بیوگرافی احسان علیخانی

مجری معروف و پر طرفدار تلویزیون احسان علیخانی احسان علیخانی بعد از اجرای موفق برنامه تلویزیونی ماه عسل به یکی

بیوگرافی احسان علیخانی

مجری معروف و پر طرفدار تلویزیون احسان علیخانی

احسان علیخانی بعد از اجرای موفق برنامه تلویزیونی ماه عسل به یکی از چهره های محبوب تلویزیون تبدیل شد. او در رو ز 15 آبان ماه سال 1361 در تهران متولد شد. تحصیلاتش را با کارشناسی رشتهٔ مدیریت بازرگانی در دانشگاه تهران به پایان رساند. و سپس وارد تلویزیون شد و فعالیتهای هنری خود را از آنجا شروع کرد و تا به امروز در همین زمینه به فعالیت مشغول است.

اطلاعات مختصری از زندگی شخصی احسان علیخانی

درباره زندگی شخصی احسان علیخانی بد نیست بدانید که او فرزند آخر خانواده است و همه جا مادرش را که یک پرستار بازنشسته است بهترین رفیق و دوست خود معرفی میکند. او یک برادر و دو خواهر دارد. و درخیابان هروی با خانواده اش زندگی میکند.

احسان علیخانی درباره دوران مدرسه اش میگوید بسیار بازیگوش بوده و برای آنکه شیطنت احسان را مهار کنند مدیر مدرسه او را مبصر کلاس کرده است. اما با این حال احسان بچه درس خوانی بوده است. 

احسان علیخانی در دوران دبیرستان فوتبالیست بوده و برای تیم های نوجوانان پرسپولیس و سایپا هر کدام یک سال بازی کرده است اما متاسفانه به دلیل آنکه 3 بار دچار شکستگی پا شد؛ بازی در زمین چمن را رها کرد و سراغ تنیس و فوتسال رفت. 

احسان علیخانی علاوه بر فوتبال در دبیرستان به اجرای تئاتر می پرداخته و مسئولیت برپایی جشن ها و مراسم مدرسه را هم به عهده داشته. 

در سال 1379 احسان علیخانی با رتبه 770 در دانشگاه تهران در کارشناسی رشتهٔ مدیریت بازرگانی قبول شد.

از ویژگی های شخصیتی احسان علیخانی میتوان به اعتماد به نفس بالایش اشاره کرد. که هر کسی در اولین برخورد خود با علیخانی آن را به خوبی درک خواهد کرد. تمام بینندگان برنامه های احسان علیخانی و همه طرفدارانش شاهد این ویژگی از شخصیت احسان بوده اند که باید گفت در زندگی شخصی اش هم اینگونه است.

یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی احسان علیخانی که به صورت بسیار بارز دراو قابل مشاهده است انتقاد پذیری وی است.

 خودش در مورد ویژگی انتقاد پذیری اش  و انتقاد های بیخودی دیگران میگوید :

همه آدم‌ها براي خود چند ملاك اصلي و چند فيلتر مهم دارند، از اين رو تمام انتقادهايي را كه مي‌شنوند از اين فيلترها رد مي‌كنند يا به آدم‌هاي اطراف كه برايشان قابل اطمينان بوده و كارشان را قبول دارند رجوع مي‌كنند، من اين افراد را در اطرافم دارم، پس از اين‌ كه انتقادي مي‌شنوم ابتدا آن را با ملاك‌هايم سنجيده و از فيلتر رد كرده يا به آنها مراجعه مي‌كنم. در كنار تمام اين‌ها حرف ديگران را هم گوش مي‌كنم، البته تا زماني كه تشخيص دهم كه انتقاد كننده از روي دلسوزي و واقعيت حرف مي‌زند و در اين زمينه بسيار باهوش هستم. شايد باورتان نشود، روزی ده دقيقه‌اي را پشت چراغ قرمز به انتقادهاي يك گل ‌فروش خيابان گوش كردم؛ مثلا مي‌گفت چرا پاهايتان را آنقدر تكان مي‌دهيد! اين مورد به من و شايد خيلي از بيننده‌ها استرس مي‌دهد، در كل برخلاف خيلي از دوستان انتقاد كننده چه كسي باشد اصلا برايم مهم نيست، مگر من مي‌توانم بيننده و مخاطبم را انتخاب كنم، هر كسي مي‌تواند تلويزيون را روشن كند و برنامه من را ببيند، از اينرو هر كه حق انتخاب داشته و مي‌تواند برنامه را ببيند حق انتقاد از آن مجري يا برنامه‌ساز را هم دارد.

حتما بخوانید :   بیوگرافی "سردار آزمون" گران قیمت ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران

احسان علیخانی در سال 79 از طریق دستیاری کارگردانی در سریال ها و فیلم های سینمایی مانند پرونده های مجهول ، بهشت آبی، هفت ترانه به سمت کارهای هنری کشیده شد و پس از آنکه اجرای جواد یحیوی را دید به کار اجرا علاقمند شد.

اولین اجرای زنده احسان علیخانی در سال 80 با برنامه پسرهای ایرونی جلوی دوربین رفت و با این برنامه اولین کار اجرایی خود را آغاز کرد. او سپس برنامه جزر و مد را اجرا کرد اما با برنامه ماه عسل به یک چهره ی شناخته شد بدل شد .

احسان علیخانی برنامه های دیگری مانند صبح آمد را در کارنامه اجرایی خود دارد.

احسان علیخانی در آغاز کار و قبل از کار اجرا به عنوان یکی از اعضای گروه صحنه و دستیار کارگردان در دفتر یکی از فیلمسازان به فعالیت و کار مشغول شد. بعد از آن وارد تلویزیون شد و به ساختن کارها و تیزرهای تبلیغاتی مشغول شد و همچنین مستندهای کوتاه میساخت.  

از دیگر فعالیتهای احسان علیخانی این است که کارگردانی را هم تجربه کرده است و در سال 81 اولین تجربه کارگردانی خود را آغاز کرد.

احسان علیخانی به طور کاملا اتفاقی در سال 82 برای کار اجرا جلوی دوربین رفت و به عنوان مجری در برابر دوربین ظاهر شد.  

خودش در این باره که اتفاقی کار مجری را آغاز کرده است میگوید: 

اصلاً به اینکه روزى مجرى بشوم، فکر هم نمى‏کردم. من مثل خیلى‏هاى دیگر که الان روزنامه ‏نگار، عکاس، مجرى یا گوینده اخبار هستند عاشق سینما بودم. یعنى سینما «هدف» ما بود اما خودمان هم نفهمیدیم چه شد که به سمت و سوى دیگرى کشیده شدیم. خانواده من مخالف سرسخت ورود من به سینما بودند. در دورانى که پیش‏دانشگاهى مى‏خواندم، مى‏خواستم سینما را به عنوان رشته دانشگاهى‏ام انتخاب کنم. آن زمان در دفتر یکى از دوستانم «شات لیست» مى‏کردم و آرزوى بزرگم سینما بود. دو برخورد با احمد نجفى و فرهاد اصلانى داشتم و یادم مى‏آید که هر دو گفتند: به سینما به عنوان یک شغل نگاه نکن! در یک رشته دیگر دانشگاه را تمام کن و سینما را در کنارش داشته باش.

 احسان علیخانی در مورد اجرای خودش میگوید که (من شبيه هيچ‌كس نيستم، من خودم هستم)

 تهیه کنندگی را هم در فعالیتهای هنری احسان علیخانی میتوان مشاهده کرد.

احسان علیخانی تهیه کننده و مجری برنامه ی زیبا و پر مخاطب ماه عسل است که مضمون اجتماعی دارد و مهمانانی از سراسر کشور در این برنامه حضور میابند. برنامه ماه عسل هر ساله در روزهای ماه مبارک رمضان از شبکه 3 پخش میشود. تا قبل از ماه رمضان سال 91 تهیه کننده و مجری این برنامه احسان علیخانی بوده است. قبل از آن در سال 87 فرزاد حسنی مجری این برنامه بوده است. ولی در سال 91 علی ضیاء مجری ماه عسل شد و مجید یوسفی کارگردانی آن را بر عهده داشت. ولی پس آن در سال 92 دوباره اجرای برنامه ماه عسل به احسان علیخانی سپرده شد و تا ماه رمضان امسال (95) اجرای این برنامه را به عهده دارد.

حتما بخوانید :   زندگی شخصی و هنری رابعه اسکویی

بهار نارنج ویژه برنامه سال تحویل 94 با اجرای احسان علیخانی روی آنتن شبکه سوم سیما رفت. میزبان چهره­های معروف عرصه هنر و ورزش در این ویژه برنامه علیخانی بود.

 احسان علیخانی در پاسخ به این سوال که به کدام­ یک از تخصص هایی که دارد در زمینه اجرا، بازیگری و کارگردانی بیشتر علاقه ­مندست چنین گفت: سال­ها پیش که بازی میکردم به خصوص در زمینه تئاتر، بعد از آن به ساختن تیزر و کلیپ پرداختم و امروز هم اجرا میکنم، هرسه در موقعیت خود باید انجام پذیرد و مراقب این بودم که به دیگری ضربه وارد نشود و اتفاقی نیفتد.

از طرف دوستانی که در زمینه کارگردانی قبولشان دارم مدتی پیش به من پیشنهادات مختلفی برای بازی شد، به صلاحم نبود که به آنها جواب مثبت دهم چون وقتی پیش خودم آنالیز کردم ممکن بود انرژیم جواب اجرا و هم بازیگری را ندهد.

اگربخواهیم  تمام فعالیت های احسان علیخانی را یک جا بررسی کنیم میتوانیم یک کارنامه خوب و موفق از تمام کارهای هنری او به دست آوریم که در زیر آن را بررسی میکنیم.

طرح برنامه ماه عسل در سالهای 1386 تا 1388 و همینطور در سال 1390 و سپس در سالهای 1392 تا 1395 برنامه ی ماه عسل را اجرا و تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است.

ویژه برنامه ای برای انتخاب بهترین های تلویزیون از نگاه مردم  در سالهای ۱۳۹۴٬۱۳۹۵ با نام سه ستار ه را اجرا کرد و خود تهیه کننده آن بود. 

از سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ اجرای ویژه برنامه تحویل سال شبکه 3 را بر عهده داشته و تهیه کنده آن نیز بوده است.

بهار نارنج که ویژه برنامه تحویل سال 94 بوده است را اجرا کرده است.

  اجرای دیگر احسان علیخانی در برنامه دو نیمه سیب بین سالهای 1390 تا 1392 بوده است

در سال 1384 و 1385 برنامه جزر ومد  را اجرا کرده است و همینطور در سال 1383 برنامه صبح آمد را خود اجرا میکرده است.

  پشت صحنه هم که در سالهای (۱۳۹۱٬۱۳۹۲) پخش میشده احسان علیخانی اجرای آن را بر عهده داشت.

از اجرای دیگر احسان علیخانی به برنامه ی صبح بخیر ایران، پسرای ایرونی، قله‌های افتخار، باشگاه مهرورزان میتوان اشاره کرد.

در عرصه تهیه کنندگی هم برنامه هایی با نام های محرمانه، عطر بارون، مثل هیچ‌کس، نور بالا، لطفاً ملاحظه شود را در کارنامه اش دارد.

مستندهای شیخ بهایی و المپیاد فیزیک اصفهان را هم احسان علیخانی کارگردانی کرده است.

    کارگردانی ۲ دوره جشن سالگرد شبکه سه و همچنین ۲ دوره جشن قهرمان قهرمانان را هم احسان علیخانی بر عهده گرفته بود.

همچنين ببينيد

نظر خود را بنویسید

عبارات توهين آميز منتشر نخواهد شد.
از نوشتن نظرات با حروف لاتين خودداری شود.