مهم ترین نکات تغذیه بارداری

دوران بارداری دوران بسیار مهم و حساسی است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد. علی الخصوص تغذیه بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا باید مراقب بود خوردن و نخوردن چه چیزهایی به نفع یا ضرر جنین است. یک خانم باردار باید بداند در طول شبانه روز تغدیه بارداری خود را چگونه برنامه ریزی کند. افراط و تفریط در تغذیه ممکن است برای جنین خطرناک باشد. بنابراین در اینجا بعضی مواد خوراکی مهم که خوردن آنها در دوران بارداری ضروری است، و همچنین اصولی را که باید در تغذیه بارداری رعایت شود گفته خواهد شد.

مهم ترین نکات تغذیه بارداری

قبل از هر چیز برای یک تغذیه بارداری مناسب باید بدانید که یک خانم باردار به چه املاح و ویتامین هایی بیش از دیگران نیاز دارد و از کجا و به چه صورت و چه مقدار باید دریافت کند. در دوران بارداری غذاهایی که مصرف میشود باید بتوان از آنها پروتئین، کلسیم، آهن، سدیم، فولیک و دیگر مکمل های ویتامینی را دریافت کرد تا تغذیه بارداری به صورت کامل و مفید برای مادر و بچه باشد. مقدار دریافت هر یک و چگونگی دریافت آنها را در این مطلب که برای تغذیه بارداری مناسب است توضیح خواهیم داد.

 مواد ضروری در تغذیه بارداری

پروتئین مورد نیاز در تغذیه بارداری

خانمی که باردار است باید توجه داشته باشد که پروتئین برای خودش و فرزندش ضروری است و روزانه 25 گرم بیشتر از حد معمول در زمانی که باردار نبوده است نیاز دارد. غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند را برای این منظور باید مصرف کند. غذاهایی مانند شیر، مرغ، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی، تخم مرغ، حبوبات و غلات از بهترین منابع تامین کننده پروتئین برای تغذیه بارداری هستند.

تغذیه بارداری و وجود کلسیم

باید به وجود کلسیم در تغذیه باردرای خود بسیار اهمیت دهید. از منابع مهم کلسیم دار لبنیات هستند که مصرف آنها برای همه انسانها مهم و مفید است. و برای یک خانم باردار 1000 میلی گرم کلسیم ضروری است. که میتواند با خوردن محصولات مختلف لبنیات مانند شیر و پنیر و ماست (البته همه آنها از نوع کم چرب توصیه میشود) کلسیمی که به آن نیاز دارد را به دست آورد. همچنین با خوردن مواد غذایی دیگری مانند سبزیجات، سویا، برنج، بادام کلسیم مورد نیاز بدنش را میتواند تامین کند.

آهن و ضرورت آن در تغذیه بارداری 

وجود آهن در بدن برای همه افراد ضروری است. حال یک خانم باردار برای تغذیه بارداری مناسب خود به آهن بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارد. یعنی دو برابر دیگران باید برای خود و جنینش آهن دریافت کند. زیرا جنین برای روزهای آخر تولد خود آهن مورد نیازش را باید در همین ماههای اول ذخیره کند و از آن گذشته مادر در دوران بارداری حجم خونش دو برابر شده و به آهن بیشتری نیازمند است.  

گوشت قرمز، ماهی، مرغ، میوه های خشک و سبزیجات تازه، نان غنی شده و غلات، حبوبات، تخم مرغ همگی منابع خوبی برای دریافت آهن هستند و با خوردن آنها در یک رژیم غذایی مناسب میتوان روزانه حدود 12 تا 15 میلی گرم آهن را به مادر رساند و آهن مورد نیاز در تغذیه بارداری اش را تامین کرد.

اهمیت ید در تغذیه بارداری

خانمی که باردار است نباید کمبود ید داشته باشد وجود ید برای یک خانم باردار واقعا مهم و ضروری است و باید در رژیم غذایی و تغذیه بارداری خود حتما آن را لحاظ کند. ید را میتوان از غذاهای دریایی به دست آورد. ماهی های آب های شیرین چون ید کمتری دارند مقدار ید زیادی به بدن نمیرسانند. کلم ها از گیاهانی هستند که میتوان از آنها ید دریافت کرد. بعضی از سبزیجات و بادام زمینی از منابع تامین ید هستند. اما نمک طعام که امروزه آن را ید دار میکنند برای خانم باردار توصیه نمیشود.

حتما بخوانید :   خواص زیره ، زیره تقویت‌کننده قوای جنسی

 منیزیم هم در تغذیه بارداری لازم است

منیزیم در سبزیجات سبز و تازه و مغزها (پسته، گردو، فندوق، بادام و…) و حبوبات پیدا میشود و خانهای باردار با خوردن این مواد غذایی میتوانند منیزیومی را که برای تغذیه بارداری به آن بسیار احتایج دارند به دست آوردند.

 فولیک یا ویتامین های مورد نیاز در دوران بارداری

اسید فولیک همان ویتامین B9 است که برای رشد مناسب مغز و نخاع وجودش کاملا ضروری و مهم است. اگر اسید فولیک یا همان ویتامین B9 به خوبی تامین شود از نواقصی که ممکن است برای جنین در دوره بارداری ایجاد شود پیشگیری میکند.

خانمهای باردار باید در تغذیه بارداری خود 600 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. و زمان مناسب مصرف آن در هفته های چهار تا ششم اول بارداری است. از منابعی مثل سبزیجات تازه و سبز، آب پرتقال، عدس، نخود و لوبیا، مارچوبه، آرد غنی شده میتوان اسید فولیک دریافت کرد البته در کنار مکمل های دارویی که حتما پزشک آن را تجویز کرده باشد.

  هفت گروه از مواد غذایی هستند که خانمهای باردار باید در تغذیه بارداری خود آنها را روزانه مورد مصرف قرار دهند.

این هفت گروه از نظر ارزش غذایی و اهمیتی که در تغذیه بارداری دارند به ترتیب آورده میشوند.

شیر

اولین ماده غذایی بسیار مهم در تغذیه بارداری شیر است. که سالمترین و کامکلترین غذا برای یک خانم باردار محسوب میشود.

برای تشکیل استخوانهای جنین فسفر و کلسیم موجود در شیر مفید هستند همچنین منبعی از پروتئین است که در تشکیل بافتهای بدن نقش اساسی دارد. حاوی ویتامین های مهم از جمله ویتامین A و B است که به تکامل و رشد جنین کمک میکند.

شیر کالری لازم برای سوخت بدن خانم  باردار را تامین میکند. به غیر از شیر از پنیر و ماست هم به همین منظور میتوان استفاده کرد .

 سبزیها

در تغذیه بارداری سبزیجات نباید فراموش شود. گروه دومی که در این زمینه برای خانمهای باردار مهم است وجود سبزیجات است.

 انواع کلم و اسفناج مقدار زیادی آهن و ویتامین دارند و حتما در برنامه تغذیه بارداری باید جای داده شوند. سبزیجات دیگری مثل ترب، هویج، کدو و سیب زمینی، کاهو، انواع لوبیا، عدس، نخود فرنگی، فلفل سبز و قرمز همگی ویتامین های گروه A را دارا میباشند و مصرف آنها کمک خوبی برای جنین و مادر در تامین ویتامینها هستند.

 میوه ها

ویتامین C برای خانم باردار ضروررت دارد. خوردن مرکبات و گوجه فرنگی که منبع غنی از این ویتامین هستند دسته سومی از خوراکی های مهم در تغذیه بارداری است که باید حتما در خوردن آنها اهمیت ویژه قائل شد و مصرف دوبار در روز آن باعث میشود ویتامین های مورد نیاز خانم باردار از طریق انواع میوه ها و از همه مهمتر پرتقال و لیمو و گوجه فرنگی براحتی دریافت شود.

حتما بخوانید :   خواص شگفت انگیز زنجبیل / نحوه مصرف زنجبیل

گوشت

در هنگام بارداری به غیر از جنین؛ جفت، رحم پستان و افزایش حجم خون مادر نیاز شدیدی به مواد پروتئنی دارند.

خوردن گوشت قرمز، ماهی، مرغ، جگر و تخم مرغ برای تامین پروتئین یکبار در هفته توصیه ی خوبی به خانمهای باردار است که در برنامه تغذیه بارداری خود خوردن آنها را بگنجانند. در ماههای آخر بارداری مادران برای جنین خود باید بتوانند بیشترین مقدار آهن را از طریق غذا جذب کنند که یکی از راه های جذب آهن خوردن همین مواد پروتئینی است و از مبتلا شدن به کم خونی پیشگیری میکنند. اما نباید در خوردن آنها زیاده روی کنند و خوردن گوشت باید به طور متعادل باشد.

نان و سبوس

یکی دیگر از گروه های مهم غذایی که برای تغذیه باردرای خانمها مفید است نانهای سبوس دار جوانه گندم و حبوبات هستند که از طریق خوردن آنها ویتامین های EوB مورد نیاز بارداری تامین میشود. کمبود این ویتامین ها آسیبهای جدی ممکن است به مادر یا جنین وارد کند. نانهایی که دارای پوست غلات مانند جو هستند و بیسکوئیت های سبوس دار ارزش غذایی خوبی برای خانمهای باردار دارند.

قند طبیعی

سیب زمینی، گل کلم، ذرت، قارچ، پیاز، چقندر، بادمجان و کدو دارای مواد قندی مناسبی هستند که به کمک خانمهای باردار برای داشتن تغذیه بارداری مناسب می آیند.

چربی

چربی هم تا حدودی خانمهای باردار به آن نیاز دارند و میتوانند آن را از کره های گیاهی و کره های حیوانی دریافت کنند.

همینطور کره ها میتوانند تامین کننده انرژی مورد نیاز خانمها در هنگام بارداری باشند اما اگر در دوره بارداری اضافه وزن پیدا کردید باید چربی ها را از تغذیه بارداری خود حذف کنید.

موادی وجود دارند که باید آنها را از برنامه تغذیه باردرای حذف کرد و حتما از خوردن آنها پرهیز شود.

 کافئین ماده ایست که سبب سقط جنین میشود. نوشیدنی هایی مثل قهوه، نوشابه، چای، شکلات و همینطور نوشابه های گازدار همگی کافئین زیادی دارند. و خانمهای باردار باید از نوشیدن این نوع مایعات خودداری کرده و نوشیدن انواع آب میوه های طبیعی را جایگزین آنها در تغذیه بارداری خود نمایند.

الکل از بدترین موادیست که یک خانم در دوران بارداری باید حتما از نوشیدن آن پرهیز کند. وزارت بهداشت امریکا در سال 2005 بیانه ای صادر کرد و از تمام زنان باردار در سراسر جهان خواست که از تغذیه بارداری خود الکل را حذف کنند و به هیچ وجه تا پایان دوران بارداری الکل مصرف نکنند. زیرا الکل از جفت گذر کرده جنین آن را مینوشد و در معرض خطر اختلالات جنینی، اختلالات سیستم عصبی، ناتوانایی های یادگیری و ناهنجاریهای فیزیکی میشود. حتی مصرف کم آن هم در بعضی مواقع به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و هیچ پزشک عاقلی خوردن آن را هنگام بارداری تجویز نمی کند.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.