بهترین روش های ترک سیگار / آثار مخرب سیگار

سیگار کشیدن به عنوان یک معضل بزرگ در جوامع امروزی محسوب می شود و متاسفانه مشکلات زیادی را برای خانواده

بهترین روش های ترک سیگار / آثار مخرب سیگار

سیگار کشیدن به عنوان یک معضل بزرگ در جوامع امروزی محسوب می شود و متاسفانه مشکلات زیادی را برای خانواده ها به بار می آورد . عوامل زیادی در سیگاری شدن افراد دخیل هستند . در برخی موارد منشأ این موضوع در محیط خانواده است . به این معنی که مثلا در یک خانواده پدر سیگاری است و همین می تواند زمینه سازِ گرایشِ فرزندان به سیگار شود . حتی اگر والدین هم اعتیادی نداشته باشند ، وقتی مشکلاتی از قبیل اختلاف بین پدر ومادر ، طلاق ، فقر و عدم روابط عاطفی بین والدین و فرزندان ، محیط خانواده را متشنج می کند ممکن است فرد به سیگار روی بیاورد . اما امروزه در بسیاری موارد دیده می شود که خانواده هیچ نقشی در این موضوع ندارد و عواملی که در جامعه و در بیرون از محیط خانواده هستند فرد را به سمت سیگار کشیدن سوق می دهند . برخی از افراد سیگار کشیدن را مایه آرامش خود می دانند و برای فرار از ناآرامی های زندگی به آن پناه می برند ، در حالیکه این تصور کاملا اشتباه است و آرامش حاصل از آن کاذب است . عده ای دیگر تحت تأثیر همسالان و دوستان خود قرار گرفته اند و سیگاری شده اند . اما عامل نهایی ، خودِ فرد و اراده و شخصیت او هست. گاهی اوقات زمینه برای اعتیاد به سیگار کاملا فراهم است اما فرد با اراده قوی که دارد هرگز به سمت آن نمی رود .

اثرات مخرب سیگار

سیگار هم بر روی جسم و هم بر روی روحیه فرد اثرات سوء دارد . در افرادی که سیگار می کشند استرس ، افسردگی ، پرخاشگری و گوشه گیری دیده می شود . در برخی موارد میزان امیدواری آنها به زندگی کمتر از افراد غیرسیگاری است . این افراد اکثر اوقات بیقرار هستند و با کشیدن سیگار به آرامش کاذبی می رسند . در مواجهه با مشکلات زندگی استقامت کمتری نشان می دهند و از راهکارهای منطقی و معقولانه استفاده نمی کنند . در مورد ضررهای جسمی نیز همه ما تا حدودی می دانیم سیگار چه اثراتی بر روی بدن فرد و سلامتی او می گذارد اما اینجا به منظور تکمیل شدن اطلاعاتمان به یک سری نکات اشاره می کنیم :

انواع سرطان ها با کشیدن سیگار

انواع سرطان ها در کمین افرادیست که سیگار می کشند . سرطان ریه از شایع ترین آنها در بین این افراد است . به دلیل استنشاق دود سیگار ، ریه اولین جایی است که آسیب می بیند . تعداد سیگارهایی که فرد در یک روز می کشد رابطه مستقیم با احتمال ابتلای وی به سرطان ریه دارد . به این معنی که هر چه تعداد نخ سیگارهایی که در طول یک روز استفاده می کند بیشتر باشد ، احتمال ابتلا افزایش می یابد . نه تنها خود فرد در معرض ابتلا قرار می گیرد بلکه اطرافیان او نیز از این قائله مستثنی نیستند . افرادی که سیگاری نیستند اما به طور مداوم در محیطی هستند که فرد دیگری در حال سیگار کشیدن است در خطر هستند .

سرطان معده

سیگار باعث می شود تغییراتی در بخش داخلی معده به وجود آید و میزان ترشح اسید معده را افزایش می دهد و در نتیجه زخم معده ایجاد می شود . اگر این روند تخریب معده توسط سیگار ادامه یابد منجر به سرطان معده می شود .

سرطان مری

اگرچه عوامل زیادی در سرطان مری نقش دارند اما سیگار به عنوان عامل اصلی این بیماری است . در این بیماری عمل بلع و هضم غذا دچار اختلال می شود .

سرطان خون

سیگار کشیدن با آسیب زدن به سلول های خونی و ایجاد نقص در آنها فرد را به سرطان خون مبتلا می کند .

از دیگر سرطان هایی که فرد به دلیل سیگار کشیدن به آن مبتلا می شود می توان به سرطان روده بزرگ ، کبد ، لوزالمعده ، حنجره و گلو اشاره کرد .

پوکی استخوان

یکی دیگر از عوارض سیگار بر روی سلامتی ، پوکی استخوان است . در افراد سیگاری تراکم و استحکام استخوان ها به تدریج کم می شود و در نهایت باعث پوکی استخوان می شود .

حتما بخوانید :   درمانهای اورژانسی برای سردرد شدید

تخریب دندان ها

همانطور که می دانید اولین جایی که با دود سیگار در تماس است دهان و دندان است . دود سیگار می تواند بافت دندان ها را به مرور زمان تضعیف و تخریب کند و رنگ آنها را زرد و تیره کند .

آب مروارید

شاید عجیب باشد اما چشم ها نیز از عوارض سیگار در امان نیستند . این قضیه در مورد همه افراد سیگاری صادق نیست اما میزان ابتلای سیگاری ها به آب مروارید 40% بیشتر از بقیه افراد است .

بیماری های قلبی

استعمال سیگار به شدت بر روی قلب و عروق اثر می گذارد ، ضربان قلب را افزایش می دهد ، فشار خون را بالا می برد ، باعث انسداد عروق می شود و احتمال حمله قلبی و سکته را چندین برابر می کند.

پیری زودرس

چهره افراد سیگاری معمولا چهره ای زرد ، تیره ، پریشان و خسته است . چین و چروک به زودی در چهره آنان نمایان می شود که این خود به دلیل اختلال در خون رسانی به بافت پوست است و با اینکه فرد سن و سال بالایی ندارد اما متاسفانه پیری زودرس به سراغ آنها می آید که همه اینها ارمغان سیگار است.

ضعف سیستم ایمنی بدن

با سیگار کشیدن ، سیستم ایمنی بدن به تدریج دچار ضعف می شود و همین مشکل روی کل بدن فرد تاثیر می گذارد . اگر زخمی در بدن ایجاد شود مدت ها طول می کشد تا ترمیم یابد و اگر به بیماری مبتلا شود روند بهبود ، زمان زیادی را می طلبد .

به خانم های سیگاری نیز باید هشدار داد که سیگار روی زیبایی و شادابی چهره آنان تاثیر می گذارد ، احتمال ابتلا به انواع سرطان ها را در آنان افزایش می دهد ، در دوران بارداری جنین را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمال سقط در این خانم ها بیشتر است . پس هر فرد سیگاری چه زن و چه مرد باید عزم و اراده خود را محکم کند تا سیگار را برای همشه کنار بگذارد . اما باید ببینیم چگونه می توان سیگار را ترک کرد و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد ؟

ترک سیگار

مبحث اصلی این مقاله ترک سیگار است . همیشه گفته اند که برای ترک سیگار باید یک اراده قوی داشت . اما هر گاه سخن از اراده به میان می آید همه فکر می کنند یک راه سخت و دشوار در پیش است اما این تصور چندان صحیح نیست . قدم اول این است که فرد واقعا بخواهد سیگار را کنار بگذارد و راهکارها را به طور جدی در پیش گیرد و برای خود حد و مرزهایی تعیین کند و در این راه ثابت قدم باشد . فردی که می خواهد سیگار را ترک کند باید به این نتیجه رسیده باشد که سیگار یک لذت موقت و زودگذر به او می دهد و آسیب های ناشی از آن تمام ابعاد زندگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد . البته نباید ترک سیگار را یک امرساده تلقی کرد زیرا اگرچه فرد تصمیم به ترک گرفته اما وسوسه رفتن به طرف سیگار تا مدت ها گریبانگیر او است و همین می تواند روند ترک را به هم بزند . پس فرد باید در مقابل این وسوسه ها با درایت برخورد کند .

روش های ترک

اگر سیگار را به صورت تفریحی می کشید می توانید از شیوه ترک ناگهانی استفاده کنید . یعنی تصمیم بگیرید از این به بعد سیگار را برای همیشه کنار بگذارید . این روش در اکثر افراد نتیجه رضایت بخشی داشته است . البته باید گفت که سیگار کشیدن به صورت تفریحی نیز می تواند در آینده تبدیل به اعتیاد دائم شود . اما اگر از آن دسته افرادی هستید که روزانه یک پاکت یا بیشتر سیگار می کشید باید از شیوه ترک تدریجی استفاده کنید یعنی روز به روز تعداد سیگارهایی که می کشید را کمتر کنید . مثلا امروز اگر 5 سیگار کشیده اید فردا 4 تا بکشید ، روز بعد 3 تا و به همین ترتیب ادامه دهید تا روزی که هیچ سیگاری نکشید . یا اینکه می توانید از شیوه زمان بندی استفاده کنید . مثلا امروز به مدت 3 ساعت سیگار نکشید ، فردا 4 ساعت سیگار نکشید ، روز بعد 5 ساعت و به همین ترتیب پیش بروید تا برسید به روزی که 24 ساعت کامل را بدون سیگار سپری کنید . این باعث می شود کم کم از سیگار فاصله بگیرید و به سیگار نکشیدن عادت کنید . وقتی وارد مرحله ترک شدید سعی کنید خانه ، ماشین ، کیف دستی و کلا محیط اطرافتان را از سیگار پاکسازی کنید و هر جا آن را دیدید دور بیندازید . حتی فندک و جاسیگاری را نیز از جلوی چشمانتان بردارید چون دیدن آنها شاید باعث تحریک شما شود .

حتما بخوانید :   معده درد ، مهم ترین راههای پیشگیری و درمان آن

متاسفانه برخی افراد وقتی در مرحله ترک هستند و سیگار در دسترس آنان قرار می گیرد با جملاتی مثل ” فقط همین یکی رو می کشم آخریشه ” خود را فریب می دهند . سعی کنید جزو این دسته افراد نباشید .

در طول این مدت سعی کنید بیکار نباشید و به هر طریقی خود را مشغول به کاری کنید تا افکار و وسوسه ها به سراغتان نیاید و فرآیند ترک برایتان آسان تر شود . سعی کنید تمام ساعات روز را طوری سپری کنید که کاملا خسته شوید و وقتی به رختخواب می روید زودتر به خواب روید و زمانی برای فکر کردن نداشته باشید . در این دوران سعی کنید زندگی خود را ازحالت یکنواختی بیرون بیاورید و برنامه های جدیدی وارد زندگیتان کنید . سفر بروید ، ورزش کنید ، مهمانی بروید ، شنا کنید ، و کارهایی از این قبیل . در طول این مدت ممکن است عوامل متعددی باعث گرایش مجدد شما به سمت سیگار شوند . مثلا عصبانیت از یک موضوع ، تنها ماندن به مدت زیاد ، فشار کار و غیره . سعی کنید این عوامل را شناسایی کنید . به محض اینکه خواستید دوباره به سیگار کشیدن فکر کنید سریعا آن را ازذهن خود پاک کنید و به راه حل های دیگری برای رفع مشکلتان فکر کنید . با آن دسته از رفقا و دوستانی که سیگاری هستند قطع رابطه کنید . قرار گرفتن در بین آنها می تواند تهدید جدی برای شما باشد . این مورد یکی از راهکارهایی است که باید حتما اجرا شود . می توانید از یک پزشک نیز کمک بگیرید . پزشک می تواند راهکارهای خوبی به شما ارائه دهد و در این راه کمک زیادی به شما کند .

در دوران ترک سیگار ممکن است عواملی شما را آزار دهد اما به شما این نوید را می دهیم که این عوامل هر چند که آزاردهنده هستند اما نشان می دهند که بدن شما در حال پاکسازی است و این یعنی سرآغاز روزهای روشن …

حال ببینیم علائم ترک سیگار چه هستند؟

یکی از بارزترین علائم بعد از ترک سیگار ، گرایش شدید به سیگار کشیدن است . سعی کنید با راهکارهایی که گفته شد این فکر را ازذهن خود بیرون کنید . اختلال در گوارش ، حالت تهوع ، یبوست یا اسهال از علائم بعد از ترک سیگار هستند . البته همه این علائم در یک نفر دیده نمی شود . ممکن است بعد از ترک سیگار ، زیاد سرفه کنید اما از این بابت خوشحال باشید چون این سرفه ها نشان می دهند که ریه های شما در حال احیاء و بازسازی فعالیت خود هستند . شاید بیقرار و تا حدودی پرخاشگر شوید اما صبوری پیشه کنید و مدام با خود تکرار کنید که همه این حالات موقت هستند و بعد از گذشت این دوران ، بدنی سالم و آرامشی مطلق خواهید داشت .

اما بعد از اینکه این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید زندگی شما به روال عادی بر میگردد اما انتخاب با شماست که بخواهید این وضعیتِ مطلوب را حفظ کنید و در جهت آن تلاش کنید یا با افکار وسوسه انگیز دوباره به سمت سیگار بروید و غنیمتی که با سختی زیاد به دست آورده اید راحت از دست بدهید .

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.