبه رو شده باشید که نسبت به کوچکترین عفونتها ، واکنش های شدیدی را از خود نشان می دهند. این افراد افراد ضعیفی هستند اما نه از نظر ظاهری بلکه ضعف اصلی آنها در سیستم نهفته شده در بدن به نام سیستم ایمنی بدن می باشد. در تضعیف سیستم ایمنی بدن چندین عامل دخیل هستند، از بین عوامل یکی از مهم ترین آنها بیماریهایی است که می تواند قدرت سیستم ایمنی بدن ما را بدون اراده و اختیار به طرز بدی کاهش دهد. از جمله ی این بیماریها می توان به بیماری ایدز اشاره کرد. این افراد با کوچکترین سرماخوردگی علایم بسیار بدی از عفونت را نشان می دهند که حتی تا مرگ آنها پیشروی می کند. در گام بعدی مشکلات تغذیه ای می تواند سیستم ایمنی بدن ما را ضعیف کند، مثلا عدم مصرف گوشت و مرغ و داشتن رژیم خالی از سبزیجات و…

حتما بخوانید :   علائم و روش های پیشگیری از افسردگی

شایع ترین سنی که سیستم ایمنی بدن ضعیف بوده و نیاز به رسیدگی دارد در سن زیر 20 سال و بالای 50 سالگی نیز می باشد. پس نباید حسرت افرادی را بخوریم که کمتر به انواع بیماریها دچار می شوند. دلیل این قوی بودن بدن آنها، تقویت سیستم ایمنی بدن در گذشته ی آنها است.

شایع ترین علایم ضعف سیستم ایمنی بدن عبارتند از: ابتلا در مدت زمان کم اما به صورت حاد در بیماریهای بسیاری همچون عفونتهای مختلف، عفونت ادراری، عفونت تنفسی و… رخ می دهد. از دیگر علایم می توان به  عدم توانایی برای انجام کار، بی اشتهایی، ضعف شدید، رنگ پریدگی، مزمن شدن بیماریها در این افراد و…  اشاره نمود.

راهکارهای تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن:

میوه و سبزیجات دارای ویتامین ها و مواد معدنی هستند. این دو ماده وارد بدن ما می شود و جانی دوباره به ما می دهد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. زیرا تا زمانی که میزان این نوع مواد در بدن ما تنظیم نگردد، در اغلب موارد احساس ضعف و کسلی باقی خواهد ماند و در چنین صورتی ادامه ی کار روزمره بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. در صورتی که به میوه و سبزیجات دسترسی کامل ندارید، می توانید از مکملهای آنها هم استفاده کنید. مصرف این موارد به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. علاوه بر میوه و سبزیجات مصرف پروتئینها، آهن و مواد غنی از آهن، مصرف ماهی ها و غذاهای دریایی هم می تواند مؤثر باشد.

جدیدا واژه ی پروبیوتیک در همه جا رواج داشته است. علت این امر هم به تقویت سیستم ایمنی بدن شما بر میگردد. مواد پروبیوتیکی همچون ماست دارای باکتریهای مفید در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن ما می باشند. مصرف لبنیات حاوی پروبیوتیک هم نقش مهمی در افزایش بنیه ی افراد خواهد داشت.

جوی دو سر ماده ی بسیار مفیدی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. سعی کنید که در طول هفته از غذاهای حاوی آن بهره ببرید.

شاید تابحال با این شعار مواجه شده باشید که سیر میکروب کش و ضدعفونی کننده ی بسیار قوی می باشد. واقعیت امر چنین است. در واقع با خوردن روزانه یک سیر خام می توانید از انواع بیماریها پیشگیری کنید. زیرا بوی زننده ی این گیاه می تواند موجب فرار بسیاری از عوامل میکروبی گردد و بدن شما را در مقابل آنها حفاظت کند.

حتما بخوانید :   علل و عوارض ابتلا غلظت خون بالا

در تغذیه مرحله ی بعدی استفاده از مواد آنتی اکسیدان می باشد. مواد آنتی اکسیدان به از بین رفتن عوامل از بین برنده یا تغییر دهنده ی ساختار ژنتیکی سلول می پردازند. با این کار از تخریب سلول و در نتیجه کاهش سیستم ایمنی بدن نیز محافظت می شود.

مواد بسیاری حاوی آنتی اکسیدانها هستند که از بین آن می توان به گوجه فرنگی، فلفل‌‌دلمه‌ای، توت‌فرنگی، پیاز قرمز، غلات سبوس‌دار و… اشاره نمود. مصرف روزانه ی این مواد هم می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک شایانی کند.

در هر جایی که خبر از نقش یک ماده برای از بین بردن یا پیشگیری از بیماری اطلاع داده می شود، یقینا سیستم ایمنی بدن ما هم نقش خواهد داشت. از بین این مواد می توان به نقش چای سبز اشاره نمود. چای سبز هم حاوی مواد آنتی اکسیدان یا مواد محو کننده ی رادیکالهای آزاد است. نقش این نوشیدنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما نیز به اثبات رسیده است. اما در مصرف هر چیزی باید زیاده روی را کنار گذاشت. این قاعده در خصوص مصرف چای سبز هم نقش خواهد داشت. از طرف دیگر استفاده از هر نوشیدنی همچون آب، آبمیوه های طبیعی و… هم به دلیل تنظیم الکترولیت های داخل بدن ما می تواند در تقویت بدن ما مؤثر باشد.

سیگار و الکل و بطور کلی دخانیات را کنار گذشته و به جای آن از ورزش روزانه نیز بهره ببرید. با ورزش ارگانهای مختلف بدن با وضعیت بهتری به فعالیتهای مختلف می پردازند و در این راستا به تقویت سیستم ایمنی بدن ما هم کمک می کنند .

طب سنتی و تقویت سیستم ایمنی بدن:

سموم مختلف در داخل بدن ما از نظر طب سنتی می تواند منجر به عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن ما شود. در نتیجه باید برای جلوگیری از این رخداد به دفع این سموم و در نتیجه به پاک سازی بدن باید بپردازید. برای این کار بهترین روش استفاده از آش سرشار از گشنیز به مدت سه روز و سه وعده می باشد.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.